zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Taneční tipy

Provazochodkyně nad Prahou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sen mozartovské noci
Televizní balet na Mozartovu Malou noční hudbu (1984). V titulní postavě vystupuje Boris Hybner, od jehož narození právě dnes uplynulo 80 let. Spoluúčinkují: J. Kodet, I. Jadrníčková, J. Pešek, M. Vítková, V. Pavlíček, J. Slavický, M. Černá, P. Koželuh, K. Slavický, J. Kotěšovský, J. Janatová, V. Navara, R. Netopilík, M. Štěpánková, L. Vidlák a další. Scénář V. Sýkora a J. Bonaventura. Kamera J. Osten. Režie J. Bonaventura. Boris Hybner (*5. 8. 1941 – †2. 4. 2016) byl český mim, herec, režisér, scenárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy. Po maturitě pracoval v chemičce v Litvínově a pokračoval ve studiích na zemědělské škole a pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově, kde založil kabaret Reflektor. V polovině šedesátých let minulého století začínal v pantomimickém souboru Ladislava Fialky. V té době založil se Ctiborem Turbou Pantomimu Alfréda Jarryho, později s ním ještě vytvořil soubor Gag.
Vysílání: 05.8., 15.15 hod., ČT3

Josephine Bakerová – první černošská ikona
Příběh tanečnice, která uchvátila poválečnou Evropu 20. let svým banánovým tancem. Režie Ilana Navarová. Ve dvacátých letech minulého století se Josephina Bakerová, černá music-hallová sborová tanečnice z rasově segregované Ameriky, stává mezinárodní hvězdou v Paříži. Její odvážný „divošský“ tanec s falickými symboly (minisukně vytvořená z banánů) přináší do Evropy nevídanou modernitu, která kupodivu dokonale vyhovuje poválečné „bláznivé“ éře na starém kontinentu. Ale při každém návratu domů i po mnoha letech se Bakerová setkává s rasismem a důslednou segregací. Film režisérky Ilany Navarové vypráví příběh jejího politického probuzení.
Vysílání: 04.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.8., ČT art

Bůh vám dopřeje
Tanečně akrobatické představení s kolumbijskou barokní hudbou. Účinkují La Gata Cirko de Bogota a Les Nouveaux Caractéres. Režie David Bobée. Název Dios proveerá – Bůh vám dopřeje – je citací mnoha míst z Bible. Inscenace vypráví ve volně řazených obrazech příběhy lidí z ulic, dané osobními zážitky, i příběhy, které sahají až do koloniální éry Latinské Ameriky. Proto také hudební proud, který od počátku do konce propojuje celé představení, je celý koncipován ze skladeb kolumbijského baroka. Drsné příběhy z ulice se vznešeností barokní hudby, většinou církevní, vytvářejí mimořádně účinné emocionální napětí. Protagonisty jsou akrobaté z Cirko Gata z Bogoty. Dnes je to slavný soubor, ale většina jeho členů měla to štěstí, že se jim podařilo stát se z pouličních akrobatů z předměstí kolumbijského hlavního města profesionály, kteří se svým uměním mohou důstojně živit. I proto je jejich výpověď tak sugestivní, protože je hodně osobní. Po celou dobu je doprovází barokní orchestr Les Nouveaux caractéres, který řídí Sébastien d´Hérin. Tvůrcem celého konceptu, včetně scénografie, je francouzský režisér David Bobée, výrazná osobnost středních let, která spoluurčuje podobu současného francouzského divadla. Mimo jiné i proto, že je schopen propojovat modernu s tradicí, vysoké s nízkým a vyjádřit skutečné problémy současného světa emocionálně silným divadelním jazykem.
Vysílání: 06.8., 00.45 hod., ČT art

Cirkus
Oscarem oceněná bláznivá komedie o tom, že dělat legraci a smích není vůbec jednoduché. Americký film (1928). Hlavní role, scénář a režie Charles Chaplin. Dále hrají: H. Bergman, A. Austin, A. E. Garcia, M. Kennedyová, H. Crocker a další (S českými mezititulky). Hrdinou příběhu je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně... Do příběhu plného humoru i sentimentu přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin.
Vysílání: 07.8., 20.15 hod., ČT art

Provazochodkyně nad Prahou
Přechod Tatiany Mosio-Bongongy po laně přes Vltavu přesáhl zdaleka rozměr pouhého „spektáklu“ pro diváky a média. Připravili V. Flegl a J. Voves (Premiéra). Budeme svědky niterné přípravy každého technického detailu a zákulisních momentů. Tahle událost v Praze byla výzvou nejen pro organizátory a realizační tým, ale přinesla i zamyšlení a radostnou katarzi pro všechny zúčastněné. Na laně dlouhém 350 metrů nataženém od Právnické fakulty na Letnou, ve výšce 35 metrů, sledujeme jedním dechem krásnou a klidnou Tatianu bez jištění, ale z jejích emotivních slov vnímáme zjitřeně její životní příběh. Nečekané setkání protagonistky s jejím osudovým mentorem Rudym Omankowskym, pražským rodákem, členem slavné české provazochodecké rodiny, je dojemné i profesionální zároveň... A souběžně s Tatianou jde po zemi ten, který je za její lano zodpovědný.
Vysílání: 07.8., 21.25 hod., ČT art

26.7.2021 15:07:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby - Jan Kapr 110

KAPRKÓD

KAPRKÓD
Premiéra celovečerní dokumentární opery, která ke 110. výročí od narození objevuje zapomenutého skl ...celý článek


Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie

Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie

Berlínští filharmonikové hrají filmové melodie
Americký skladatel John Williams, držitel pěti Oscarů, předs ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 11. týden

Radim Vizváry

Neobyčejné životy - Otakar Brousek
Portrét významného českého herce, majitele podmanivého hlasu, dlouholeté celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Kamila Ženatá

Kamila Ženatá se více než třicet let věnuje umělecké tvorbě a zároveň psychoterapii. Je malířkou, multimediáln celý článek

další články...