zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 15. týden

L. Ventura (Marie-Octobre)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Baron Prášil
Nejslavnější dobrodružství ve světě fantazie v poetické komedii režiséra Karla Zemana. Restaurovaná verze českého filmu vyznamenaného na XV. MFF v Locarnu (1961). Hrají: M. Kopecký, J. Brejchová, R. Jelínek, K. Höger, J. Werich, E. Kohout, R. Hrušínský a další. Dialogy J. Kainar. Komentář J. Brdečka. Kamera J. Tarantík. V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger. A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem - a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství.
Vysílání: 10.4., 09.15 hod., ČT1
Opakování: 14.4., ČT1

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká komedie odehrávající se v době, kdy bylo možné vše (2008). Hrají: B. Polívka, M. Vladyka, J. Schmitzer, L. Vlasáková, J. Somr, P. Forman, V. Javorský a další. Scénář P. Jarchovský a J. Hřebejk. Kamera J. Malíř. Režie J. Hřebejk (Premiéra). Je červenec roku 1993 a doba sladkého uvolnění a nicnedělání se v celé své kráse line po stolech jedné malé hospůdky v zahrádkářské kolonii v pražské Libni. U nich se schází zvláštní směsice ztracenců, kteří si krátí dlouhé chvíle hraním mariáše. Je mezi nimi majitel hospody Tonda (J. Schmitzer), vězněný za minulého režimu, a jeho přítelkyně Andula (L. Vlasáková), prodávající pochybnou kosmetiku, revoltující syn Jáchym a otec Balun (J. Somr). Mimo jeho rodinu však i nadšený rybář Láďa (P. Forman), vysloužilý kouzelník Mrklas (B. Polívka), chorobný zloděj Pepé (V. Javorský) a tak trochu ťulpas Kája (M. Vladyka). Ten pracuje jako hlídač galerie s Balunem, ale navíc se i lišácky vydává za kominíka poblíž probíhajících svateb. A kdo by nedal pár stovek za trochu štěstí v manželství? Kája pak chce za nastřádané peníze pozvat svou ženu Jíťu (S. Babčáková) na dovolenou k moři. V jedné tržnici se však nechá zlákat snadným výdělkem u pána, co provozuje hru „skořápky“, a prohraje s ním přes 30 tisíc. Bezradný přichází za Mrklasem, aby mu nějak pomohl. Ten je s těmito pouťovými fígly dobře obeznámen, ale sám proti celé skupině podvodníků nic nesvede. V hospodě se všemi přáteli tak vytvoří plán, kterým by skořápkáře zcela doběhli a získali peníze zpět. Bude k tomu zapotřebí ale mnoho zlodějské rafinovanosti a prohnanosti, neboť přece jen zloděj dokáže okrást zloděje...
Vysílání: 11.4., 21.20 hod., ČT1
Opakování: 14.4., ČT1

Šťastný Nový rok
Peter Falk v americké převlekové komedii o zlodějíčkovi, který chce udělat svůj poslední velký kšeft a narazí přitom na poslední velkou lásku (1987). Dále hrají: Ch. Durning, W. Hughes, T. Courtenay a další. Režie John G. Avildsen (Premiéra). Dva staří známí Nick (Petr Falk) a Charlie (Charles Durning) jsou nepoučitelní zlodějíčci, kteří se chystají na další ze svých kousků a tentokrát hodlají vykrást luxusní klenotnictví na Floridě. Precizní mozek celé operace Nick promýšlí plán na sekundy přesně a chce, aby vše proběhlo zcela bezpečně a bez komplikací. Součástí jeho plánu je také vydávání se v přestrojení za senilního bělovlasého boháče nebo za jeho švagrovou a kupuje pro svou smyšlenou manželku, resp. sestru, která je momentálně v nemocnici a její stav se postupně zhoršuje, drahé dárky. Tímhle si vytipovává, co by se dalo ukrást, a navíc si získává důvěru majitele (Tom Courtenay). Během obhlídky terénu si Nick všimne krásné majitelky starožitnictví Carolyn (Wendy Hughes), která sousedí s tímto obchodem, a zcela zoufale se do ní zamiluje. Doslechne se, že touží po krásném stolku z období Ludvíka XVI., který se mu podaří získat a prodat jí ho se ziskem. O peníze mu však v tomto případě tolik nejde, jako jít s Carolyne na „obchodní večeři“. Blíží se Štědrý den a Nick s Charliem jsou poté ke Carolyne pozváni na hostinu, kde je ostatní hosté otravují svým povýšeneckým chováním a oba odcházejí. Carolyne však Nickovi zavolá, že by chtěla Štědrý večer trávit jen s ním... Romantickou krimikomedii Šťastný Nový rok natočil oscarový režisér John G. Avildsena a jedná se o remake stejnojmenného francouzsko-italského snímku z roku 1973 režiséra Clauda Leloucha s Lino Venturou a Françoise Fabianovou v hlavních rolích. Claud Lelouch se také na americké verzi svého snímku podílel jako scénárista a v úvodu si zahrál i malou cameo roli.
Vysílání: 11.4., 23.05 hod., ČT1

