Steven Holl vystavuje v domě umění GVUO

autor: archiv
zvětšit obrázekVýstava Steven Holl: Making Architecture | Ostrava představuje dvanáct projektů známého amerického architekta Stevena Holla, který pro Ostravu navrhl nový koncertní sál. Výstavní projekt vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se statutárním městem Ostrava, Kabinetem architektury a Janáčkovou filharmonií Ostrava. Výstavu je možné navštívit až do 5. prosince letošního roku.
Výstava Stevena Holla je českou premiérou a jsem velmi rád, že dílo tohoto světoznámého architekta ukážeme právě u nás v Ostravě. Důvod je nasnadě. Mezi představenými projekty nechybí návrh ostravského koncertního sálu, na kterém aktuálně pracuje studio Stevena Holla s pražskou kanceláří Architecture Acts. Spolupráce se Stevenem Hollem a jeho týmem je pro nás obrovskou zkušeností a inspirací. Projekční práce pokračují rychlým tempem a věříme proto, že se stavbou koncertního sálu, která bude součástí komplexní rekonstrukce stávajícího Domu kultury, začneme již příští rok,“ sdělil Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy, jenž nad výstavou převzal záštitu.
,,Moderní architektura se v posledních letech stala velmi populární disciplínou, nebojím se říci, že propojuje stavitelství s uměním. Proto mě nadchla myšlenka, aby byly v naší galerii představeny projekty významného amerického architekta Stevena Holla. Návštěvníci se budou moci seznámit s procesem jeho tvorby od prvotních náčrtů a vizí až po modely jím navržených objektů. Velmi mě těší, že kromě více než desítky již realizovaných staveb, na výstavě nebude chybět ani představení jeho návrhu moderního koncertního sálu, který vyroste v Ostravě,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který převzal záštitu nad výstavními projekty GVUO.
Putovní výstava představuje jedenáct již realizovaných projektů amerického architekta Stevena Holla. V rámci evropského turné je součástí výstavy také dvanáctý projekt (nyní v přípravné fázi): koncertní sál v Ostravě. Expozice odhaluje složitý a osobitý proces tvorby architektonických projektů Stevena Holla, které jsou prezentovány od prvních akvarelových skic přes návrhy staveb až po jejich modely. Představeny budou například projekty Muzea výtvarných umění v Houstonu, Nekropole Ťin-pao-san na Tchaj-wanu, knihovny v Malawi, nebo Střediska péče o nemocné s rakovinou v Londýně.
,,Architektonické práce Stevena Holla jsou na výstavě rozděleny do tří sekcí Thinking, Building a Reflecting. Thinking zachycuje akvarelové skici, malé pracovní modely a vzorky materiálů, které vedou k definování nápadů a tvoří základ každého Hollova projektu,” vysvětlil Enrique García, koordinátor výstavy z kanceláře Steven Holl Architects a dodal, že sekce Building odhaluje proces tvorby prostřednictvím modelů a fotografií, které jsou pořízeny v procesu výstavby. ,,Reflecting pak představuje myšlenky Stevena Holla prostřednictvím vybraných filmových záznamů, oficiálních vyjádření a publikovaných ohlasů,” uzavřel García.
Pro tvůrčí práci Stevena Holla jsou charakteristické akvarelové kresby. Náročný koncept propojení výtvarného prvku s matematickým výpočtem dnes využívá již jen málo architektů. Steven Holl kreslí každý den ráno, protože jeho mysl je nejjasnější a nejotevřenější intuitivnímu a vynalézavému myšlení, které je k vytváření architektury potřeba. Je obvyklé, že během jednoho projektu nakreslí až stovky akvarelů. Jak sám uvádí, vzájemná komunikace mozku a ruky zapojuje lidskou představivost bezprostředním, neurologicky propojeným, způsobem, který digitální proces neumí modelovat.
,,Bezprostřednost dětského kreslení nás vrací k počátku myšlení. Nakreslí-li dítě na papír nějakou značku, výrazně tím zapojuje ruku, oči i mozek, avšak překvapení – například nápaditý výtvor „měsíčního králíka“ – je produktem mysli. Každý z mých architektonických projektů začal jako kresba – obvykle akvarelová v sešitku o rozměrech 13 × 18 cm, kterých mám v archivu přes třicet tisíc. Celý proces je projevem radosti a doufám, že ta se pak přenáší i do staveb k potěšení jejich uživatelů,” řekl architekt Steven Holl.
Původní podobu putovní výstavy STEVEN HOLL: Making Architecture připravila Nadace Stevena Myrona Holla a kurátorka Nina Stritzler-Levine. Její světová premiéra se konala v Muzeu Samuela Dorského v New Paltz v New Yorku v roce 2018. Podobu ostravské výstavy připravili Enrique García z kanceláře Steven Holl Architects a kurátoři Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec z Kabinetu architektury.
Výstavu doprovází publikace o tvorbě Stevena Holla, kterou jako první v českém prostředí vydává GVUO ve spolupráci s Kabinetem architektury. GVUO také nabízí komentované prohlídky a tvůrčí dílny pro školy i veřejnost.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Výstavy
V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v ...celý článek
Maria Bartuszová poprvé samostatně v Česku

Alšova jihočeská galerie letos poprvé v České republice představuje samostatnou výstavu významné sochařky Mari ...celý článek
Jan Pištěk: Skryté příběhy - malba jako dotek jiného světa

Galerie Správy Pražského hradu v Letohrádku Královny Anny – Belvedéru hostí od 13. června do 7. září 202 ...celý článek
Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

V letošním roce si Národní muzeum připomíná 100 let od převzetí archeologické sbírky Eduarda Štorcha, kt ...celý článek
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Faust pod širým nebem pro celou rodinu

Pod Pražským hradem vzniká nově „open air“ rodinné představení FAUST. Divadlo Apropo oživí tisíckr celý článek
HUDBA
Radůza se v novém singlu vydává do nečekaných hudebních krajin

Písničkářka Radůza přichází s novým autorským singlem Já tě prosím, buď tu se mnou celý článek
OPERA/ TANEC
Stamicovo kvarteto: Nevěříme, že geniální kombinaci šestnácti strun ve schopnosti hudební výpovědi něco překoná!

Stamicovo kvarteto slaví úctyhodné čtyři desetiletí uměleckého působení a milovníkům komorní hudby přináší výj celý článek