zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 8. týden

Bauhaus – Nová doba

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Kus dřeva ze stromu (7/26)
S výtvarníkem Martinem Patřičným o kráse dřeva a práci s ním (2008). Připravil B. Ludvík. Na dveře zabuší javor a s ním i hudba. Martin Patřičný nám v lese představí tři druhy javoru, které u nás rostou: mléč, klen a babyka. Existuje ještě javor kanadský, ze kterého se dělá sirup, ale ten u nás běžně neroste. Javor, to jsou především housle, ale i kytara. Jestlipak mají podobné dřevo stromy, které mají podobné listy – javor a platan? Za javorovým čtecím pultem si přečteme něco z knihy a sedmnáct dřevěných minut je pryč. Těšíme na shledanou příště nad kusem dřeva z topolu.
Vysílání: 26.2., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 03.3., ČT2

Folklorika: Místa k zastavení
Šumavské kaple a kapličky spojené se staletými tradicemi tvoří paměť krajiny a jsou dokladem duchovnosti dřívějších obyvatel tohoto kraje (2018). Režie R. Šáchová. Drobné sakrální stavby měly odpradávna pro obyvatele malých vesnic zvláštní význam. Nejenže se v nich mohli oddávat víře, ale také se vzájemně potkávat. Většina kapliček a božích muk je dílem nadaných lidových stavitelů, kteří tak vytvořili půvabné krajinotvorné prvky. Ty navíc sloužily a dosud lidem slouží i jako důležité orientační body v krajině. Dlouhou část minulého století byly však mnohé sakrální památky slepě poškozovány a ničeny v údajném zájmu tehdejší ideologie. Jako by zdevastované stavby odrážely pokřivené charaktery lidí, kteří Šumavu jen kořistnicky vybydlovali. Nové tisíciletí přineslo nejen svobodného ducha, ale i úctu k odkazu předků. I to je zřejmě důvodem, proč dnes tyto dosud opomíjené a pozapomenuté kulturní památky opět ožívají. Obnova kaplí, kapliček i božích muk možná symbolizuje změnu smýšlení lidí v tomto regionu. My chceme ukázat ty, kteří se dnes snaží původní kaple a kapličky nejen zachránit, ale také do nich vlít nový život. Jsou nenápadní, nikde se nechlubí svými skutky, ale rozdávají radost druhým.
Vysílání: 27.2., 10.05 hod., ČT2
Opakování: 28.2., ČT2., 04.3., ČT2

Nedej se: Hanácké okrašlování
Parta lidí, která si říká Moravičanské okrašlovací spolek, chce nejen sousedům ukázat, jak kdysi vypadala typická hanácká krajina a jak krásná může být zahrada, o níž se pečuje stejně jako za časů předků. Režie M. Strouhal (Premiéra). Moravičany jsou nevelká vesnice, kterou lze označit za typicky hanáckou. I ona ale prošla velikou proměnou tolik typickou pro život na venkově za několik posledních desetiletí. Venkov se postupně vylidnil a zestárnul, protože mladí lidé se po několik generací stěhovali do měst za prací. Po roce 1989 se trend trochu otočil a venkov zvolna začíná ožívat. Ale je úplně jiný. Velké statky většinou ztratily smysl. Noví obyvatelé žijí „pro své zahrádky“ a co je za jejich ploty, je vlastně moc nezajímá. Výjimky, které se tohle snaží změnit, jsou velmi ojedinělé, ale existují. Jednou z takových aktivit reprezentuje parta lidí, kteří si říkají Moravičanské okrašlovací spolek. O co jim jde? V dokumentu Martina Strouhala vysvětlují, jak chtějí zachránit to, co má smysl – třeba místní náves, a také ukázat, že to, jak typická hanácká krajina a zahrada vypadala kdysi, bylo vlastně krásné a hlavně – mělo to smysl, řád a sloužilo to nejen jejím majitelům. A to všechno ekologicky, udržitelně a s láskou k přírodě a místnímu kraji.
Vysílání: 28.2., 11.05 hod., ČT2
Opakování: 02.3., ČT2., 03.3., ČT2

Emoce v umění: Samota (7/24)
S průvodcem pořadu katalánským všeumělcem a spisovatelem Ramónem Generem zavítáte tentokrát do světa osamění, který je rovněž vynikajícím prostorem pro uměleckou inspiraci (2018) (Premiéra). Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Tentokrát se Gener vypraví za osamělou poustevnicí Montserrat Domingovou, která tráví čas na modlitbách a v sebezpytné meditaci, bude hovořit s bývalým odsouzencem k trestu smrti u obrazů Joana Miróa. Uslyšíte ukázku ze Schubertovy Zimní cesty, sdělující emoci teskné samoty, zahledíte se do pláten Caspara Davida Friedricha a prohlédnete si detailně malbu Théodora Géricaulta Vor Medúzy.
Vysílání: 22.2., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art