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se musí nastěhovat na venkov k početnému příbuzenstvu, kde víc než pevnou rukou vládne sveřepý dědeček. Koprodukční snímek ČT. Hrají: A. Grec, T. Voříšková, O. Vetchý, O. Kaiser, P. Špalková, H. Čermák, J. Tříska, V. Pavlíková, Z. Svěrák, L. Loubalová a další. Scénář J. a Z. Svěrákovi. Kamera V. Smutný. Režie J. Svěrák. Snímek svým dějem předchází filmu Obecná škola. Zatímco tehdy hrál hlavu rodiny, svého vlastního otce, Zdeněk Svěrák, nyní je to Ondřej Vetchý. „Táta byl veselý, silný kuřák, milovník anekdot,“ vzpomíná Zdeněk Svěrák. „Nebyl tak poddajný, jako jsem byl já v Obecné škole a jako to drží Ondra Vetchý.“ Příběh filmu vychází ze stejnojmenné povídkové knihy Zdeňka Svěráka a je leporelem válečných vzpomínek viděných očima dítěte: o bunkru za hřbitovní zdí, o tatínkově chování holubů podle odborných příruček, o podvázaných nohavicích plných cukru, babiččině svérázném podnikání, nádrži s leteckým benzinem, ukradeném vysavači, ale hlavně o zapovězeném strýcovi Vlkovi, který malého Edu doslova přitahuje jako magnet. Snímek se natáčel ve Slavonicích na rozhraní jižních Čech, Moravy a Dolního Rakouska. Jan Tříska, představitel legendárního učitele Hnízda z Obecné školy, si tentokrát zahrál sveřepého dědečka, Zdeněk Svěrák naopak pana učitele a s maličkou roličkou odbojáře na sebe myslel i samotný režisér filmu Jan Svěrák. Snímek získal tři České lvy.
Vysílání: 12.4., 20.10 hod., ČT1

Fešák Hubert
Hlavně se neživit prací! Karel Heřmánek v hlavní roli české komedie (1984). Dále hrají: P. Kostka, P. Zedníček, P. Nový, J. Somr, O. Lackovič, Z. U. Keslerová, E. Steimarová, L. Kozderková a další. Scénář P. Hanuš a I. Novák. Kamera R. Valenta. Režie I. Novák. Pražský Žižkov koncem třicátých let. Hubert Hrabě, zvaný Fešák, si v dobách nezaměstnanosti vydělává svým šarmem a chytrou hlavou. Šikovné obchůdky a podnikání provádí za hranicí zákona, ovšem tak, aby neuvízl v některé z rafinovaných pastí policejního inspektora Mourka. Ten si vzal do hlavy, že Huberta dostane za mříže. Fešákovi tak nezbývá nic jiného, než se svého úhlavního nepřítele zbavit. Vymyslí proto skvělý "podraz"... Komedii s nostalgií starých dobrých časů natočil v roce 1984 režisér Ivo Novák podle námětu Pavla Hanuše. Příběh žižkovského frajera možná připomene Markovy a Sequensovy Hříšné lidi Města pražského či Vabank polského režiséra Machulského. Autorům se podařilo natočit zábavný film ze zajímavého prostředí s přitažlivými hrdiny. Mimořádně šťastné bylo obsazení titulní role Karlem Heřmánkem, který svého hrdinu obdařil nonšalancí žižkovského světáka. Také Petr Kostka výborně ztvárnil roli mazaného a zavilého policisty Mourka. Panoptikum starého Žižkova zalidňují další figurky – funebrák Eman v podání Pavla Zedníčka, majitel pokoutní zápasnické arény Pašek (J. Somr), hromotlucký povaleč Karel (P. Nový) a fízlové Skákal a Holendr, které hráli Otto Lackovič a Jan Teplý. Emanovu nastávající – vnadnou a energickou Madlenku – ztvárnila Laďka Kozderková, která zároveň nazpívala ústřední píseň Petra Hapky.
Vysílání: 12.4., 22.00 hod., ČT1
Opakování: 14.4., ČT1

