zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u příležitosti životního jubilea herce Ivana Trojana, který v těchto dnech oslaví 60. narozeniny. Dále hrají: M. Taclík, K. Trojanová, J. Tříska, T. Vilhelmová, D. Matásek, V. Dlouhý a další. Scénář J. Macháček a D. Ondříček. Kamera R. Řeřicha. Režie D. Ondříček. Autoři úspěšného snímku Samotáři David Ondříček a Jiří Macháček ani v tomto filmu neopustili komediální žánr. Tato moderní černá komedie vás doslova strhne. Na pozadí chvílemi až kriminálního příběhu se odvíjí množství humorných i nečekaných situací, absurdních dialogů a kultovních hlášek. Hlavní postavou příběhu je nenapravitelný smolař Standa (J. Macháček), se kterým si osud pěkně pohrává. Zrovna ho pustili z vězení a on věří, že karta jeho života se obrací. Bývalý šéf Zdeněk (I. Trojan) mu totiž něco dluží a Standa si konečně může splnit to, o čem snil. Jenže potká Ondřeje (M. Taclík), a to je oproti Standovi ještě větší nešťastník a blázen...
Vysílání: 18.6., 20.10 hod., ČT1

Medvídek
Česká romantická komedie o třech párech ocitajících se ve zcela obyčejné manželské krizi (2007). Hrají: J. Macháček, T. Vilhelmová, R. Luknár, A. Geislerová, I. Trojan, N. Burgerová, J. Menzel, V. Křesadlová a další. Scénář P. Jarchovský. Kamera J. Malíř. Režie J. Hřebejk. Ustálený tvůrčí tým režiséra Jana Hřebejka, producenta Ondřeje Trojana a scénáristy Petra Jarchovského natočil v roce 2007 hořkosladkou komedii „o světě, ve kterém je ženský princip mocnější než mužský, měkké je mocnější než tvrdé a voda je mocnější než kámen.“ Vypráví o třech manželských párech, které spojuje dlouholeté přátelství, a to hlavně mezi pány, kteří se znají od gymnázia. První pár – vlastník galerie Jirka (J. Macháček) a majitelka cukrárny Vanda (T. Vilhelmová) spolu vychovávají malou dceru, ale také je na nich závislá Vandina úzkostlivá sestra Ema (K. Issová). Cynický a čistotu milující Jirka si pak nikdy neodpustí poznámku na současný stav jejich domácnosti, čímž nijak nepřispívá k její harmonii. Pár Roman (R. Luknár) a Anna (A. Geislerová) si jako první vybere manželskou krizi a jejich vztah zcela naruší Romanova dlouholetá milenka Jutka (Z. Fialová). Diplomat Ivan (I. Trojan) a jeho žena Johanka (N. Burgerová) z posledního páru si žijí na vysoké noze v Itálii bez jakýchkoliv možných komplikací. V na první pohled idylickém vztahu se však ukrývá tajemství, se kterým se svěří Johanka Vandě...
Vysílání: 19.6., 22.40 hod., ČT1

Tenkrát podruhé
Jen na chvíli vrátit čas a milovat toho druhého tak, jak jsme to kdysi uměli. Fanny Ardantová a Daniel Auteuil ve francouzsko-belgické romantické komedii (2019). Dále hrají: G. Canet, P. Arditi, D. Tillierová a D. Podalydes. Jakou dobu byste chtěli zažít, kdybyste měli tu možnost? Před tuto otázku je postaven Victor, když od svého syna dostane dárkový poukaz agentury Time Travelers. Ta s pomocí filmových kulis a herců dokáže zinscenovat jakoukoli epochu a zprostředkovat svým klientům setkání se slavnými osobnostmi dějin dle jejich přání. Zatímco jiní zákazníci se chtějí podívat na dvůr Ludvíka XVI. či povečeřet s Hitlerem, Victor touží vrátit se do nespoutaných sedmdesátých let, a ještě jednou prožít první rande se svou ženou – dobu, kdy v něm dokázala vidět víc než jen nudného páprdu v pruhovaném pyžamu. Chytrá a zábavná love story vypráví o tom, co by se mohlo stát, kdybychom si mohli zopakovat ty nejkrásnější okamžiky. Je to potřeba k tomu, abychom se znovu zamilovali?
Vysílání: 17.6., 23.20 hod., ČT2

