Cesty víry: Jsou už takoví
Cesty víry: Jsou už takoví
Uprostřed pražské vilové čtvrti Spořilov spravují přes 80 let františkáni kostel sv. Anežky České, který povstal na troskách zbořeného mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Režie M. Petřík (Premiéra). Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze byl stržen rozvášněným davem 3. listopadu 1918. Světící biskup pražský Antonín Podlaha tehdy využil nadšení lidí, kteří chtěli sloup obnovit, a inspiroval je k tomu, aby na periferii Prahy vybudovali tolik nových kostelů, kolik bylo hvězd v koruně Bohorodičky na staroměstském sloupu. Myšlenky se chopil františkánský terciář a prvorepublikový ministr František Nosek. Získal pro tuto myšlenku také velmistra řádu křižovníků Josefa Vlasáka a založili nadaci s názvem Dílo blahoslavené Anežky Přemyslovny, která měla shromáždit finanční prostředky na tento účel. Spořilovský kostel sv. Anežky České je právě jedním z plodů této iniciativy. V roce 1934 byl arcibiskupem Kašparem vysvěcen základní kámen kostela a o rok později se již v chrámu sloužily první mše.
Mimořádná je i novodobá historie tohoto chrámu. Více jak 40 let totiž formoval spořilovskou farnost P. Řehoř Vojtěch Mareček. Moravský rodák, který absolvoval studia v Belgii. Komunistický režim ho "odměnil" třemi lety vězení a zákazem výkonu duchovní služby, kdy pracoval jako fotograf a údržbář. Neobyčejně vnímavý člověk, mimořádný znalec francouzské literatury a milovník divadla vytvořil pro křesťany na Spořilově svébytný ostrov svobody a všeobjímající laskavosti. Zejména na jeho dětské mše se sjížděli rodiče s dětmi prakticky z celého hlavního města a přilehlého okolí. Když roku 2007 v souladu s církevním právem vkládal úřad faráře a své setrvání v pastoraci do rukou arcibiskupa, v textu napsal: "Pokud síly stačí a Bůh dopřeje, rád zůstanu ve farnosti, se kterou jsem srostl." Jedinečné genius loci spořilovské farnosti se ale nevytratilo ani po smrti P. Marečka. I o tom je náš dokument.
Vysílání: 29.4., 13.45 hod., ČT2
Opakování: 30.4., ČT2., 05.5., ČT2
TIP!
Časopis 16 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Kino art: Don´t Stop a Nevěra

Don´t Stop
Každá generace potřebuje svou hudbu. Film o tom, jak do Československa dorazil punk (2012). Hraj ...celý článek
Dokument Jan Balabán

Jan Balabán
Žil slovem, které pro něj bylo obrazem života. Muž s rozjitřenou duší, vnímavý pozorovatel lids ...celý článek
Výtvarné tipy 17. týden

Příběhy domů: Herbenův dům
Historie a současnost vilky v Hostišově, kterou si začátkem 20. století nechal p ...celý článek
Cyklus portrétů - Kosmas

Kosmas
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního mu ...celý článek
Juraj Jakubisko - 80 let

Perinbaba
Vyprávění o svérázné Paní Zimě a o odvážném Jakubovi, který se nebál ani Zubaté. Slovenská pohádk ...celý článek
Cyklus portrétů - Vincentius
Vincentius
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národníh ...celý článek
Hynek Bočan - 80 let

Zlatá šedesátá: Hynek Bočan
Setkání s režisérem, který v těchto dnech slaví významné životní jubileum a jeh ...celý článek
Literární tipy 17. týden

Uličnictví pana Čabouna
Malá televizní komedie podle povídky J. Haška, od jehož narození v těchto dnech upl ...celý článek
Životy slavných - Hammett
Hammett
Slavný spisovatel prožívá jeden ze svých detektivních příběhů. Americký film (1982). Hrají: F. Forr ...celý článek
Zlatá šedesátá: Dušan Hanák

Zlatá šedesátá: Dušan Hanák
Významný slovenský režisér, který v těchto dnech slaví 80. narozeniny, vzbudil ...celý článek
Buster Keaton – génius, kterého zničil Hollywood

Buster Keaton – génius, kterého zničil Hollywood
Legendární Frigo prožil většinu svého života v pouhé ...celý článek
Víra tipy 17. týden
Sváteční slovo sestry františkánky Marty Lucie Cincialové
Požehnaná mezi ženami (Premiéra). Františkánka Ma ...celý článek
České filmy 17. týden

Štěstí
T. Vilhelmová, P. Liška a A. Geislerová v cenami ověnčeném snímku o neobyčejných zázracích obyčejnýc ...celý článek
Velikáni filmu... Richard Gere

Chicago
Zkuste někoho zabít a rázem máte o popularitu postaráno. Renée Zellwegerová, Catherine Zeta-Jonesov ...celý článek
Filmové tipy 17. týden

Vertigo
Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích ...celý článek
Časopis 16 - sekce
DIVADLO
Dítě v Dlouhé 2018

Jubilejní 20. ročník soutěžní přehlídky DÍTĚ V DLOUHÉ pro dětské publikum přináší opět výběr z nejlepších insc celý článek
HUDBA
Linkin Park – koncert v Madison Square Garden

Linkin Park – koncert v Madison Square Garden
Jedna z nejinvenčnějších kapel nového milénia koncertuj celý článek
OPERA/ TANEC
Marná opatrnost Sira Fredericka Ashtona v ND

Balet Národního divadla uvede poprvé v historii premiéru slavného baletu Marná opatrnost Sira Fredericka Asht celý článek