Hřiště snů
Kevin Costner v hlavní roli fantastického příběhu o farmáři, který se rozhodne vybudovat na svém poli baseballové hřiště. Americký film (1989). Dále hrají: A. Madiganová, R. Liotta, B. Lancaster, J. E. Jones a další. Režie Phil Alden Robinson. Ray Kinsella (Kevin Costner) žije se svou manželkou a malou dcerkou na vlastní farmě v Iowě. Vede spořádaný rodinný život a pečlivě se věnuje svému hospodářství. To se však změní ve chvíli, kdy k němu začne v kukuřičném lánu promlouvat tajemný hlas. Ray si obsah sdělení vykládá tak, že má na svém poli zbudovat baseballové hřiště. Jeho bláhovému nápadu se nejprve všichni vysmívají, on je však odhodlaný naplnit svůj životní sen. Za podpory své milující manželky se mu podaří přeměnit kukuřičné pole v hřiště, na němž se sny dokážou změnit ve skutečnost. Na jeho hřišti se zjeví slavní hráči baseballové historie včetně legendárního „Bosého“ Joea Jacksona (Ray Liotta), který už je ale dávno po smrti. Tajemný hlas s dokončením hřiště ovšem neutichá a promlouvá k Rayovi znovu. Tentokrát ho donutí vyhledat slavného amerického spisovatele Terrence Manna (James Earl Jones), který mu nakonec pomůže porozumět významu poselství a odhalit účel jeho hřiště. Poetický snímek se v roce svého uvedení setkal s vřelou diváckou i kritickou odezvou a byl nominován na Oscara ve třech kategoriích včetně té nejprestižnější za nejlepší film. Snímek si dokázal získat srdce řady diváků svou magickou atmosférou, v níž se mísí minulost s přítomností a povzbudivým poselstvím o odvaze jít za svým snem.
Vysílání: 12.4., 23.25 hod., ČT1

Ropáci
Kultovní film oceněný Studentským Oscarem, který mystifikačním způsobem apeluje na stagnující ekologické myšlení, uvádíme při příležitosti 55. narozenin režiséra J. Svěráka (1988). Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů Obecná škola (nominace na Oscara za cizojazyčný film), Akumulátor 1, Jízda, Kolja (Oscar za nejlepší cizojazyčný film) nebo Tmavomodrý svět. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i Studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991.
Vysílání: 06.4., 17.55 hod., ČT2

Vysíláme zprávy
Když jde o sledovanost, musí jít city stranou. Americký film, nominovaný na sedm Oscarů (1987). Hrají: W. Hurt, A. Brooks, H. Hunterová, J. Nicholson, L. Chilesová, J. Cusacková a další. Režie James L. Brooks. Producentka zpravodajské televizní stanice Jane Craigová (Holly Hunterová) trpí jediným nedostatkem – že má vždy pravdu. Ať jde o jakýkoliv problém, vždy ho umí vyřešit, dokonce i když je pod časovým tlakem a když jde doslova o sekundy. Jejím tajným ctitelem je reportér Aaron Altman (Albert Brooks). Jenže do televize jednoho dne nastoupí nový hlasatel, pohledný Tom Grunick (William Hurt). Bývalý sportovní zpravodaj působí plachým dojmem, který na Jane udělá velký dojem. Tomovy první reportáže i jeho uvádění hlavních zpráv dopadnou nadmíru dobře. Není divu, že se do něj Jane zamiluje. Aaron marně upozorňuje na to, že Tom v zájmu úspěchu po malých krůčcích porušuje novinářskou etiku. Například jeho slzy v reportáži o znásilněné ženě byly falešné. A to vše je jen počátek velkých změn, které se ve světě televizního zpravodajství začínají projevovat. Sledovanost a zábava totiž začínají mít přednost před pravdou. Řada zkušených profesionálů bude muset odejít. A Jane si musí ujasnit, co je pro ni nejdůležitější... Americký snímek scenáristy a režiséra Jamese L. Brookse líčí zákulisí televizního byznysu s získal nominace na Oscara v sedmi kategoriích: nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli (W. Hurt), nejlepší herečka v hlavní roli (H. Hunterová), nejlepší herec ve vedlejší roli (A. Brooks), nejlepší scénář (James L. Brooks), kamera (M. Ballhaus) a střih (R. Marks).
Vysílání: 06.4., 23.40 hod., ČT2

