zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dějiny Hollywoodu

Dějiny Hollywoodu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dějiny Hollywoodu (1/7)
Průkopníci kinematografie, 1889–1907. Americký dokumentární cyklus. Sedmidílný americký dokumentární cyklus Dějiny Hollywoodu vypráví příběh o životech a práci mužů a žen, kteří vytvořili více než sto let americké filmové historie. Jeho těžiště spočívá v rozhovorech s důležitými postavami hollywoodského tvůrčího společenství, a to jak současnými, tak těmi, kteří už patří minulosti. Jejich výpovědi doplňují názory renomovaných kritiků a historiků. Mluvené slovo doprovázejí bohaté archivní záběry a ukázky z významných a slavných amerických filmů. První část nás zavede do let 1880–1908. V devadesátých letech 19. století, v době, kdy se rodila kinematografie, přetvářely Ameriku miliony přistěhovalců. Přijížděli se svými sny a mnozí i s pevnou vůlí a představou, jak tyto sny uskutečnit. Na novém kontinentě se spojili s dalšími novátory a podnikateli, aby vytvořili zcela nový druh zábavy a umění, který promění svět. Mezi první průkopníky filmu patřili konstruktéři-samoukové, myslitelé, potulní baviči a chytří kabaretní umělci. Patrně první filmový producent, Thomas Edison, získal díky svým vynálezům přezdívkou „Čaroděj z Menlo Parku“. Zdokonalil přístroj, který dokázal vyrobit a rozpohybovat fotografie, i když velká zásluha za tento počin patří jeho asistentovi W. K. L. Dicksonovi, prvnímu režisérovi filmového průmyslu. Od počátku byly americké filmy zcela mimořádné, ale také je výrazně ovlivnil pokrok, který prodělávala kinematografie v Evropě.

Ve Francii se o něj zcela zásadní měrou zasadili bratři Lumiérové, majitelé závodu na fotografické vybavení, kteří na plátno uvedli scény z běžného života, a geniální kouzelník Georges Melies, tvůrce speciálních vizuálních efektů, které diváky překvapují dodnes. Návštěvníky prvních projekcí udivovalo skoro všechno, co se před jejich zraky pohybovalo – od estrádních kousků a boxerských zápasů po tříminutové grotesky. V devadesátých letech 19. století objevil film mladý a ambiciózní muž jménem Edwin S. Porter. Po řadě příležitostných prací nastoupil do zaměstnání k Edisonovi a brzy natáčel a prodával své vlastní filmy. Porter vytvořil jeden z prvních snímků, který obsahoval nějaký příběh, „The Great Train Robbery“ („Velkou vlakovou loupež“). V roce 1905 se Adolph Zukor, bývalý úspěšný obchodník s kožešinami, spojil s Marcusem Loewem a společně založili řetězec zábavních podniků s kinematoskopy. Zukor se později stal zakladatelem filmového studia Paramount a Loew vybudoval rozsáhlý řetězec biografů. Filmy začaly být záhy velmi výdělečným podnikáním, a Thomas Edison se proto spojil se skupinou investorů a výrobců filmového vybavení, mezi něž patřila i společnost Eastman Kodak, vedoucí hráč na trhu. Společně založili trust Motion Picture Patents Company a žádali licenční poplatky od všech, kteří vyráběli filmy. Carl Laemmle, přistěhovalec z Německa a původním povoláním obchodník s pánským prádlem z Oshkoshe, se nadvládě Edisonova trustu postavil a v roce 1909 založil vlastní produkční společnost IMP. To ho přivedlo do Hollywoodu, kde se stal později, v roce 1915, zakladatelem studia Universal Pictures. První „Hollywood“ se nacházel v New Jersey a z New Yorku se záhy stalo centrum filmové výroby. Druhé místo obsadilo Chicago. Tlak patentového trustu ale brzy přiměl nezávislé tvůrce filmu, aby se vydali až na periférii Los Angeles, kde jim nedaleká mexická hranice skýtala možnost rychle uniknout do bezpečí před rváči, které najal trust. Kalifornská vesnička jménem Hollywood se tak nečekaně stala světově proslulým centrem filmu.
Vysílání: 07.7., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 09.7., ČT art., 12.7., ČT art

24.6.2019 11:06:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Gravity & Other Myths spojí nový cirkus s technologiemi

The Mirror (Foto: Andy Phillipson)

Po úspěšném únorovém hostování Australanek A Good Catch s představením Casting Off uvidí diváci na konci dubna celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...