zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Léto v Národní galerii

Sen a skutečnost

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pro prázdninové období přichystala Národní galerie v Praze řadu výstav, které byly právě nyní slavnostně zahájeny ve Šternberském a Veletržním paláci. Ve Šternberském paláci nabízí návštěvníkům netradiční pohled na dílo Lucase Cranacha; Veletržní palác hostí výstavu dokumentující třicetiletý vývoj sbírky architektury Národní galerie, další kapitoly cyklů současného umění i to nejlepší z tvorby aktuálních diplomantů AVU. Nadto galerie představuje jedenáct nových děl od Toyen, Šímy nebo Vasarelyho, zapůjčených v rámci ozvěn výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat. Příznivci kinematografie se mohou i letos těšit na letní kino na střeše Veletržní ho paláce.

„Národní galerie již podruhé zahajuje letní výstavní sezónu jako tzv. Summer Opening ... Všechny aktuální výstavy spojuje do určité míry téma technologií – ať už se jedná o technologie filmové, architektonické nebo v případě Cranacha technologie umožňující nahlédnout pod povrch výtvarného díla,“ uvádí Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze.

Výstava Cranach ze všech stran předvádí německého renesančního mistra nejen prostřednictvím unikátních obrazů, ale také s pomocí průzkumu realizovaného Cranach Digital Archive Düsseldorf. Ten umožňuje návštěvníkům nahlédnout pod povrch mistrovských děl pohledem historiků, chemiků i restaurátorů a představuje výsledky, které vyvrátily pochybnosti panující ohledně pravosti některých Cranachových děl. Výstava ukazuje například příběh kopie malby Zákon a milost, která byla s ohledem na dataci a signaturu v podobě okřídleného hada možná jedním z prvních pokusů o Cranachovu falzifikaci.

Název výstavy Sen a skutečnost odkazuje nejen k nelehkému osudu sbírky architektury Národní galerie, ale i k mnohdy rozdílné ideji a výsledku práce architekta. Výstava k příležitosti 30. výročí založení sbírky dokumentuje, jak byl dnes třetí nejrozsáhlejší galerijní fond budován od prvních nákupů, zachycuje jeho vývoj a členění a představuje klíčová díla a osobnosti. V souhře kreseb, plánů, fotografií a modelů je důraz kladen především na prezentaci konkrétních staveb – mj. Kolektivního domu v Litvínově, československého pavilonu na bruselském Expo '58, sídliště Jižní město nebo le Cobusierovu Unité d'habitation v Marseille.

V přízemí Veletržního paláce jsou již tradičně instalovány také další sekce současného umění, jež jsou celoročně přístupné zdarma. Projekt Introducing tentokrát pod vedením kurátorky Terezy Jindrové uvádí dvojici mladých umělkyň – Nicole Morris a Miroslavu Večeřovou. Jejich tvorbu spojuje mimo jiné práce s videem. To hraje klíčovou roli i v další kapitole Moving Image Department, kde svoje „pohyblivé obrazy“ vystavují Adam Vačkářr a albánský umělec Adrian Paci. Video je součástí i třetího projektu třetí kapitoly Poetry Passage, trojrozměrné básně, která zahrnuje film francouzského sdružení Bernadette Corporation a skulptury německé sochařky Katinky Bock. Film ve své tradiční formě budou moci návštěvníci sledovat po celé léto na střeše Veletržního paláce, kde se odehraje 24 projekcí z 16 či 35milimetrového filmového pásu. Program nabízí české i zahraniční snímky – Nejistou sezónu, Jízdu, Zvětšeninu, E. T. Mimozemšťana nebo Zbytečnou krutost.

I letos představuje Akademie výtvarného umění na půdě Národní galerie přehlídku prací svých aktuálních diplomantů. Práce studentů osmnácti ateliérů mohou návštěvníci objevovat hned v několika částech Veletržního paláce v přízemí a mezaninu. Nová „stará“ díla od Josefa Čapka, Květy Válové, Jindřicha Štýrského nebo Richarda Avedona jsou k vidění ve stálých expozicích Veletržního paláce v rámci tzv. Ozvěn Velkorysosti – výstavy k příležitosti letošního 220. výročí ; založení Národní galerie. Díla předních výtvarných osobností byla do galerie zapůjčena ze soukromých kolekcí či sbírek významných firem a organizací, což odkazuje k myšlenkám výstavy Velkorysost.

Mimo výstavy diplomantů, která potrvá do 7. srpna 2016 a Cranacha, jehož bude moci veřejnost obdivovat ve Šternberském paláci na Hradčanech až do začátku příštího roku, budou ostatní výstavy ve Veletržním paláci v Holešovicích k vidění do poloviny září než odstartuje nová podzimní série.

25.7.2016 13:07:11 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Výstavy

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla ...celý článek


Unikátní kolekce tvorby Toyen v Ostravě

Toyen - Pažíž Editions Maintenant 1973

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s Gal ...celý článek


Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni ...celý článek



Časopis 13 - sekce