Óm
Dokument z první návštěvy 14. tibetského dalajlamy v Praze na počátku února roku 1990. Režie D. Ondříček. V unikátním příspěvku Davida Ondříčka z překotného období vyjadřuje dalajláma nadšení z toho, že ještě před několika měsíci nebylo naší zemi možné vůbec navštívit. Připomíná, že 20. století bylo spíše obdobím utrpení. Až nyní očekává svět změny. Lidé by se ale měli soustředit na vnitřní, mentální vývoj, aby se zvedla kvalita člověka a laskavost jeho srdce. Oceňuje náš boj za svobodu skrze nenásilí. Mluví o důležitosti míru nejen ve smyslu absence války, ale i stavu, kde nechybí soucit, láska a odpuštění. Ryzí bratrství. Tomu pak říká spiritualita. Provázející Václav Havel zase s humorem dodává, že se ještě nikdy nesetkal s žádným dalajlámou, žádným Tibeťanem ani držitelem Nobelovy ceny. A proč název snímku Óm? Všechny znaky a formy vesmíru (tedy i našeho světa) vzešly podle tradic z této jedné jediné posvátné slabiky, prvotní vibrace vesmíru.
Vysílání: 18.6., 15.10 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2., 20.6., ČT2

Těžký život
20. století versus nenapravitelný poctivec: 1:0. Alberto Sordi jako idealista zmítaný dějinami v hořké italské komedii (1961). Dále hrají: L. Massariová, F. Fabrizi, L. Volonghiová, A. Centa a další. Režie Dino Risi (V italském znění s titulky) 1944. Partyzán Silvio Magnozzi (Alberto Sordi) se se svou jednotkou na jezeře Como pokouší zatápět nacistickým fašistickým jednotkám, je však odhalen. Z ošemetné situace ho zachrání místní dívka Elena, se kterou během zotavování prožije románek v bezpečném úkrytu starého mlýna. Když však dojde na lámání chleba, nedokáže Silvio být upřímný ani ke kamarádům z odboje, ani ke své dívce... Film Těžký život se poněkud vymyká z (do té doby) čistě komediálně laděné tvorby jak Dina Risiho, tak Alberta Sordiho. Sordiho hrdina Silvio se po válce stane komunistickým novinářem, jehož představy o profesionální cti se nevyhnutelně dostávají do konfliktu s politickou realitou Itálie. Neustále musí volit mezi ohýbáním hřbetu, zaručujícím životní pohodlí, a osobní morálkou, která je naopak zárukou nemalých potíží. S nenucenou humornou nadsázkou vypráví Risi příběh všedního života v turbulentní druhé polovině 20. století, podbarvený skvělou dobovou muzikou a nabízející Alberta Sordiho v životní formě.
Vysílání: 17.6., 23.35 hod., ČT art

Moderní historie britské kinematografie: Devadesátá léta (4/4)
Čtyři svatby a jeden pohřeb, bondovky, Mike Leigh... a Harry Potter. Čtvrtá část britského dokumentárního cyklu. Ačkoli se do britských filmů začalo v devadesátých letech investovat daleko více prostředků než dříve, v globálním pohledu se začaly hranice mezi anglickým a americkým filmem poněkud stírat. A nešlo jen o trháky typu Jamese Bonda. Romantické komedie typu Čtyři svatby a jeden pohřeb či Notting Hill už rovnou předpokládaly účast nějaké té opravdové americké herecké hvězdy, ať už Andie MacDowellové či Julie Robertsové. Kromě toho se do Velké Británie přesunula velká část produkce Lucasových Hvězdných válek, takže dnes v londýnském filmovém muzeu najdeme i pár exponátů pocházejících právě z této slavné série. Vedle hollywoodsky střižených snímků však britské kinematografii zůstala její nepřikrášlená tvář. O to se kromě osvědčeného Kena Loache postaral také Mike Leigh, jehož snímek Tajnosti a lži získal hned několik nominací na Oscara.
Vysílání: 20.6., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 22.6., ČT art

