zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Joseph Haydn - univerzální hudební génius

Joseph Haydn

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

České muzeum hudby zve od 21. ledna 2009 na dokumentární výstavu o rakouském skladateli Josephu Haydnovi - Univerzální hudební génius, která se koná při příležitosti 200. výročí jeho úmrtí. Ve dvoraně ČMH jsou vystavena faksimile notových zápisů, portrétů, vedut, archiválií apod. Putovní výstavu vytvořenou v rámci tzv. Haydnova roku zapůjčilo Rakouské kulturní fórum. Potrvá do 16. února 2009 - volný vstup.

Národní muzeum – České muzeum hudby připravilo k 200. výročí úmrtí rakouského skladatele Josepha Haydna, který patří mezi nejvýraznější osobnosti hudebních dějin, putovní výstavu. Haydn se podstatným způsobem podílel na rozvoji klasického stylu – zásadně přispěl k ustálení formy klasické symfonie, sonáty a smyčcového kvartetu. Haydnovo dílo je velmi rozsáhlé – zahrnuje 1195 skladeb (např. 108 symfonií, 65 dalších orchestrálních skladeb, 707 komorních děl, 101 skladeb pro sólový nástroj, 25 oper, 88 sborů, 101 písní).

Výstava ve zkratce dokumentuje ve formě 42 obrazových faksimilií Haydnův život a jeho dílo. Ukazuje prostředí, kde žil – například rodný dům v dolnorakouském městečku Rohrau; chrámy, ve kterých působil; sídla Esterházyů, u kterých strávil téměř celý život ve službě jako hudebník; vlastní dům, který si pořídil roku 1793 v Gumpelsdorfu na předměstí Vídně. V portrétech jsou představeny osobnosti, které ovlivnily jeho život: například kapelník Georg Reutter mladší, manželka Maria Anna Aloisie, básník a libretista Pietro Metastasio, Haydnovi zaměstnavatelé knížata Esterházy, Nikolaus I. Esterházy a Paul Anton II., anglický hudebník Johann Peter Salomon, jeho anglická přítelkyně Rebecca Schroetter, princ waleský (Jiří IV.), Haydnův žák– skladatel Ludwig van Beethoven, osobní sekretář a komorník Johann Elßler. Vystaveny jsou také tři Haydnovy portréty, výběr z jeho nejvýznamnějších děl a soupis skladeb.

Současně s touto výstavou prezentuje České muzeum hudby od 19. ledna do 16. února ve své expozici hudebních nástrojů nejzajímavější exponáty ze svých sbírek vztahující se k této osobnosti. Joseph Haydn patří mezi skladatele, jehož dílo bylo zejména koncem 18. a v prvních dekádách 19. století v Čechách velmi oblíbené a rozšířené – zejména jeho symfonie, komorní skladby, kompozice pro klavír, mše a oratoria, a je tedy hojně zastoupeno i ve sbírkách Českého muzea hudby. Vystaven je například vzácný opis Haydnova koncertu pro violoncello C-dur (Hob. VIIb Nr.1) z konce 18. století, jehož originál psaný Haydnovou rukou není zachován, a který byl nalezen a identifikován v roce 1963; katalog Clam–Gallasovy zámecké hudební sbírky z Frýdlantu v Čechách se záznamy Haydnova díla z přelomu 18. a 19. století; dále pak ukázky z nejrozšířenějších skladeb s vazbou na určitou lokalitu – např. symfonii z Pachtovy sbírky, libreto a notový materiál k Haydnovu oratoriu Stvoření, které bylo v Čechách velmi oblíbené.

26.1.2009 11:01:54 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...