Smradi
Český film o lidech, kteří o lásce nemluví, kteří ji žijí. Koprodukční snímek ČT (2002). Hrají: P. Špalková, I. Trojan, J. Cina, L. Rejsek, T. Klouda, Z. Dušek, J. Pokorná a další. Scénář T. Boučková. Kamera P. Hoznauer. Režie Z. Tyc. Tématem filmu režiséra Zdeňka Tyce a scenáristky Terezy Boučkové je adopce, nazíraná prostřednictvím každodenního života jedné české rodiny. V příběhu Šírových, kteří se kromě vlastního dítěte starají i o dva adoptované romské syny, autorka uplatnila své osobní zkušenosti. Představy Šírových o poklidném životě na vesnici, kam se rodina uchýlila před nesnášenlivostí města, vezmou za své, když se romští synové stanou terčem obviňování ze strany jednoho zdejšího občana, rasisty. Rodina je tak vystavena zkoušce... Hlavní role ztvárnili Petra Špalková a Ivan Trojan, oceněný za svůj herecký výkon Českým lvem v roce 2002 a cenou na festivalu Finále Plzeň. Cena za režii byla filmu udělena na MFF Istanbul 2002. Snímek uvádíme k Mezonárodnímu dni Romů.
Vysílání: 07.4., 20.00 hod., ČT2

Čtyři slunce
Příběh jedné rodiny z menšího města a jejích přátel. Distribuční film ČT (2012). Hrají: J. Plesl, A. Geislerová, M. Šácha, K. Roden, K. Melíšková, I. Chmela, J. Mádl, J. Plodková, K. Trojanová, V. Merta, Z. Kronerová a další. Kamera M. Diviš. Scénář a režie B. Sláma. Kolik sluncí je třeba, abychom byli šťastní? Příběh rodiny a jejích přátel z menšího města vypráví o touze proměnit svůj život k lepšímu, ale také o tom, jak často jsou děti ovlivňovány přešlapy svých rodičů. Jára (J. Plesl), téměř čtyřicetiletý, ale pubertou doposud zmítaný otec rodiny, se stále nepoučil z vlastních chyb a jeho úlety s sebou přinášejí komické momenty. S manželkou Janou (A. Geislerová) vychovávají dvě děti. Starší z nich je dospívající syn z Járova prvního manželství Véna (M. Šácha), který v příběhu sehraje klíčovou roli po boku staršího kamaráda, pankáče Jerryho (J. Mádl). Jana prožívá krizi v manželství, ta vyvrcholí v momentě, kdy Járu vyhodí z práce a ona si najde milence (I. Chmela). Lavinu nečekaných událostí zpovzdálí sleduje a možná nakonec ovlivní místní guru Karel, jehož ztvárnil v nezvyklé herecké poloze K. Roden.
Vysílání: 09.4., 21.55 hod., ČT2

Příští rok ve stejnou dobu
Romantická komedie o lásce i manželské nevěře. Americký film (1978). Hrají: E. Burstynová, A. Alda, I. Bonar a další. Režie Robert Mulligan. V malém hotelu nedaleko moře se uprostřed léta seznámí muž a žena. Jejich vzájemné okouzlení je tak veliké, že Doris a George Peters se pak pravidelně po dvacet let scházejí jednou v roce, daleko od svých rodin. Stráví spolu vždy jeden víkend. Na tom by možná nebylo nic zvláštního, pokud bychom nevěděli, že oba mají nejen své manželské partnery, ale každý také tři děti. Jejich milostný vztah prochází různými stupni vývoje... Divácký film vznikl podle slavné divadelní hry hra Bernarda Sladea (řadu let se uváděla s úspěchem i u nás), komorní příběh o manželské nevěře i lásce zároveň neobvyklým způsobem dokumentuje vývoj americké společnosti.
Vysílání: 11.4., 15.55 hod., ČT2

