zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 41. týden

Sólo pro... Glena Hansarda

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sólo pro... Glena Hansarda 2
Záznam koncertu strhujícího irského písničkáře (2005). Režie V. Fatka. V lednu roku 2005 byli diváci ČT svědky mimořádného vystoupení irského písničkáře Glena Hansarda a Markéty Irglové. S napůl prodřenou akustickou kytarou předvedl Hansard strhující smršť písní – hudba se přelévala od tichých lyrických pasáží k dravým refrénům na pomezí folku, punku a tvrdého rocku. Publikum v České republice má vlastně obrovské štěstí, že si tato hvězda světové populární hudby oblíbila naši zemi. Díky tomu se můžeme s Markétou, Glenem samotným či jeho skupinou The Frames setkávat na našich pódiích i dnes, kdy je zisk prestižní sošky Oskara katapultoval mezi hvězdy světového popu. Přes obrovskou popularitu je Glen Hansard stále tím skromným, hledajícím, všímavým autorem, který kdysi začínal na ulicích Dublinu. ČT Brno se již v roce 2005 na četné žádosti diváků vrátila k nepoužitému natočenému materiálu a vznikl tak druhý díl, v němž se opět Glen Hansard představuje jako charismatický písničkář a přemýšlivý člověk a Markéta Irglová jako citlivá zpěvačka a doprovodná klavíristka.
Vysílání: 14.10., 23.35 hod., ČT art

Linka (1/10)
Marie Rottrová jako další host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již pátá série úspěšné hudební talk show opět zprostředkovává nevšední setkání nejen nad muzikou a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již pátá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou debatují nejen o muzice. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde hosté odpovídají na osobní otázky o životě. „Hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a mezi žánry není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ říká autor pořadu a český jazzový fenomén Rudy Linka.
Vysílání: 15.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art

Johnny Cash: For Kenya
Benefiční koncert legendy country & western music pro výstavbu nemocnice v Keni (1991). Britský dokument.Devětapadesátiletý Johnny Cash (1932–2003) zpívá své největší hity Ring Of Fire, Folsom Prison Blues, Five Feet High and Rising, Jackson, Will The Circle Be Unbroken, If I Were A Carpenter, Keep On The Sunny Side, Lonesome Valley, Man In White, Get Rhythm, Beautiful Life... V programu vystoupí i Cashova žena June Carter Cash (1929–2003) a část rodiny Carterových.
Vysílání: 15.10., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 16.10., ČT art

Slavná alba: Tom Petty – Damn The Torpedoes
Nadčasový počin amerického rockera, který ho vynesl do první ligy a ovlivnil americkou hudbu. Britský hudební dokument (Premiéra). Třetí album Toma Pettyho a skupiny Heartbreakers z roku 1979 je považováno za rockovou klasiku. Podle kritiků je ukázkou hudební a skladatelské virtuozity skvělého frontmana a jeho úžasné doprovodné kapely. Nese v sobě směs amerického rock'n'rollu a toho nejlepšího z britské invaze. Album částečně ovlivnilo, že bylo nahráno téměř v utajení v době, kdy kapela bojovala o tvůrčí nezávislost uprostřed právních sporů se svou nahrávací společností. Vznik a nahrávání tohoto alba přiblíží nejen Tom Petty a další muzikanti, ale také archivní materiály a akustická vystoupení.
Vysílání: 15.10., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art

Top of the Pops (5/12) - Skvělí zpěváci
Exkluzivní vystoupení mužských interpretů s úžasnými hity. Britský hudební cyklus. Nestárnoucí hity jako „Please forgive me“, „Livin´ La Vida Loca“ nebo „Crazy“ v podání úžasných zpěváků jsou společným jmenovatelem dalšího výběru vystoupení z pořadu Top of the Pops. Své hity tak zazpívají hvězdy jako Bryan Adams, Ricky Martin, Seal, Stevie Wonder nebo David Bowie. Rozhodně také nesmí chybět osobnosti typu Michaela Jacksona, Paula McCartneyho a Micka Jaggera.
Vysílání: 15.10., 00.50 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (6/10)
Petr Ostrouchov a Lenka Dusilová jako hosté třetí série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Třetí série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V deseti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nejen nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví velice pestrá řada hostů a připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 17.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 19.10., ČT art

4.10.2021 15:10:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Sting v katedrále v Durhamu

Sting: A Winter's Night

Sting: A Winter's Night
Magické vystoupení britského zpěváka v nádherném prostředí katedrály v Durhamu (Pre ...celý článek


Dokument The Show Must Go On

Queen & Adam Lambert: The Show Must Go On

Queen & Adam Lambert: The Show Must Go On
Příběh úžasného spojení britské rockové legendy a amerického pěve ...celý článek


Hudební tipy 50. týden

Jan Smigmator

13. komnata Nadi Urbánkové
Známá zpěvačka snila o lásce a rodinném štěstí. Místo toho čelila samotě, strach ...celý článek


John Lennon a Yoko Ono ve filmu

Yoko Ono a John Lennon (Imagine)

Imagine
John Lennon a Yoko Ono v hudebním filmu z roku 1972, ve kterém nechali diváky nahlédnout i do svého ...celý článek


Janek Ledecký: Sliby se maj plnit v Baru Svět

Z přebalu CD

Janek Ledecký: Sliby se maj plnit v Baru Svět
Na vánočním koncertě 2021 v Divadle Hybernia spoluúčinkuje Ba ...celý článek


Hudební tipy 49. týden

Radim Hladík (Blue Effect a hosté)

Adventní koncerty České televize 2021
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován org ...celý článek


The Doors: When You're Strange

The Doors

The Doors: When You're Strange
Americký rockový dokumentární film s komentářem Johnnyho Deppa (2009). Scéná ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokumenty Leonardo DiCaprio a Koyaanisqatsi

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita
Na stříbrném plátně je doma už přes třicet let, ale nestárne. Fra celý článek

další články...