zvláštní poděkování
Volný.cz

Janáček Brno 2020 se úspěšně probojoval těžkými podmínkami

Janáček Brno 2020

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Letošní ročník prestižního operního a hudebního festivalu
Janáček Brno se musel přizpůsobit aktuální komplikované situaci v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19. Festival přesto proběhl s velkým úspěchem od 28. září do 16. října v Brně, když se podařilo udělat maximum pro zachování jeho programu, který se dotýkal umělecké vřavy na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních.
„Moc děkujeme za Vaši flexibilitu a nabídku ‚náhradního‘ představení, které vzhledem k repertoáru a umělcům bude zcela plnohodnotným zážitkem! Pevné nervy a ještě jednou děkujeme NdB, jak skvěle zvládá stávající logistické harakiri.“ Z ohlasů diváků festivalu.

První festivalový týden (28. 9. – 4. 10.) proběhl jen s menšími změnami programu, festival Janáček Brno byl velmi úspěšně zahájen operou Osud v režii světoznámého Roberta Carsena. Výjimečnou premiéru navštívilo mnoho českých i zahraničních hostů a novinářů.
„V každém případě měla premiéra ‚Osud‘ v Brně téměř osudový efekt. Režisér Robert Carsen při svém debutu v České republice oslavil šikovným vedením emocionálně vzrušující podívanou.“ MDR Kultur – Das Radio / LFH Dresden, Michael Ernst.
Festival nabídl dále řadu vynikajících koncertních produkcí, ať již koncerty Zemlinského kvarteta, Arnold Schoenberg Chor či dalších špičkových umělců.
„Koncert Zemlinského kvarteta byl vynikající, samotné místo vily Löw-Beer je působivé.“ Online Merker, Robert Quitta.
„Arnold Schoenberg Chor, jeden z mezinárodně nejuznávanějších sborových souborů současnosti, skvěle a profesionálně předvedl nádherný vokální koncert“ Mundoclasico.com, Robert Ferrer.

Závěru týdne dominovala Její pastorkyňa Janáčkovy opery NdB s mimořádným hostem, světoznámou sopranistkou Karitou Mattilou.
„Mattila roli nehraje, ale obývá ji. Její agónie byla hmatatelná a její zoufalství bylo jako plamen, který rostl, dokud ji nepřivedl k nemyslitelnému.“ Bachtrack, Frank Kuznik.
V týdnu od 5. 10., v souvislosti s dalšími opatřeními k omezení šíření epidemie COVID-19, festival pokračoval dál s pozměněným programem. Podařilo se zachovat, ať již úpravou programu nebo novými daty koncertů, většinu festivalových akcí. Je jasné, že celková situace s opatřeními souvisejícími s omezením šíření COVID-19 festival Janáček Brno silně zasáhla, a to i koncertní řadu, jelikož nejeden program byl postaven na vokální složce. I přesto byla dramaturgie upravena tak, aby byla stále přitažlivá a zajímavá a zůstala v kontextu původní koncepce programu festivalu.
„Už od jara obdivuji vaši pevnou vůli a schopnost přizpůsobení se jakýmkoliv – i nemožným – podmínkám. Dnes vám navíc musím bezprostředně gratulovat k nádhernému programu náhradního (sic!) večera v Janáčkově divadle.“ Ludmila Němcová, ředitelka Nadace Leoše Janáčka.

Produkci opery Salome, která se nemohla v důsledku vládních opatření odehrát, nahradil s obrovským diváckým úspěchem mimořádný koncert orchestru Janáčkovy opery NdB uskutečněný 10. 10. 2020 v Janáčkově divadle.
„Výsledek byl napůl mrazivý, napůl povznášející.“ Klasika plus, Jindřiška Bártová.
V týdnu od 12. 10. festival na základě aktuálně vyhlášených opatření vlády musel omezit všechny akce pro publikum v sálech, program byl však nahrazen živými streamy plánovaných koncertů letošního festivalu a záznamy významných akcí minulých festivalů tak, že každý festivalový den nabídl atraktivní produkci. Festival tak vyšel vstříc divákům nejen v České republice, ale i v zahraničí. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. 10. 2020 proběhl rovněž formou live streamu z koncertní síně v Bamberku na web festivalu Janáček Brno.
„Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu.“ Jakub Hrůša, dirigent.

Z webových stránek festivalu se tak stala velmi silná platforma. Festivalový web www.janacek-brno.cz měl více než 100 000 návštěvníků z více než stovky různých států. Live streamy festivalu sledovali lidé z Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Francie, Německa, Mexika, Itálie, Maďarska, Japonska, Nizozemí, Ruska, Jižní Korey, Španělska, Švýcarska, Velké Británie, USA, Polska a dalších zemí.

Některé z produkcí festivalu Janáček Brno 2020 byly přesunuty na termíny v listopadu a prosinci letošního roku, jedna z produkcí bude uvedena formou live streamu.
Seznam přesunutých produkcí festivalu Janáček Brno 2020:
17. 11. 2020 – Dětský sbor Brno, Divadlo Reduta
18. 11. 2020 – Kostelní písně ze Znorov – folklorní koncert, Červený kostel
25. 11. 2020 – Recitál Tomáše Krále a Matana Porata (produkce bude uvedena formou live streamu)
28. a 29. 11. – Osud, Janáčkova opera NdB, Janáčkovo divadlo
19. 12. 2020 – Koncert Pražského filharmonického sboru, Besední dům
Řecké pašije, Janáčkova opera NdB – aktuálně hledáme termín realizace produkce v Janáčkově divadle
Recitál Pavola Breslika a Róberta Pechance – aktuálně hledají termín realizace produkce v divadle Reduta

20.10.2020 18:10:17 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Festivaly

Janáček Brno 2022 QUO VADIS

Dirigent Jakub Hrůša

Česká dirigentská špička na jednom festivalu! V nadcházejícím ročníku se sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub ...celý článek


Harmonium se z muzea vrací na koncertní pódia

Miroslav Beinhauer a šestinotónové harmonium

Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však ...celý článek


ČKC završí adventní setkání s Ensemble Flair

Ensemble Flair

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas rados ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

VČD uvede oficiální premiéru Žítkovských bohyní

V. Malá, J. Janoušková a A. Talacková (ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ)

Kartami osudu inscenace Žítkovských bohyní v minulé sezóně pořádně zamíchal koronavirus, hra byla nazkoušena b celý článek

další články...

HUDBA

Remasterovaná reedice Petra Muka - Jizvy lásky

Přebal alba

Jeden z nejvýraznějších zpěváků, skladatelů a textařů domácí popové scény. Zakladatel a frontman skupin Oceán celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokumenty Leonardo DiCaprio a Koyaanisqatsi

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita
Na stříbrném plátně je doma už přes třicet let, ale nestárne. Fra celý článek

další články...