zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tři dámy slovenského divadelního kostýmu

Tři dámy slovenského divadelního kostýmu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Název projektu je parafrází výstavy slovenského scénického kostýmního výtvarnictví s názvem Tři dámy slovenského divadelního kostýmu, kterou realizoval Divadelní ústav a která byla v roce 2011 reinstalována ve Slovenském institutu v Praze jako doprovodná akce světové výstavy zaměřené na scénické výtvarnictví Pražské Quadriennále. Tato retrospektivní výstava zásadního významu prezentovala tvorbu tří zakladatelek divadelní kostýmní tvorby na Slovensku - Ludmily Purkyňové, Heleny Bezákové a Stanislavy Vaníčkové, přičemž Purkyňová a Vančíková pocházely z Česka a přijely na Slovensko, aby napomohly rozvoji tamější kostýmní tvorby.

Dnešní výstava vzniká přímo z iniciativy Slovenského institutu v Praze a rovněž v době aktuálního ročníku Pražské Quadriennále 2023. Jelikož ve svém konceptu zahrnuje dvě unikátní okolnosti, má také – hic et nunc – zásadní význam. Koná se v roce 2023, který je rokem 30. výročí vzniku samostatné České republiky a samostatné Slovenské republiky, a zaměřuje se na tvorbu tří slovenských kostýmních výtvarnic, které se právě v posledních třech desetiletích realizují v českém a slovenském uměleckém prostředí paralelně a rovnocenně. Jejich tvorba představuje kontinuální přemosťování obou národních kultur do společných česko – slovenských projektů. Všechny patří ve svém oboru i k nejoceňovanějším.

Katarína Hollá jako divadelní kostýmní výtvarnice participovala na řadě inscenací v Dejvickém divadle, v současnosti spolupracuje s Národním divadlem v Praze a Národním divadle v Brně. Jako filmová kostýmní výtvarnice byla vícekrát nominována na ocenění Český lev, přičemž za práci na filmu Hořící keř (r. Agnieszka Holland) jej také získala.

Alexandra Grusková má doménu především ve tvorbě kostýmů pro výpravné operní a baletní inscenace. Mezi českými režiséry je dvorní spolupracovnicí operního režiséra Jiřího Heřmana, se kterým spolupracuje v Čechách i v zahraničí, a také divadelního tandemu SKUTR. Kromě jiného je vícenásobnou držitelkou slovenského divadelního ocenění DOSKY.

Katarína Štrbová Bieliková se věnuje především tvorbě filmového kostýmu. Spolupracovala na více než dvaceti českých filmech, přičemž dvakrát získala ocenění Český lev (2016, 2021) – za práci na filmových projektech Masaryk (r. Julius Ševčík) a Božena (r. Lenka Wimmerová). Rovněž je držitelkou slovenského ocenění Slnko v sieti a polské ceny Orel.

Partnery výstavy jsou Divadelní ústav Bratislava, Slovenské národní divadlo, Národní divadlo Brno, Národní divadlo Praha a Česká televize. Vernisáž výstavy se uskuteční dne 14. 6. 2023 jako úplně první akce v novém prezentačním prostoru Slovenského institutu v Praze na Hybernské ulici č. 1. Výstava Tři dámy slovenského divadelního kostýmu potrvá do 8. 8. 2023.
www.slovenskyinstitut.cz

5.6.2023 14:06:39 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Časopis 45 - sekce

HUDBA

Skunk Anansie se vrací do Prahy

Skunk Anansie

Po střechu naplněné Forum Karlín se pod jejich taktovkou otřásalo v základech. Teď se kapela Skunk Anansie po celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zahrají s Alenou Hron

Alena Hron (Foto: Michal Bareš)

Ve středu a čtvrtek 6. a 7. listopadu 2024 čeká Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK skvostný program, který s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 46. týden

A máme, co jsme chtěli

A máme, co jsme chtěli
Poslední večer Československa se stane zkouškou jedné velké federální rodiny, když n celý článek

další články...