zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Veletržní palác ovládnou ženy

Katharina Grosse: Zázračný obraz

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní galerie v Praze zahájí výstavní sezónu ve Veletržním paláci pěticí nových výstav. Hlavní roli budou letos hrát dvě významné umělkyně z Německa a Rakouska. Katharina Grosse vystřídá ve Velké dvoraně Aj Wej-weje s na míru připravenou instalací Zázračný obraz, první patro představí rozsáhlou retrospektivu Marii Lassnig, připravenou ve spolupráci s Tate Liverpool.

„První polovinu letošního roku věnujeme ve Veletržním paláci dvěma význačným osobnostem světového umění. Na podzim se pak v souvislosti s výročím založení Československa zaměříme na sbírky Národní galerie představené v nové koncepci od roku 1918 do současnosti. Letošní Grand Opening proběhne 15. února a vedle pětice výstav v čele s Katharinou Grosse a Mariou Lassnig se mohou návštěvníci těšit i na koncert Kataríny Málikové, vycházející hvězdy slovenské alternativní scény,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Katharina Grosse: Zázračný obraz

Velká dvorana Veletržního paláce se pod taktovkou německé umělkyně Kathariny Grosse (1961) promění ve zcela nový prostor. Po Aj Wej-wejově instalaci Zákon cesty se jedná již o druhý projekt, kdy významná osobnost současného umění připravila nové dílo přímo pro Prahu a pro prostor, který několik let hostil Muchovu Slovanskou epopej.
„Katharina Grosse připravila pro Národní galerii velkorozměrnou malířskou instalaci Zázračný obraz, která radikálně redefinuje malbu a reaguje přímo na prostor Velké dvorany. V 90. letech přestala umělkyně používat štětce a pracuje skoro výhradně s průmyslovými pistolemi, s jejichž pomocí rozprašuje jasné barvy prakticky po jakémkoli povrchu,“ popisuje kurátor výstavy Adam Budak. Pro Grosse je rovněž typické prolínání galerijního a veřejného prostoru – její pražská výstava tak z Velké dvorany prost oup&iacu te; do prostoru kavárny a dokonce i ven před samotný Veletržní palác.

Maria Lassnig 1919–2014

Vůbec poprvé bude v Česku představena rozsáhlá výstava jedné z nejvýznamnějších umělkyň 20. a 21. století Marii Lassnig (1919–2014), která vznikla ve spolupráci s Tate Liverpool. Ve své tvorbě se rakouská umělkyně věnovala zejména zkoumání lidského těla a sebeprezentaci.
„Maria Lassnig významně ovlivnila vývoj malířství posledních desetiletí a spolu s Louise Bourgeois, Agnes Martin a Joan Mitchell je považovaná za jednu z nejdůležitějších umělkyň 20. století, jež se staly průkopnicemi ženské emancipace v uměleckém světě dominovaném muži,“ doplňuje Adam Budak.
Retrospektiva představí přes pět desítek velkorozměrných obrazů, kreseb i soch a pokryje tak více než sedm desetiletí trvající kariéru umělkyně. Na výstavu tradičních formátů v prvním patře navazuje další kapitola cyklu Moving Image Department, která představí Marii Lassnig také jako experimentální filmařku společně s dílem Lukáše Karbuse (1981), který na její tvorbu reaguje v monumentálním dvoudílném akvarelu.
Pravidelný cyklus současného umění, projekt Introducing, představí tentokrát španělskou umělkyni Patricii Dauder (1973) a její výstavu Povrch. Prostor Poetry Passage ve foyer Veletržního paláce uvede obrazovou poezii Radka Brousila (1980) a video belgického umělce Johana Grimonpreze (1962).

12.2.2018 15:02:12 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Český hrdina premiéra Farmy v jeskyni

Český hrdina (vizuál)

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni uvede pohybovou satiru Český hrdina v režii Viliama Dočolomanského. Je o že celý článek

další články...