zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 16. týden

Jiřina Bohdalová (Čert a Káča)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Strejda Čtvrtek
Klasik moderní české pohádky, tvůrce Rumcajse s Mankou i Křemílka s Vochomůrkou, od jehož narození uplynulo 110 let, ve vzpomínkách H. Frankové, A. Juráskové, J. Chalupy, Z. K. Slabého a dalších (2009). Režie T. Váňa. Jméno spisovatele Václava Čtvrtka (1911–1976) se asi většině diváků vybaví ve spojitosti s populárními Večerníčky o loupežníku Rumcajsovi, Křemílkovi a Vochomůrkovi, makové panence, vodníku Česílkovi, víle Amálce a mnoha dalšími pohádkovými postavami. Tyto Večerníčky zná skoro každý, o Čtvrtkově životě však zná podrobnosti jen málokdo. Narodil se v Praze jako první ze tří dětí berního úředníka a jeho rodné jméno znělo: Václav Cafourek. Václavem Čtvrtkem se stal až v roce 1959, kdy si nechal úředně změnit jméno. Předcházelo tomu studium na gymnáziu, tři semestry na právech a nudné zaměstnání finančního úředníka. Ve svém živlu se však ocitl až tehdy, když se začal věnovat literární tvorbě pro děti: v dětských časopisech jako Mateřídouška či Ohníček, v Československém rozhlasu, kde byl vedoucím vysílání pro děti a mládež, a především v desítkách pohádkových knížek. Jeho soukromý život byl bohužel poznamenán nevyléčitelnou nemocí, která mu vzala syna a dvě první manželky. V dokumentu, který uvádíme ke 110. výročí jeho narození, na něj vzpomíná jeho dcera Markéta a spolupracovníci K. Weinlich, J. Chalupa, H. Franková nebo A. Jurásková.
Vysílání: 20.4., 14.55 hod., ČT1

Čert a Káča
Jiřina Bohdalová, která slaví významné životní jubileum, jako Káča ve veselé pohádce podle předlohy Boženy Němcové (1970). Dále hrají: J. Krampol, L. Trojan, H. Růžičková, M. Nesvadba, J. Lír a další. Scénář H. Sýkorová. Kamera F. Němec. Režie L. Koutná. V dnešní další Pohádce pro pamětníky vás pozveme na posvícení, kde prodává hubatá a tancechtivá Káča perníková srdce a husary. Co všechno se na posvícení přihodí, se dozvíte z pohádky podle B. Němcové, kterou natočila v roce 1970 podle scénáře H. Sýkorové režisérka L. Koutná. Svéráznou Káču, která se nezalekne ani samotného čerta, si s chutí a temperamentem sobě vlastním zahrála vynikající česká herečka Jiřina Bohdalová, která zanedlouho oslaví své 90. narozeniny.
Pohledná Kačenka neměla u mládenců štěstí, protože byla tuze hubatá. Každému hned od plic pověděla, co si o něm myslí. A někdy i slovy nevybíravými! V hospodě se chystala posvícenská zábava a Káča neměla nikoho, kdo by ji provedl v kole. A ona by přitom tak ráda tancovala, třeba i se samotným Luciferem!
Vysílání: 24.4., 07.45 hod., ČT1
Opakování: 26.4., ČT3

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt maminky. Filmová adaptace oblíbeného románu Marie Majerové z pera scenáristy a spisovatele Oty Hofmana (1974). Dále hrají: P. Kostka, letošní jubilantka J. Obermaierová, V. Dlouhý, M. Horáková a další. Kamera J. Pávek. Režie K. Kachyňa. Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (letošní jubilantka J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí...
Vysílání: 25.4., 14.55 hod., ČT1
Opakování: 27.4., ČT3

Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem
Letošní jubilantka Anna Geislerová v dramatickém příběhu prostitutky zvané Tonka Šibenice. Televizní zpracování hry Ludvíka Aškenazyho, od jehož narození letos uplynulo 100 let (2001). Dále hrají: J. Šulcová, E. Holubová, P. Landovský, V. Preiss, L. Mrkvička, V. Dlouhý a další. Kamera D. Šimončič. Scénář a režie J. Mann. Příběh mladé prostitutky zachytil novinář a spisovatel Egon Erwin Kisch ve své povídce Nanebevstoupení Tonky Šibenice v roce 1921. Byl několikrát zpracován, filmově již v roce 1930, pro jeviště ho přepracoval A. Longen. Tématu se chopil i spisovatel Ludvík Aškenazy (vzpomeňme letošní dvojí výročí – 100 let od narození uběhlo 24. 2. a 18. 3. uplynulo 35 let od jeho úmrtí). Právě podle jeho divadelní hry vznikl v roce 2001 televizní film, jehož režie se ujal Jindřich Mann, Aškenazyho syn (jeho matkou byla dcera Heinricha Manna, známého spisovatele). Tonka (letošní jubilantka A. Geislerová) je hezké mladé děvče. Přišla z vesnice a teď žije v jednom z nejlepších nevěstinců v Praze. Se svým půvabem má úspěch, zamiloval se do ní mladý hrabě (V. Dlouhý), dokonce jí slibuje svatbu. Když přijde do nevěstince policejní komisař (V. Preiss) a žádá, aby madam (J. Šulcová) vybrala jednu prostitutku, která má strávit poslední noc s odsouzencem na smrt, neboť je to jeho poslední přání, Tonka se dobrovolně přihlásí. Jde se svou naivitou i dobrosrdečností do vězení a tam si popovídá s vrahem mladých žen Prokůpkem (P. Landovský). Netuší, že se tím společensky deklasovala ve světě, který jí byl doposud nakloněn...
Vysílání: 22.4., 22.00 hod., ČT2

Victor Hugo, nepřítel státu (3/4)
Psal stejně vášnivě, jako miloval, stejně tak se bil za chudé a právo. Francouzská koprodukční série (2018). Hrají: Y. Choirat, I. Carréová, A. Molinaová, B. Putzulu, E. Sainteová, N. Dieuová, L. Lefebvre, G. Meier-Chaurand a další. Režie Jean-Marc Moutout. Hugo je znechucen politickou přetvářkou a intrikami, se kterými se setkává především ve vysoké politice. Cynismus vůči bídě a nerovnosti, o kterých nikdo nechce mluvit, to vše je pro něj zdrcující. Středobodem třetí epizody je slavný projev Victora Huga před Národním shromážděním, který pronesl 21. května 1850, v němž se staví jednoznačně na stranu práva, rovnosti, vymýcení chudoby, všeobecného volebního práva a v neposlední řadě i soucitu. Bez něj by Hugo nebyl tím velkým spisovatelem Victorem Hugem, autorem Bídníků. Jeho slova jsou platná dodnes: "... co je spravedlivé, je vždy zároveň hluboce politické. Všeobecné volební právo dává hlas trpícím a bere jim z ruky pušku. Propůjčuje jim moc a dává klid. Úcta k lidem přináší mír. Ve vědomí jednoho každého občana, prostého či významného, v každé duši dříme jeden cit, posvátný a nezničitelný. Tento cit je pilířem lidského rozumu, základem lidského svědomí. Právo, pánové, je skála, o niž se rozbijí a na níž ztroskotají všechny křivdy, pokrytectví, špatné zákony a špatné vlády..."
Vysílání: 20.4., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 23.4., ČT art

12.4.2021 11:04:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek



Časopis 13 - sekce