zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cesty víry

Cesty víry

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cesty víry: Mirku, napiš to!
Příběh výjimečného muže Miroslava Kasáčka. Výjimečného svou lidskostí a dobrotou, ale i vytrvalostí a péčí, se kterou mapuje osudy lidí, které minulý režim bezdůvodně perzekvoval. Portrét spisovatele, který vlastně nikdy spisovatel nebyl. Režie M. Rozbrojová (Premiéra).
Narodil se na Vysočině, kousek od Babic a Lukova, vesnic, které se do povědomí veřejnosti dostaly především kvůli tzv. Babickým procesům. V den, kdy došlo k babickým vraždám, vesnicí dokonce projížděl na kole. A svůj osud s tímto místem nakonec spojil i díky sňatku s dcerou jednoho z nejvýznamnějších místních mlynářů. Jeho tchán Alois Melkus byl jedním z perzekuovaných, ve vězení strávil sedm let. Mirek byl jediný z rodiny, kdo si získal jeho naprostou důvěru a mohl vyslechnout to, co jiní nevěděli. Tchán byl také tím, kdo za Mirkem ve snu přišel a řekl mu – Mirku, napiš to! A tak vznikla kniha Mlynáři od Babic, která mapuje osudy mnoha rodin, jejichž členové strávili kvůli vykonstruovanému procesu v lepším případě několik let za mřížemi. V tom horším byli popraveni. Spolu s novinářem a historikem Luďkem Navarou napsal i další knihy – Příběhy třetího odboje, Volavčí sítě, Na útěku – Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse, A přece budu blízko – o životě a mučednické smrti kněží Jana Buly a Václava Drboly od Babic. Rok 1968 a následná normalizace zasáhla i rodinu Miroslava Kasáčka. Za své pravicové a protisocialistické postoje byl nucen pracovat v různých dělnických profesích. Miroslav Kasáček je spoluzakladatelem občanského sdružení Paměť, které prostřednictvím konferencí, výstav a různých publikací mapuje a zveřejňuje příběhy komunistického bezpráví. Velkou pozornost obrací sdružení především na mladou generaci, pro kterou je doba komunistického režimu vzdálenou minulostí. V poslední době se také věnuje bývalé brněnské věznici na Cejlu, ve které by chtěl vytvořit pietu za umučené a popravené vězně. Za zkoumání totalitních režimů obdrželi Miroslav Kasáček spolu s Luďkem Navarou letos na Velehradě medaili České biskupské konference.
Vysílání: 28.10., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 29.10., ČT2., 01.11., ČT2

Modlitba za domov 2018
Houslový virtuos Pavel Šporcl v přímém přenosu ekumenické slavnosti u příležitosti oslav 100. výročí založení Československé republiky. Režie J. Rásocha. Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze na Vinohradech hostí již 12. ročník kulturně-duchovního festivalu Modlitba za domov. Odkud přicházíš a kam jdeš – tak zní motto letošního ročníku, který je příspěvkem křesťanských církví k oslavám velkého jubilea našeho státu. Ozdobou slavnosti bude vystoupení hlavních hudebních hostů, kterými jsou: Pavel Šporcl (housle), Jana Šrejma Kačírková (soprán), Petr Šporcl (violoncello) a Jaromír Klepáč (klavír). Do programu se také zapojí zástupci církví a další zajímaví hosté.
Vysílání: 28.10., 15.00 hod., ČT2

15.10.2018 18:10:05 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Velikonoční víra tipy

Poslední den Ježíše z Nazareta

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos liturgické slavnosti z Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...celý článek



Časopis 13 - sekce