zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební rozhledy v září

Hudební rozhledy v září

autor: archiv   

Jednou z hvězd letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim bude proslulý dirigent Semjon Byčkov, který 29. září ve Dvořákově síni Rudolfina uvede spolu se Symfonickým orchestrem Německého rozhlasu z Kolína nad Rýnem, kde působí od roku 1997 jako šéfdirigent, a sopranistkou Genií Kühmeier díla Richarda Strausse a Jeana Sibelia. Byčkov se na¬rodil v Petrohradě v roce 1952, poprvé dirigoval ve čtrnácti letech sbor, v sedmnácti již vedl symfonický orchestr a o rok později, kdy vstupoval na Petrohradskou konzervatoř, i operní orchestr. Po odchodu z Petrohradu v roce 1975 spolupracoval s nejrenomovanějšími symfonickými a operními orchestry v USA, Evropě a posléze i v bývalém Sovětském svazu…
Janáčkova akademie múzických umění v Brně letos oslavuje své šedesátiny. Idea založení této školy je však mnohem starší. Pod titulkem Konservatoř rázu vysokoškolského se v konceptu Leoše Janáčka, v němž formuluje svoji představu již v roce 1885, dočteme: „Bylo jádro zdravé, když z něho může ústav takové důležitosti vyzněti. A což hlavní, jsme jisti, že dosavadní osnova všeho učiva varhanické školy zůstane základem a osou budoucí konservatoře. Šli jsme ve varhanické škole za vědeckou čistotou všech nauk a očisťovali jsme tradici ve zřídlu hudebního myšlení pokusnou hudební psychologií: nemáme co ztratit v novém přebudování v konservatoř!“ Skutečně vysokoškolský vzdělávací ústav se však podařilo vybudovat až v roce 1947…

Mezinárodní taneční festival Montpellier Danse v jihofrancouzském starobylém městě Montpellier, který byl letos věnován památce talentovaného, předčasně zemřelého choreografa Dominique Bagoueta, má již dlouholetou tradici. Jeho pravidelní návštěvníci mohou díky zajímavé festivalové dramaturgii poznávat celou světovou taneční scénu i dynamický vývoj daného oboru. Prezentují se tu nejen premiérové novinky či známí choreografové, ale i vynikající tanečníci a velké soubory s mezinárodním renomé. Střediskem festivalu, kde se všichni umělci setkávají, a od roku 1997 zároveň i sídlem Národního choreografického centra, jednoho z prvních ve Francii, které se již přes dvacet let věnuje výzkumu tanečního umění, je středověký klášter Les Ursulines…
Věra Soukupová, známá i na nejvýznamnějších scénách v zahraničí, patří k pěvcům, kteří své mimořádné pěvecké umění rovnoměrně zúročili na operních scénách i koncertních pódiích. V roce 1955 absolvovala Vyšší hudebně-pedagogickou školu v Praze a nastoupila jako sólistka Armádního uměleckého souboru. V letech 1957–60 pak své pěvecké umění rozvíjela v plzeňské opeře Divadla J. K. Tyla, kde se již představila v řadě významných rolí včetně titulní úlohy Bizetovy Carmen. Souběžně se věnovala i koncertním vystoupením. V roce 1960 poprvé zpívala v opeře Národního divadla v Praze, kde následně získala angažmá a kam se po letech strávených v České filharmonii, kam nastoupila v roce 1963 díky Karlu Ančerlovi jako sólistka, v roce 1980 opět na dvanáct let vrátila…

10.9.2007 00:09:08 JoMe | rubrika - Z médií

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 17 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...