zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Institut umění – Divadelní ústav byl jmenován výzkumnou organizací

Institut umění – Divadelní ústav

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Usnesením Rady pro výzkum, vývoj a inovace ze dne 24. září 2010 se Institut umění – Divadelní ústav (IDU) stal výzkumnou organizací. Rozhodnutí bylo podloženo odůvodněním, že výzkum a vývoj jsou jedním z hlavních poslání IDU a toto poslání svou dosavadní činností podle předložených dokumentů a veřejně přístupných údajů skutečně naplňuje. Díky zařazení mezi výzkumné instituce bude IDU od roku 2012 poskytnuta institucionální podpora na dlouhodobý koncepční rozvoj organizace. Od 1. listopadu 2010 tímto rozhodnutím dochází ke změně statutu instituce. IDU jako výzkumná organizace provádí jako svoji hlavní činnost základní výzkum, aplikovaný výzkum nebo experimentální vývoj a šíří jejich výsledky prostřednictvím výuky, publikování nebo převodu technologií.

Výzkum divadla
Stěžejní oblast výzkumné činnosti IDU představuje výzkum divadla. IDU, a hlavně jeho samostatné oddělení Kabinet pro studium českého divadla, je v současné době jediným vědeckým pracovištěm pro tuto oblast v ČR, jež se soustředěně věnuje dějinám divadla, a zajišťuje tak kontinuitu a rozvoj studia dějin českého divadla, tj. uchovávání a prohlubování historické paměti o významném fenoménu české národní kultury. Hlavním dlouhodobým úkolem Kabinetu pro studium českého divadla je rozsáhlý lexikografický projekt Česká divadelní encyklopedie, jež řadou slovníků postupně obsáhne divadelní kulturu na českém území v celém jejím historickém rozsahu a žánrovém spektru. Další výzkumná činnost probíhá i v dalších odděleních IDU, v Edičním oddělení, Knihovně Divadelního ústavu, Informačně-dokumentačním oddělení a Oddělení sbírek a archivu.

Výzkum v oblasti kulturní politiky
Další oblast výzkumné činnosti IDU představuje výzkum umění z kulturněpolitického pohledu. Tato činnost spadá pod oddělení Institut umění, které v současné době řeší dva výzkumné projekty: Studie stavu, podmínek, struktury a financování umění a Sociálně ekonomický potenciál kulturních a kreativních průmyslů v České republice. V minulosti se Institut podílel na vytvoření Koncepce účinnější podpory umění na léta 2007–2013 či na Analýze současných vazeb trhu práce s oblastí kultury. Institut umění se ve své výzkumné činnosti také zaměřuje na aktuální témata kulturní politiky na úrovni Evropské unie. Získané zkušenosti a rozšiřující se okruh expertů na oblast kulturní politiky a vzdělávání, s kterými Institut umění spolupracuje, jsou významným základem a předpokladem pro budoucí činnost v oblasti aplikovaného výzkumu kulturní politiky a vzdělávání.

14.11.2010 10:11:32 Redakce | rubrika - Zprávy