zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kočky v Brně získají zcela nový „kožich“

Kočky v Brně získají zcela nový „kožich“

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V květnu 2013 uvede Městské divadlo Brno dvě premiéry, dva světoznámé příběhy. První inscenací bude magický muzikál Kočky, který představí režisér Stanislav Moša ve zcela nové koncepci.

V roce 1939 vydal původem americký básník, dramatik, novinář a literární kritik nenápadnou knížku Old Possum´s Book of Practical Cats. V té době již žil ale několik let v Anglii, kde také tyto dětské verše a rýmovánky o kočičích hrdinech zcela zdomácněly a zlidověly. Snad každé britské dítě zná například kočičího kouzelníka jménem Mr. Mistoffelees (v české verzi Michaela Prostějovského je to Abraka-máryfuk), který „když kouzlit začne, / tak hned všeho nech. / Těm největším mágům / on vyráží dech.“ Mezi oblíbence patří i dvojice kočičích klaunů a neposedů Mungojerrie a Rumpleteazer (Mungodžery a Tingl-tangl), kteří jsou „slovutný kočičí pár. / Taky velmistři žvanění, / zloději snů. / Takže díky nim propukl / nejeden svár.“
Tyto melodické, rytmické a obrazivé verše se svým dětstvím spojoval i Andrew Lloyd Webber, ikona anglického muzikálového divadla. Na konci 70. let měl na svém kontě již takové muzikálové tituly jako Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a Jesus Christ Superstar či Evita, které vytvořil s textařem Timem Ricem. Lloyd Webbera ale lákala představa, že napíše hudbu na již existující verše, s Ricem byli totiž dosud zvyklí pracovat obráceně. Vzpomněl si tedy na svou oblíbenou dětskou knihu a od roku 1977 začal pracovat na zhudebňování známých textů. Původně měl v plánu uvést pouze koncert složený z těchto songů, naštěstí se ale setkal s vdovou po T. S. Eliotovi, Valerií Eliotovou, která mu poskytla i dosud nevydané a nezveřejněné texty svého muže. V nich našel Lloyd Webber inspiraci k další práci a především chuť vytvořit celý muzikál. Mezi těmito „objevenými“ texty byla i báseň o Grizabelle, půvabné kočce. A právě z Grizabellina příběhu o kočce, která na svou krásu a slávu již jen vzpomíná, se později stal i ústřední hit muzikálu a její příběh tematicky propojuje celý muzikál. Nejznámější melodie Memory (Vzpomínky) byla nahrána více než sto padesáti zpěváky a je jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších muzikálových melodií vůbec.
Na pomyslném muzikálovém nebi je legendární dílo Cats jednou z nejzářivějších hvězd. Po své premiéře 11. 5. 1981 na londýnském West Endu se hrálo nepřetržitě 8 let a zaznamenalo 3 358 repríz, čímž se zapsalo mezi nejdéle uváděné produkce. Stejný úspěch následoval i na Broadwayi od roku 1982 a pravidelně se stále objevuje na jevištích po celém světě. V roce 1981 Cats získaly britskou cenu Laurence Oliviera pro nejlepší muzikál roku a o dva roky později i sedm amerických cen Tony.
Městské divadlo v Brně získalo privilegium hrát KOČKY ve zcela nové, vlastní koncepci Stanislav Moši. I díky televiznímu filmu z roku 1998, který věrně zachycuje původní divadelní uvedení, zná celý svět Cats jako velkolepou taneční show, v níž jsou herci nalíčeni a kostýmovaní jako opravdové kočky. V naší originální verzi vycházíme z oslovení, kterým v češtině nazýváme krásné a přitažlivé ženy („To je ale kočka!“) a atraktivní muže („To je takový kocour!“). Kostýmy Andrey Kučerové tedy nebudou zahrnovat ocásky, drápky a ouška, ačkoli se objeví nenápadně v náznaku. Naše „kočičí parta“ se sejde ve starém továrním prostoru upraveném na moderní loftový byt (scéna Petr Hloušek), aby si na jakémsi maškarním večírku lidé na kočky pouze hráli. Ale i kočekchtivý divák si přijde na své díky projekcím a ilustracím, které budou součástí produkce v režii Stanislava Moši a originální choreografii Anety Majerové a Hany Kratochvilové. O český překlad hravých a zvukomalebných veršů se již pro českou premiéru v roce 2004 postaral Michael Prostějovský. Jeho překlad v drobně pozměněné a přepracované podobě používáme i pro naši koncepci. U tohoto muzikálu lze jen těžko hovořit o hlavních a vedlejších rolích, případně o company, každý kočičí hrdina v něm má své místo, neboť jde v podstatě o sled hudebních a choreografických čísel jen volně propojených jednoduchým příběhem. V obsazení se můžete těšit na Alenu Antalovou (Grizabella), Petra Gazdíka (Blahobyl Všemocný), Aleše Slaninu (Rozumbrad), Dušana Vitázka (Rambajz-tágo), Radku Coufalovou (Dželína), Svetlanu Janotovu (Bombalerína), Ivanu Vaňkovou (Demetra) a mnohé další. Hudební nastudování má na starosti Caspar Richter, který stál za taktovkou i v prvním vídeňském uvedení. Premiéra proběhne na Hudební scéně 11. května 2013.

23.4.2013 00:04:18 JoMe | rubrika - Muzikály

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Muzikály

VČD uvede derniéru Pekařovy ženy na Kunětické hoře

Pekařova žena na Kunětické hoře

Od čtvrtka 6. června do soboty 8. června 2024 se na letní scéně Východočeského divadla na rondelu hradu Kuněti ...celý článek



Časopis 24 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů celý článek

další články...