zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Eduard Kohout – 130 let

Eduard Kohout

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Poslední romantik
Legenda českého divadla i filmu Eduard Kohout, který se narodil před 130 lety. Vždy elegantní "herecký kníže z Kampy", člen činohry Národního divadla v letech 1916 až 1960, Hamlet, Myškin i Oidipus (2011). Vzpomínají: L. Munzar, P. Štěpánek, J. Přeučil, A. Hegerlíková, G. Vránová, J. Hromada a další. Režie O. Kepka. Českobudějovický rodák Eduard Kohout se upsal divadlu již v sedmnácti letech, kdy odešel ke kočovné společnosti. Po čtyřech sezonách v Plzni a krátkém angažmá na Smíchově a Vinohradech pak strávil pětačtyřicet let v Národním divadle, ale pohostinsky zde hrál takřka do své smrti (1976). Za roli Hamleta dostal roku 1927 Národní cenu, za dosavadní tvorbu získal stejnou cenu i v roce 1939. Hrál i v mnoha filmech, začínal v němé éře, hrál typy elegantních i podivínských mužů, jeho hlas byl často využíván v rozhlase, dočkal se i rolí televizních – a právem se mu často říká "kníže z Kampy". Dokument uvádíme jako vzpomínku na pozoruhodného herce, který se narodil před 130 lety.
Vysílání: 01.3., 15.40 hod., ČT1
Opakování: 05.3., ČT1

Noční motýl
Romantický příběh dívky, kterou nešťastná láska přivedla na scestí. Český film s Eduardem Kohoutem, od jehož narození uplyne 130 let (1941). Hrají: H. Vítová, A. Mandlová, E. Kohout, S. Beneš, G. Nezval, M. Glázrová, R. Hrušínský a další. Scénář F. Čáp a V. Krška. Kamera F. Pečenka. Režie F. Čáp. "Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená," zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky Staša z knihy Vojtěcha Mixy Medvědi a tanečnice a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince. Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse. Řemeslnou dokonalost filmu zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli "padlého anděla", vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout, od jehož narození v těchto dnech uplyne 130 let. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách.
Vysílání: 02.3., 15.30 hod., ČT1
Opakování: 03.3., ČT1, Příběhy slavných... Eduard Kohout – 130 let

18.2.2019 15:02:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

QUEENIE připravila na narozeninové koncerty i nové písně

QUEENIE

Kapela QUEENIE, která se stará o repertoár Freddie Mercuryho a Queen, je jednou z nejžádanějších kapel v České celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...