zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Grafika v Národní Galerii

Žena a grafika

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Grafické práce najdou zájemci hned ve dvou expozicích Národní galerie v Praze.
V klášteře sv. Jiří na Pražském hradě se chýlí ke svému konci – 13. červnu - „genderová“ výstava ŽENY A GRAFIKA V ČECHÁCH 19. STOLETÍ, která odhaluje postupné pronikání žen jako autorek do oblasti výtvarné tvorby od počátku 19. století. Vedle malby a kresby to byla právě detailní práce s grafikou, kde nacházely ženy své uplatnění ať už jako školené umělkyně - pokračovatelky rodinných tradic nebo profesionálky, které vedly nejistou existenci bez rodin či šlechtičny, které jako první měly přístup k uměleckému vzdělání a šlechtické diletantky, které si krátily volný čas uměním. Z jejich rukou vycházely lepty, litografie i dřevoryty s oblíbenými dobovými náměty romantických krajin, zátiší, portrétů.
V druhé polovině 19. století se do grafické tvorby zapojuje širší okruh umělkyň, vytvářejících předlohy pro grafické listy, vyšívací vzory pro ženské časopisy a módní obrázky, ilustrace pro knihy a periodika. Vznikají rovněž první školy pro ženy, kde se vyučuje grafika. Významnou postavou v tomto období je Zdena Braunerová a její vrstevnice Helena Emingerová a Hermina Laukotová.

Ve Veletržním paláci byla otevřena výstava „101/II Mistrovská díla ze Sbírky grafiky a kresby Národní galerie 1800 -1945“, která vychází ze stejnojmenné odborné publikace a představuje to nejlepší, co se v tomto oboru v Národní galerii skrývá.

Pro expozici byly vybrány solitérní kusy - 101 prací na papíře uspořádaných chronologicky. Mnohé z nich jsou známé a často publikované – někdy se však neví, že jsou přechovávány v NG, naopak, některá významná díla ještě nebyla vystavena. Jsou zde ukázky nejrůznějších technik od osobních náčrtků po dokonale propracované příklady z různých slohových období. Převažují čeští mistři – v širokém rozpětí od Berglera, Mařáka, bratří Mánesů, Alše, Ženíška, přes Preislera, Kubištu, Kupku, Váchala, Zrzavého, Fillu, J. Čapka, Šímu, Štýrského a Toyen, zastoupeni jsou rovněž umělci z francouzské sbírky – např. Ingres, Corot, Gaugin, Renoir, Rodin, Picasso ale i Munch, Schiele, Klimt nebo Kokoschka.

Sbírka grafiky a kresby Národní galerie v Praze patří k nejvýznamnějším i v mezinárodním kontextu a výstava, která potrvá ve Veletržním paláci do 5. září, to jen potvrzuje.

8.6.2010 02:06:42 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Výstavy

Žádný pocit netrvá věčně

Žádný pocit netrvá věčně

Mezinárodní skupinová výstava Žádný pocit netrvá věčně. Sbírka solidarity ve Skopji vychází z jedinečné sbírky ...celý článek


Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článek



Časopis 25 - sekce