zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 28. týden

České stopy: Muž z obrazu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Potrava duše & těla II (2/11)
Rembrandt a pokrm plný síly a elegance. Francouzský cyklus dokumentů ARTE. Olej na dřevě, dnes vystavený v Louvru, který Rembrandt namaloval s názvem "Stažený vůl", je považován za jeden z jeho vrcholných obrazů. Fascinuje světlem a klidnou silou, s jakou ukazuje trup staženého zvířete. Ten obraz je ikonou západního umění obecně, což je nepochybně podmíněno jeho proslulostí mezi moderními malíři. Například Soutinem nebo Francisem Baconem.
Vysílání: 06.7., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 09.7., ČT2., 11.7., ČT2

d'Orsay: Kronika muzea
Přiblížíme dějiny Francie v letech 1848 až 1914. Francouzský dokument ARTE. Sto tisíc návštěvníků denně, tři milióny pět set tisíc za rok. Jakmile překročíte práh pařížského muzea d´Orsay, otevře se před vámi bohatství jeho sbírek. Celkem je to téměř sto tisíc artefaktů, zčásti vystavených v šestašedesáti sálech. Původně pařížské železniční nádraží z roku 1900, z něhož je dnes muzeum d´Orsay, nás vybízí například k nejreprezentativnější prohlídce umění impresionistů. Třicet let po svém otevření patří k nejnavštěvovanějším muzeím světa.
Vysílání: 08.7., 14.40 hod., ČT2
Opakování: 10.7., ČT2

České stopy: Muž z obrazu
Po stopách českého cestovatele Vladimíra Kozáka z Bystřice pod Hostýnem do brazilského státu Paraná a s jeho následovníkem etnologem Mnislavem Atapanou Zeleným k indiánům v Matto Grosso (2016). Scénář a režie V. Šimek. Na radnici v moravském městečku Bystřice pod Hostýnem visí velmi nezvyklý obraz – starý muž a bělovlasá paní obklopeni polonahými indiány s pomalovanými obličeji a oštěpy. Kde se tam vzal? V roce 1976 ho namaloval slavný Zdeněk Burian na zakázku jistého Vladimíra Kozáka (*1897 Bystřice pod Hostýnem, †1979 Curitiba). Tento etnograf a malíř spolu se svou sestrou Karlou přes 30 let dokumentoval brazilské indiány. Navzdory mimořádné badatelské, dokumentaristické i umělecké činnosti je u nás stále téměř neznámý. Přitom natočil tisíce metrů filmového pásu, nafotografoval desítky tisíc fotografií, na něž zachytil zvyky a obřady vymírajících kmenů. Na magnetofon zaznamenal vyprávění indiánských pověstí. Byl prvním a zároveň i posledním bílým člověkem, který indiány kmene Héta viděl vyrábět a používat kamenné sekery. Dokumentaci, která se stala světovým unikátem, později publikoval v prestižním časopisu Natural History a v roce 1958 byl za film o životě indiánského kmene Héta vyznamenán zlatou medailí brazilské antropologické společnosti. Největší část Kozákovy pozůstalosti je dnes uložena v Brazílii v Muzeu Paranaense a čítá téměř 40 000 položek. Dokumentární film Vladimíra Šimka z exotického prostředí brazilských indiánů vypráví jak životní příběh Vladimíra Kozáka skrze jeho archivní filmové záběry i citace z česky psaných deníků, tak současného etnografa Mnislava Zeleného, jenž se vydává na dobrodružnou výpravu k indiánům Yawalapiti, kteří ho před 26 lety adoptovali a dali mu nové jméno Atapana.
Vysílání: 11.7., 09.55 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Paolo Veronese
"Svatba v Káni Galilejské" – monumentální dílo z šestnáctého století. Francouzský dokument z cyklu ARTE (Premiéra). V roce 1563 bylo Veronesovi pětatřicet let. Po patnácti měsících práce dokončil dílo s názvem "Svatba v Káni Galilejské" v refektáři benediktinského kláštera San Giorgio Maggiore. Ten stál na malém ostrově naproti Dóžecímu paláci. Monumentální malba zabírá téměř celou plochu stěny. Nemůžeme od ní odtrhnout oči. Vypadá jako pokračování místnosti, jako spojení s jasně modrým nebem. Ve spodní části obrazu je obrovské množství nádherně vybarvených postav, které hodují u velikého stolu. Co se skrývá mezi všemi těmi postavami a architektonickými prvky? Abychom to zjistili, musíme prozkoumat jednotlivé části obrazu, barvy a gesta. Proniknout do jeho tajemství a pochopit, co nám vypovídá o jedné době, o jednom městě a o jedné republice. Benediktinský klášter Saint Maggiore byl jedním z nejbohatších v Benátkách. Významní hosté, kteří přijížděli do Benátek – vyslanci, politici, princové – nejčastěji přebývali právě tam.
Vysílání: 06.7., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 08.7., ČT art

2.7.2020 15:07:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...