zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mirek Dušín: „Už vím, jak se cítili Beatles.“

Slovácké divadlo – Rychlé šípy (Foto archiv divadla)

  

Komedie Rychlé šípy měla ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti premiéru 9. října 2000. Vstupenky na Rychlé šípy se vzápětí po premiéře staly nedostatkovým zbožím. Divadlo nebylo zájem diváků schopno uspokojovat. Hlásili se z celé republiky. Do dnešních dnů je uměním sehnat lístky na Šípy dřív, než čtvrt roku dopředu. I díky takovému zájmu oslaví v sobotu 21. září 2002 inscenace stou reprízu. „Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl, že budeme hrát Šípy stokrát, klepal bych si na čelo. Vždyť i ty nejlepší komedie se v regionálních divadlech dočkají maximálně několika desítek repríz,“ říká představitel Mirka Dušína David Vacke.
Uherskohradišťským se do Slováckého divadla podařilo pozvat skutečného Jindřicha Hojera, tedy pána, po kterém Jaroslav Foglar při psaní pojmenoval jednoho ze slavné pětice. Na závěr se herci rozhodli vydražit některé části svých kostýmů a rekvizit. Výtěžek poputuje k zatopeným kolegům. Nakonec je dobré, že Rychlé šípy i přes všechnu svoji slávu zůstávají takovými, jakými je před dávnými desetiletími Jaroslav Foglar stvořil. Správnými a spravedlivými hochy.

"Byli jsme taková skupina herců, kulisáků a osvětlovačů a dělali jsme spolu v divadelním klubu parodie na hry, které šly na hlavní scéně. Bavilo to nás, bavilo to i diváky. Potenciál herců a nápadů byl už po čase takový, že jsme si řekli, že by bylo škoda neudělat regulérní představení. Hledali jsme látku, která by byla všeobecně známá. Mám blízký vztah k Rychlým šípům, znám je téměř nazpaměť, takže bylo rozhodnuto," řekl v rozhovoru pro Mf Dnes režisér Robert Bellan k nápadu uvést před diváky komedii v jeho vlastní režii a pokračuje: „Nejtěžší bylo vybrat z těch třísetpatnácti Foglarových příběhů takové, které jsou jevištně nejlíp zpracovatelné, které nesou humor a dávají nějaký dramatický celek. Najít celkovou dramaturgickou koncepci. A další těžká věc bylo udržet míru humoru, abychom si nedělali legraci z autora.“
Výsledný dvouhodinový tvar nakonec čítá desítku příběhů s třiceti postavami. Všechno zvládají herci v 13-ti členném týmu. Nápad, který počítal s několika reprízami se však proměnil v nejúspěšnější představení Slováckého divadla všech dob.
Věhlas Rychlých šípů už dávno přesáhl hranice regionu. V dubnu loňského roku zvítězily na pražském festivalu Dítě v Dlouhé, letos byly pro změnu diváky i odbornou kritikou ve vzácné shodě označeny druhou nejlepší komedií republiky na pardubickém Festivalu smíchu. Jako jedny z mála divadelních postav se objevují na televizních obrazovkách, dávají rozhovory do časopisů. Pro herce, kteří nejsou v centru pražského popřípadě brněnského divadelního dění, jde o zkušenost zcela výjimečnou. „Už vím, jak se cítili slavní Beatles na svých koncertech,“ prohlásil šťastný Mirek Dušín po představení v Prostějově. Diváci stáli a skandovali téměř dvacet minut. V Olomouci někdo napočítal závratných 19 opon. Bez zajímavosti není ani to, že se Dlouhé Bidlo a Mirek Dušín společně zúčastnili on-line rozhovoru na našem portálu Scena.cz. Chlapci, ať Vám chuť skautovat, vydrží do další stovky.

22.9.2002 Redakce | rubrika - Zákulisí/ Klípky