zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dítě v Dlouhé 2018

Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel (Jihočeské divadlo)

autor: Petr Zikmund   

zvětšit obrázek

Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky DÍTĚ V DLOUHÉ pro dětské publikum přináší opět výběr z nejlepších inscenací, které v poslední době vznikly v mimopražských divadlech a v Praze budou k vidění většinou poprvé. Festival nabídne od 18. – 22. dubna 2018 v Divadle v Dlouhé představení pro všechny věkové kategorie, od batolat po hravé dospělé, a také doprovodný program včetně oblíbeného divadelního jarmarku s výtvarnými dílnami, soutěžemi, prohlídkami zákulisí apod.

V neděli 22. dubna od 15 hodin se uskuteční jedinečný koncert písní z rodinných inscenací Divadla v Dlouhé Dětské písně z Dlouhé, kterým celý jubilejní ročník festivalu zakončíme a zároveň při něm vyhlásíme vítěze Ceny Vojty Šálka, čili nejúspěšnější představení festivalu dle hlasování diváků (koncert se odehraje mimo soutěž).
Během celého festivalu budeme opět spolupracovat se studenty Divadelní vědy Divědy, kteří budou průběžně recenzovat všechna festivalová představení a na závěr udělí odbornou Cenu Dítko.
Mnohé inscenace letošního ročníku festivalu vyprávějí příběhy podceňovaných outsiderů, kteří často prokáží víc kuráže, chytrosti nebo slušnosti než ostatní postavy. Maličký Tobiáš Lolness se během okamžiku stane psancem a jedinou nadějí na záchranu svých rodičů i celého stromu, v němž jeho lid žije. Proti bohatému, mocnému a populárnímu Jo Mitchovi zdánlivě nemá šanci, a přece se nevzdá. Bílý tesák je psancem mezi psy i mezi lidmi, neumí se přizpůsobit životu ve smečce, ani se nedokáže stát domácím mazlíčkem. Sám musí najít svou vlastní cestu. Komár Zdenda se hned během prvního letu dostane do ohrožení života a musí najít a zachránit svou unesenou nevěstu. Nejmladší ze tří bratrů-motorkářů (Tři siláci na silnici), na kterého zbyla nejpomalejší motorka, nakonec zachrání nejen oba své bratry, ale i nevěsty pro všechny tři. Ustrašený Jeníček v sobě najde víc odvahy než jeho škodolibá sestra Mařenka, která ho tak dlouho straší, až se začne sama bát (Pozor, děti, přijela k nám pouť!). Ani Bruncvík zpočátku není oním rytířem bez bázně a hany, který má českému národu vrátit hrdost na národní znak. S novým životem v neznámé zemi s rozdílnou kulturou, přírodou i jazykem se musel vypořádat tibetský chlapec Odzer (Jola)…

Svým způsobem se toto téma dá vztáhnout i na celý festival, respektive na divadlo pro děti jako takové. Vedle „velké“ činohry pro dospělé je divadlo pro dětské diváky vnímáno ne snad přímo jako méněcenné, ale mnohdy jako méně důležité, jemuž stačí menší prostor, menší pozornost v médiích a koneckonců i menší rozpočet. Přitom inscenace připravené poctivě, s náležitou péčí věnovanou textu, scéně, kostýmům, hudbě, herectví a všem dalším složkám mohou dětem přinést opravdu hluboký zážitek, umocněný sounáležitostí v hledišti. Právě takové inscenace se festival Dítě v Dlouhé snaží každý rok nabídnout a díky práci kolegů v mimopražských divadlech se mu to – snad – daří už dvacátým rokem.

Program: DÍTĚ V DLOUHÉ

16.4.2018 13:04:19 Redakce | rubrika - Festivaly