Výjimeční
Vincent Cassel a Reda Kateb v rolích hrdinů všedního dne, kteří vrací autisty do života, všem navzdory. Francouzský film (2019). Dále hrají: H. Vincentová, B. Mialoundamaová, A. Ivanov a další. Režie Olivier Nakache, Eric Toledano. Od autorů komedií Nedotknutelní (2011) a Dokud nás svatba nerozdělí (2017) přichází zatím nejosobnější projekt, plný naděje a nečekaného humoru. Přes dvacet let žijí Bruno (Vincent Cassel) a Malik (Reda Kateb) ve světě, který zná jen málo z nás – ve světě autistických dětí a mladistvých. Ve svých organizacích učí mladé lidi ze sociálně slabého prostředí, jak se starat o komplikované případy, které všude jinde odmítli. Jejich neotřelý přístup však vzbudí pozornost státní inspekce a hrozí, že bude program zrušen. Brunovi, Malikovi a všem, kteří jsou pro životy tolika lidí nepostradatelní, nezbývá než přesvědčit úřady, že má jejich práce smysl.
Vysílání: 22.6., 22.40 hod., ČT art

10.6.2024 16:06:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 29. týden

Lolita, nepochopená fantazie

Lolita, nepochopená fantazie
Nový dokumentární pohled na skandální a slavnou Nabokovovu Lolitu. Francouzský ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Zázraky lidského génia: Katedrály

Zázraky lidského génia: Katedrály
Již po staletí dominují majestátní chrámy panoramatům měst a patří ke sku ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Zelená karta

Paní Olga
První "první dáma" České republiky ve vzpomínkách manžela V. Havla a přátel P. Šustrové, D. Němco ...celý článek


Výpravný cyklus 100 dní ve Versailles

Versailles

100 dní ve Versailles (1/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních franc ...celý článek


Příběh Alžběty Báthoryové v režii Juraje Jakubiska

Bathory

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek


Pozoruhodný herecký koncert v režii Roberta Sedláčka

Jiří Langmajer (Pravidla lži)

Pravidla lži
Dvanáct osudů lidí, kteří se snaží překročit svou minulost podle scénáře a v režii Roberta Sed ...celý článek


Příběhy legend - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar – dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou
Krásná herečka dovedla své celosvětové popularity využít ve prospěch ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek


Intimní americké drama Zločiny srdce

Zločiny srdce

Zločiny srdce
Tři sestry, tři bolavé duše a tři zlomená srdce. Diane Keatonová, Jessica Langeová a Sissy Sp ...celý článek


Životopisné drama Marlene

Marlene

Marlene
Modrý anděl a zářivá hvězda, která byla snem mužů i žen. Životopisné drama podle osudů divy klasick ...celý článek


Příběhy filmových legend- Robert Redford

Robert Redford

Robert Redford – Sundance Kid
Legenda mezi herci, režiséry i zakladateli úspěšných festivalů. Francou ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Voynichův rukopis

České tajemno (2/6) - Voynichův rukopis
Ukrývá středověký text poselství z dálného východu? Dávné záhady, n ...celý článekČasopis 28 - sekce

HUDBA

estimates vydávají singl Guts spolu s prvním klipem

estimates

Kapela estimates, která v průběhu jara vydala tři singly a odehrála svůj prémiový koncert, si pro čtvrtý singl celý článek

další články...