zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 24. týden

Agatha Christie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Náš venkov: Jaký kronikář, taková kronika
Být obecním kronikářem neznamená jen naplňovat roli všímavého pozorovatele a zapisovatele dění, ale dnes už volit i mnohem modernější prostředky. Režie R. Šáchová (Premiéra). Vést obecní kroniku je krásná, i když mnohdy nedoceněná práce. V některých obcích jsou letití kronikáři, jinde se do zaznamenávání místních důležitých událostí pouští mladí lidé, kteří používají i moderní technologie. Jak dnes dělat obecní kroniku, psát ji ručně nebo na počítači? Proč se do této práce lidé zrovna nehrnou a má v době internetu vůbec ještě smysl? Může být instagramový účet obce novou formou kroniky? Odpovědi na tyto otázky jsme hledali na jihu i západě Čech a také na Vysočině.
Vysílání: 19.6., 09.10 hod., ČT2
Opakování: (20.6., ČT2.), 23.6., ČT2., 24.6., ČT2

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s historikem a publicistou Petrem Blažkem. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Historik Petr Blažek se narodil v roce 1973 v Hradci Králové. Je naším předním odborníkem na dějiny Československa 20. století. Pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, který spoluzakládal a od roku 2017 je členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Petr Blažek je autorem řady monografií. Stojí za celou řadou rozhovorů s pamětníky – to pokládá za nejzajímavější součást své profese. Hovořil mimo jiné s bratry Mašíny, či Ivanou Tigridovou, kterou potkal krátce před její smrtí. Jako odborný poradce stál Petr Blažek u vzniku celé řady televizních cyklů, dokumentů a filmů, které reflektují naši moderní historii, mj. Šarlatán, Pouta, Hořící keř. Kromě toho připravuje výstavy komentující praktiky komunistického režimu a jeho oběti. Dlouhodobě se věnuje Janu Palachovi, ale také jeho následovníkům ve východním bloku. Pro památník Jana Palacha ve Všetatech připravil jako hlavní autor výmluvnou expozici.
Vysílání: 20.6., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 23.6., ČT2., 26.6., ČT2

Leporelo aneb Patero obrázků z pera Jaroslava Haška
Pět Haškových povídek – První schůzka, Historie tří korun, Dvě mouchy, které to přečkaly, Na celnici, Offside – v originálním obrazovém ztvárnění z roku 1974. Hrají: M. Kopecký, F. Filipovský, L. Kostelka, V. Menšík, J. Bohdalová, J. Hlinomaz, J. Křiváček a další. Scénář Z. Vavřín. Kamera J. Osten. Režie J. Bonaventura. Haškovy povídky se často stávaly předlohou televizních komedií a scének. Tentokrát autoři vybrali takové, které překvapí svou nečekanou pointou nebo absurdní zápletkou. Námětem satirických povídek jsou třeba dvě mouchy, které se radují, že přežily lidské řádění, nebo muž, kterému implantovali zvířecí orgány a on teď nemůže projít celnicí, či davem pronásledovaný redaktor, který chtěl jen objektivně popsat fotbalové utkání... Průvodcem je známý televizní hlasatel Miloš Frýba.
Vysílání: 16.6., 09.10 hod., ČT3
Opakování: 22.6., ČT3

Světlo z temnot (2/2) - Odkaz
Závěr dvoudílného filmu z doby třicetileté války o Janu Ámosu Komenském (1980). Hrají: Z. Řehoř, M. Vránová, V. Voska, Z. Hradilák, J. Karlík, J. Kaňovský, O. Slavík, L. Lakomý a další. Scénář J. Kupka. Kamera V. Opletal. Režie J. Bělka. Jan Ámos Komenský (Z. Řehoř) při své návštěvě švédské královny Kristiny ve Stockholmu (M. Vránová), od níž očekával pomoc, zjišťuje, že český národ zůstává ve svém boji o obnovení samostatnosti a zlomení císařské feudálně-klerikální moci osamocen...
Vysílání: 18.6., 16.15 hod., ČT3
Opakování: 22.6., ČT3

Doktor Munory a jiní lidé
Josef Abrhám a Libuše Šafránková v úsměvném příběhu podle fejetonů Karla Poláčka (1997). Dále hrají: J. Vinklář, J. Lábus, J. Somr, V. Maurer, L. Tokoš, N. Konvalinková, T. Medvecká, S. Beneš a další. Scénář V. Šašek. Kamera J. Kadaňka. Režie P. Háša. Úsměvný příběh o soukromém lékaři, jeho paní a událostech, které ovlivňují život jeho rodiny. Tragikomické portréty figurek a jejich drobné lidské starosti vytvářejí kaleidoskop půvabných dramatických miniatur, tak příznačných pro velký literární talent autora předlohy Karla Poláčka. Autorem scénáře je zkušený scenárista Václav Šašek, režie se ujal významný televizní tvůrce Pavel Háša, který do hlavních rolí svérázného doktora Munoryho a jeho půvabné ženy obsadil Josefa Abrháma a Libuši Šafránkovou.
Vysílání: 19.6., 20.05 hod., ČT3

Agatha Christie vs. Hercule Poirot
Co způsobilo záhadné zmizení slavné spisovatelky a jak to souviselo s jejím výjimečným autorským počinem zvaným Vražda Rogera Ackroyda? Francouzský dokument. Většina čtenářů i diváků si pod jménem Agatha Christie vybaví bodrou anglickou starou dámu. Tak ji známe z oficiálních portrétů. Agatha však v mládí oplývala nejen výjimečnou inteligencí, ale také půvabem a jistou tajemností. Dnešní dokument nám přiblíží asi nejsložitější období spisovatelčina života. V roce 1926 jí zemřela milovaná matka a také se zhroutilo její manželství, poté na dlouhé dny záhadně zmizela, a když byla nalezena daleko od domova, tvrdila, že vůbec neví, jak se tam dostala, a výrazný je tento rok také z hlediska její tvorby: napsala totiž román Vražda Rogera Ackroyda, jenž podle mnohých odborníků hrubě porušil zásady detektivních příběhů. A právě Vražda Rogera Ackroyda se stala výchozím bodem pro tvůrce tohoto dokumentu. Jejich cílem je dopátrat se souvislostí mezi tehdejším duševním rozpoložením autorky a nevšední podobou románu, v němž je vypravěčem sám vrah, ačkoliv hlavní postavou je Hercule Poirot.
Vysílání: 15.6., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art

7.6.2021 16:06:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce