zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pernštejnlove láká na kvalitní divadelní představení

Kateřina Macháčkován (Show Dr. Ruth)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na pět červencových dnů od 25. do 29. července 2023 se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, které spojuje téma lásky. Do Pardubic zamíří divadelníci z jedenácti souborů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na komedie, muzikál, thriller nebo akrobacii. Součástí akce jsou koncerty v parkánu i rodinná sobota s legendárním Divadlem Drak. Festival zahájí představení Umění vraždy v podání Indigo company. Předprodej vstupenek začal.

„Myslíme na všechny diváky. Na náročné znalce divadla, ale i na ty, kteří si chtějí zasmát, odpočinout si a nechat se unést festivalovou atmosférou... Máme v programu i tituly pro celou rodinu. Téma lásky všechno propojuje vážně i nevážně, tak jak to k horkým letním nocím patří,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.
Mezi letošními hvězdami Pernštejnlove zazáří Robin Ferro z vyhlášeného Divadla Mír, který se představí v roli anděla (!) v autistickém leporelu s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře ostravského divadla Studio G. Velkým lákadlem bude divadelní adaptace slavné komedie Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie. Řadu příznivců si jistě najde i pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy, která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. První festivalový den pak ovládne soubor Indigo Company s komediálním thrillerem Umění vraždy. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu.

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.
Osmý ročník Pernštejnlove také nabídne hned dvě akrobatická představení. Na zrekonstruovaném malém nádvoří pardubického zámku budou diváky ze sedadel zvedat soubor Squadra Sua se svou pouliční rodinnou klauniádou Happy Hour a dvojice Koťátko zkázy s novinkou Třeba to vyjde. Tento soubor v minulosti na festivalu diváky překvapil jako host v představení ukrytém pod názvem Rande naslepo. Ani letos diváci nepřijdou o zážitek, vydat se na představení, o kterém nic netuší – čeká je tentokrát v pátek 28. července v šapitó na zámeckých valech.
Na Pernštejnlove zvou pořadatelé pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, a také brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Letos se představí hvězdný písničkář James Harries, talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová nebo písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem.
V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, v šapitó se totiž se svou česko-ukrajinskou pohádkou Červená karkulka představí legendární královéhradecké Divadlo Drak. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.
Vstupenky jsou v prodeji přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

15.5.2023 15:05:46 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Festivaly

MfD v Plzni přiveze slavný soubor Comédie-Française

Tiago Rodrigues (Foto: Cristophe Raynaud de Lage)

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne letos výjimečnou událost – hostování nejstaršího a nejprest ...celý článek


Devátý ročník festivalu Pernštejnlove

Festival Pernštejnlove

Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách rene ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Vítkov se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově (Zdroj: Národní muzeum)

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do ru celý článek

další články...