Čas, čas, čas - v umění 19. století

autor: Z webu
zvětšit obrázekVýstava, kterou prezentuje Západočeská galerie v Plzni, vznikla v souvislosti s mezioborovým sympoziem konaným v Plzni pod názvem Pochopit vteřinu. Čas v kultuře 19. století.
Expozice ukazuje několik podstatných kapitol této obsáhlé a zásadní problematiky lidského vnímání a zobrazování, které se právě v 19. století radikálně měnilo. Zatímco na začátku století můžeme hovořit ještě o cyklickém vnímání času, v běhu přírodních cyklů, dělením liturgického roku a pracovním koloběhem, na konci století sledujeme čas v jeho lineárním běhu, v modernistickém vývoji „od začátků ke konci“, k „lepšímu a dokonalejšímu.“
Některé náměty, jako třeba zobrazení cyklu denních a ročních dob přetrvávají, i když se v průběhu století po stylové stránce mění. Otázky vnímání času a jeho vizualizace se v důsledku industrializace a proměn sociálních podmínek ve společnosti objevují nově. Je to například důraz na každodennost, zachycení chvilkového děje a prožitku dané situace, které sebou přináší novou senzualitu v zobrazování a umělecké možnosti jako je povýšení skici na definitivní dokončené umělecké dílo.
Bez nároku na vyčerpání tématu sleduje výstava změny zobrazování alegorie a cyklického vnímání času v monumentálním českém malířství, dále obraz abstraktního času v symbolické rovině často odkazující ke konci lidského věku a smrti (Chronos, Sfinga). Ukazujeme také stylovou proměnu českého umění v rámci celého století a zároveň proměnu člověka, jedince, v nezvratném koloběhu mládí, dospívání, stáří a smrti.
V poslední části výstavy pak klademe důraz na zachycení okamžiku, vnímání vteřiny a dějů každodennosti jako je například sledování počasí a atmosférických proměn krajiny a to vždy na skicách, uměleckých dílech - momentkách, která mají schopnost vteřinu „zachytit“.
Návštěvníci se setkají s díly českých uměleckých autorit, jako jsou Josef Mánes, Antonín Machek, Mikoláš Aleš, Antonín Chittussi, Antonín Slavíček, Jan Preisler, Jaroslav Špillar a také s díly nečekanými, méně známými.
Vedle Západočeské galerie v Plzni díla zapůjčila Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Muzeum umění Olomouc, Galerie výtvarného umění v Roudnici nad Labem, Galerie výtvarného umění v Ostravě ad.
Výstava pojednávající o čase v umění 19. století bude probíhat ve výstavní síni "13" Západočeské galerie v Plzni od 23. února do 9. května 2018.
:
TIP!
Časopis 08 - rubriky
Články v rubrice - Výstavy
Poslední možnost vidět výstavu Archa Noemova a Světlo a život

Neděle 3. března 2019 bude posledním dnem, kdy můžete navštívit dvě přírodovědecké výstavy v Nové budově Národ ...celý článek
400 ASA: Fotografie

Výstava sedmi fotografů dvou generací ze spolku 400 ASA má společného jmenovatele zejména v realismu, s nímž a ...celý článek
Introducing Viktor Dedek: Místo rodiny

Věčný snílek a občasný podfukář, Viktor Dedek, je donkichotským režisérem vícehlasých, paralelních světů, uvíz ...celý článek
Časopis 08 - sekce
DIVADLO
Eduard Kohout – 130 let

Poslední romantik
Legenda českého divadla i filmu Eduard Kohout, který se narodil před 130 lety. Vždy elega celý článek
HUDBA
The Herbaliser představí koktejl jazzu a hip hopu

Britské stálice The Herbaliser se vrací do Česka. Tvůrci originálního melodického mixu jazzu, funky a hip hopu celý článek
OPERA/ TANEC HTTP://WWW.SCENA.CZ/INDEX.PHP?D=3&PAGE=NETHOVORY&ID_N=588&FULL=1
Španělský esprit v oslnivém baletu Don Quijote

Přímé přenosy z Královského baletu v Londýně do kin pokračují klasickým baletem Don Quijote. Choreografii Mari celý článek