zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tóny Lyry pro očistu duše

Vzpomínám na své první setkání s Lyrou Pragensis v roce 1984. Přijel jsem na představení A zpíval John Lennon. Na tehdejší dobu pořad velmi vzácný a odvážný. Lístek byl již jen na stání a tak jsem po celodenním chození po Praze při představení stál. Víte, při poslechu stereofonních nahrávek doprovázených diapozitivy mi to bylo jedno.
Jaké jsou mé návraty k Lyře Pragensis po tolika letech? Vydal jsem se cestou přes Václavské náměstí do Opletalovy ulice. A ouha. Změna. Lyra nikde. Co teď? Zapátral jsem v adresáři divadel a mé kroky se směřují do dolní části Václavského náměstí. Číslo popisné šestnáct odpovídá budově České spořitelny. Vytáčím telefon a vše se ozřejmuje. Přijměte spolu se mnou pozvání do bývalého baru Tabarin, kde se nacházel kabaret nevalné pověsti. Dnes je toto místo malou oázou uprostřed městského ruchu, v níž se usiluje o udržení čistoty mluveného slova.

Lyra Pragensis byla založena 31. května 1967 ze svobodného rozhodnutí třiceti pěti umělců, teoretiků a organizátorů. Již tehdy vzniklo komorní sdružení pro hudbu poezii a výtvarné umění. Sepětí těchto tří múz je velice šťastné. Dnes je možné k múze poezie přiřadit i múzu literatury. V minulosti, kdy přístup k bohatým myšlenkám, k hudebním skvostům a k filosofiím byl ztížen, byla úloha Lyry navýsost důležitá.
"Dnes je to obtížnější. Věci, které tenkrát nebyli jsou dnes všude dostupné. To platí i o filosofické literatuře. Snažíme se, aby naše pořady zaujaly i něčím dalším. Napomáhá tomu i samotný pohled režisérů a interpretů." říká dr. Ivana Tetaurová, ředitelka Lyry Pragensis. "Mám pocit, že teď je více než jindy důležitější, aby byly uznávány hodnoty jako je něha, cit a láska. Když vám někdo připomene pohodu a moudrost, pak získáváte určitou stabilitu. Často pozoruji na našich divácích, když odsud odcházejí, že jsou jakoby osprchovaní."

V příjemném a útulném sále na Václavském náměstí můžete navštívit širokou paletu představení. Jsou to například Salóny Lyry Pragensis, pořad o osobnostech světové literatury a poezie. V tomto případě bývá premiéra i derniérou. Návštěvníci obdrží upomínkový dárek, například v podobě grafických listů předních výtvarníků. Nedávno tak Lyra kromě nedožitého životního jubilea Václava Špály vzpomněla i 435. výročí narození Wiliama Shakespeara zpracováním jeho méně známé básně Fénix a Hrdlička.
K stálicím Lyry patří i pořady například Poselství od protinožců o způsobu života a myšlení původních obyvatel Austrálie, Jonathan Livingston: Racek, příběh o věcné touze o svobodě nebo Most přes navždy o otázkách lásky, svobody a věrnosti mezi mužem a ženou. Řadí se k nim i pořad Život je láská, hledej ji, jehož druhá část měla premiéru dne 13. května, o níž přinese podrobnou recenzi Scéna č. 6 včetně zvukové ukázky z pořadu.

K tradicím se řadí i začátky pořadů a tím je půl šestá odpoledne. Publikum Lyry je na tento čas zvyklé. K dalšímu krédu kvality patří i práce s renomovanými herci. Pořady Lyry nám je někdy představí v situacích a hlavně rolích, v nichž je neznáme. Například Jiří Bartoška vystupuje v jednom pořadu v roli mesiáše. Nebo Jan Čenský rovněž zaujme v literárním pořadu. Dále zde můžete slyšet Alfreda Strejčka, Libuši Švormovou, Táňu Fischerovou, Borise Rösnera a další.
Vedle herců spolupracují s Lyrou režiséři zvučných jmen jako Jaromír Staněk, někdejší umělecký šéf a režisér divadel v Liberci, Hradci Králové a Laterně Magice, s níž před lety sjezdil celý svět. Dále František Špergr, který patří ke kmenovým tvůrcům.

Lyra Pragensis je nevýdělečnou, nezávislou institucí. Jejím posláním je kultura českého mluveného slova. Vedle tohoto se zabývá rovněž nakladatelskou činností v oboru grafiky, bibliofilií, uměleckých vazeb, kolibřích knížek a také šperků, komorních plastik, tématicky spjatou s hudebními a literárními tématy nebo portréty umělců uváděnými na pódiu.

Co přivedlo Dr. Tetaurovou k Lyře Pragensis?
"Mám strašně ráda češtinu, o jejíž kultivaci a uchování se Lyra snaží. Lyru mám ráda i pro její noblesnost, pro její zvláštní spojení tří múz.
Musím se přiznat k jedné věci, docela ráda se peru s těžkými podmínkami. Větší umění je dělat umění právě v oněch nepříznivých podmínkách, které v této době jsou. Musím se starat, abychom mohli dělat co chceme a to mě motivuje k této práci. To co děláme jsou věci, které nikdy nebudou masové, dokonce ani nemohou být, protože kdyby se tak stalo tak Lyra přestane být Lyrou Pragensis."

Přejme Lyře, aby její tóny dál zněly v plné čistotě a síle. Nechť mohou i nadále sprchovat malé perličky uvnitř lidí.

31.3.1999 19:56:01 | rubrika - Zprávy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Cena Evalda Schorma zná své finalisty

Ceny Evalda Schorma (Foto: Foto: Antoan Pepelanov)

Cenu Evalda Schorma uděluje agentura DILIA každoročně studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci n ...celý článek



Časopis 22 - sekce

HUDBA

Celovečerní dokument tata_bojs.doc představuje trailer

Tata Bojs (Foto: Ivo Dvořák, Čt)

Držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, dokončil celovečerní dokument o legendární pražsk celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Edvard Munch

A. Ekker Strande (Munch)

Munch
Čtyři tváře jednoho z největších umělců své doby. Norské životopisné drama (2023). Hrají: A. Ekker St celý článek

další články...