Bauhaus – Nová doba (4/6) - Ženská třída
Bauhaus byl mnohem víc než umělecká škola. V meziválečném Německu přinášel ideály nové doby – svobodu, odvahu a rovnoprávnost. Hvězdně obsazený německý seriál (2019). Hrají: A. Diehl, V. Pachner, A. M. Mühe, T. Dyrholm, J. Feldmeier a další. Režie Lars Kraume. Život ve venkovské komuně je pro Dörte velkým zklamáním a touží se vrátit na Bauhaus. Walter Gropius jí vyjde vstříc, ale atmosféra na škole se mezitím proměnila. I Dörte je po návratu jiná, především více nekompromisní ve svých názorech. Gropius pokračuje se stavebními plány, pohled na to, jací studenti by se na projektu měli podílet, se ale různí. Dörte svým bojem za práva studentek rozvíří nejen školní spor mezi ní a Gropiem, ale i klevety o jejich milostném poměru. Hvězdně obsazený výpravný historický seriál vznikl k loňskému 100. výročí vzniku Bauhausu. V hlavních rolích uvidíme vedle Anny Marie Mühe v roli Dörte Augusta Diehla jako legendárního architekta Waltera Gropia, vycházející hvězdu rakouského filmu Valerie Pachner nebo Trine Dyrholm, která nás uvede do děje jako redaktorka magazínu Vanity Fair. Bauhaus byl uveden na prestižním festivalu Canneseries, kde byl oceněn za nejlepší hudbu.
Vysílání: 23.2., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art

Umělci a láska (2/5) - Gerda Taro a Robert Capa
Milostné příběhy slavných uměleckých dvojic. Francouzský dokumentární cyklus ARTE (Premiéra). Oba svá občanská jména nahradili pseudonymy, pod nimiž se zapsali do dějin fotografie: Gerda Taro a Robert Capa. Příběh společné práce a partnerského vztahu průkopníků válečného zpravodajství.
Vysílání: 25.2., 22.20 hod., ČT art
Opakování: 03.3., ČT art

Artmix
Únorové vydání měsíčníku o vizuálním umění vychází tematicky z výstavy Vanitas v Doxu. Sedmdesát umělců, jejichž díla se na výstavě objevují, se námětu marnosti věnuje dlouhodobě, a to ve všech žánrech i médiích. Čeká vás impozantní expozice polemizující s biblickým textem: „Marnost nad marnost, všechno je marnost!" Režie J. Chytilová (Premiéra). Různé etapy lidské historie se lišily svým vztahem ke smrti. V umění a v kultuře obecně však byla smrt jako velké téma neustále aktuální. Přestože se v moderní společnosti smrt a umírání dostávají do stále více izolované či téměř tabuizované pozice, v umělecké tvorbě jsou přítomny a jsou jedním z významných námětů současného výtvarného umění, říká Otto M. Urban, kurátor výstavy Vanitas v Centru současného umění DOX. Umělci a umělkyně, jejichž díla se na výstavě objevují, se tématu vanitas – marnost – věnují dlouhodobě. Zájem plynule prochází generacemi, žánry i různými médii. Ve vystaveném souboru se tak vedle sebe objevují díla stará i několik desítek let, stejně jako řada prací, které vznikaly přímo pro výstavu. Ze sedmdesáti umělců jmenujme namátkou Jiřího Georga Dokoupila, Krištofa Kinteru, Hynka Martince, Jana Švankmajera, Eriku Bornovou, Davida Černého, Josefa Bolfa, Adélu Součkovou či Františka Skálu.
ARTMIX plus jako vždy mapuje současné vizuální počiny na domácí scéně.
Vysílání: 25.2., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 01.3., ČT art

Génius – Picasso (8/10)
Životopisný seriál o jednom z největších umělců 20. století s Antoniem Banderasem v hlavní roli (2018). Dále hrají: A. Rich, S. Colley, C. Poésy, P. Delevingne, R. Sheehan, T. R. Knight, A. Franciosi, S. Gabel a další. Režie Greg Yaitanes. V roce 1917 je Picasso již renomovaným umělcem, který touží zkusit něco nového, protože jej kubismus již tolik nenaplňuje jako kdysi. Začne spolupracovat s Jeanem Cocteauem na baletním představení, kterému má Pablo vdechnout jedinečnou uměleckou podobu. Na přípravách se seznámí s ruskou balerínou Olgou Khoklovou (Sofia Doniantsová) – která se později stane Pablovou manželkou a která do jeho života bude neustále vstupovat a velmi temperamentně dávat najevo, co si myslí o Pablových ženách, včetně Françoise. Pablovo svérázné pojetí baletních kostýmů a kulis je však nepochopeno a představení je spíše pro smích. Nicméně má tento balet zhlédnout samotný španělský král. Staršího Picassa navštíví kromě Olgy také jeho syn Paolo. Pochroumané Pablovy rodinné vztahy se Françoise rozhodne spravit uspořádáním větší rodinné sešlosti, na kterou pozve Paolovu rodinu a Pablovu bývalou lásku Marií-Thérese s jejich dcerou. Později je Pablo zaměstnán sestavením své umělecké retrospektivy v Paříži...
Vysílání: 28.2., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art

15.2.2021 14:02:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...