Tom Horn
Pravdivý příběh muže, který pomáhal spravedlnosti, ale pro některé se stal hrozbou. Steve McQueen, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 90 let, v titulní roli amerického westernu (1980). Dále hrají: L. Evansová, R. Farnsworth, S. Pickens a další. Režie W. Wiard. Ještě za svého života se stal jednou z legendárních postav amerického Západu jistý Tom Horn. Vyzkoušel pestrou řadu zaměstnání – stavěl železnice, byl kočím, zvědem, pracoval v dolech, vítězil v rodeech. Byl i zaměstnancem Pinkertonovy národní detektivní agentury a na závěr své kariéry se ve státě Wyoming téměř sám postavil organizovaným zlodějům dobytka. A právě o této poslední kapitole vypráví film Tom Horn, na jehož výrobě se podílel i představitel hlavní role Steve McQueen – v době natáčení s již pokročilým stupněm rakoviny. V úvodu filmu nalezne jednoho dne v jakémsi zapadákově Toma Horna jistý muž a nabídne mu práci hodnou jeho jména. Šlo by o to vypořádat se se zloději dobytka, co sužují statek jeho spolku. Tom na nabídku kývne a netrvá to dlouho a zkušený lovec lidí odstartuje likvidaci jednoho zloděje za druhým a krádeže brzy ustanou. A to nejenom kvůli ubývajícím zlodějům, ale hlavně kvůli strachu z tohoto zabijáka. Ten však pro spolek začne záhy představovat až moc velkou hrozbu, a rozhodnou se ho proto zbavit...
Vysílání: 12.4., 20.00 hod., ČT2

Ružové sny
Iva Bittová a Juraj Nvota v poetické parafrázi Romea a Julie na slovenské vesnici sedmdesátých let (1976). Dále hrají: J. Hlinomaz, M. Motlová, H. Slivková, S. Sallingová, Ľ. Kroner a další. Scénář a režie Dušan Hanák (Ve slovenském znění). Dušan Hanák je jednou z nejvýraznějších slovenských režisérských osobností vůbec. Svým originálním obrazovým rukopisem, v dokumentaristice vytříbeným smyslem pro poezii "všední" reality a schopností vést herce i neherce k přirozenému projevu, a hlavně neústupností k jakýmkoliv kompromisům, které by narušily suverénní uměleckou celistvost díla, připomíná českého režiséra Františka Vláčila. S odstupem času – více než dvacet let – vynikají na Hanákově filmu především rysy integrity umělecké osobnosti, v normalizační době sedmdesátých let však znamenaly ostrůvky suverénní osobnostní tvorby v rybníce ideologicky zakalených "tvůrčích" počinů. Ružové sny jsou směšnosmutným poetickým vyprávěním o lásce mladého pošťáka Jakuba ke krásné cikánce. Vesnice je malá, všichni se tu znají a Jakub jako by byl samozřejmou součástí života každé rodiny. Jolana žije na okraji, v cikánské kolonii, uprostřed své velké rodiny, denně obklopená spoustou malých děcek a rodinných povinností. Lásce se ale poručit nedá, a to ani – jak se ten starý veronský příběh Romea a Julie stále vrací – když je "zakázaná". Křehký příběh o vzájemném citu těchto dvou velkých "dětí" se pohybuje mezi skutečností a snem, ve kterém se čas od času zdá všechno snazší... Pro hlavní role tehdy Dušan Hanák objevil mladého Juraje Nvotu (osobitý herec, dnes režisér vynikajícího bratislavského divadla Astorka Korzo 90) a tehdy mladinkou brněnskou studentku herectví Ivu Bittovou.
Vysílání: 07.4., 22.50 hod., ČT art

Marie-Octobre
Přežilo jich deset, ale jeden z nich zradil. V odboji se zrada trestá jediným způsobem. Danielle Darrieuxová v hlavní roli francouzského dramatu (1959). Dále hrají: L. Ventura, S. Reggiani, P. Meurisse, D. Ivernel, B. Blier, R. Dalban, P. Frankeur a další. Režie Julien Duvivier (Ve francouzském znění s titulky). Po patnácti letech svolává Marie členy odbojové skupiny. Každý má své zaměstnání, svůj klidný život. Ale Marie nesvolala deset svých spolubojovníků, aby vzpomínali na nebezpečné časy, ale aby vyrovnala účty. Jeden z nich je zradil Gestapu a při přestřelce tehdy zahynul šéf jejich skupiny, její přítel. Marie je neúprosná, chce najít udavače, odsoudit ho a hned ten večer vykonat trest. Film natočil klasik francouzského filmu Julien Duvivier a do hlavní role obsadil Danielle Darrieuxovou, která utkvěla českým divákům především v adaptaci románu Červený a černý. Drama Marie-Octobre je známé i z divadelních jevišť.
Vysílání: 09.4., 23.15 hod., ČT art

30.3.2020 11:03:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Letní shakespearovské slavnosti 2024

Filip Březina a Anna Fialová (Marná lásky snaha)

Již téměř tři dekády patří léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní ročník shakespearovských sl celý článek

další články...