zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel dirigent Přemysl Charvát

Dirigent Přemysl Charvát

autor: archiv divadla   

Národní divadlo s hlubokým zármutkem oznamuje, že dne 20. listopadu 2005 zemřel v Praze ve věku sedmdesáti pěti let dlouholetý dirigent opery Přemysl Charvát.
Narodil se 4. října 1930 v Praze. Na pražské Akademii múzických umění vystudoval hru na klavír u Zdeňka Jílka a dirigování u Roberta Brocka, Aloise Klímy a Václava Smetáčka. Ještě za studií nastoupil 1.9.1953 do Národního divadla. Jako korepetitor zde byl do 24.8.1960, poté krátce působil jako dirigent v Ústí nad Labem a 1.4.1961 se opět jako korepetitor do Národního divadla vrátil. Od 1.1.1970 zde až do své smrti působil jako dirigent opery.

Přemysl Charvát byl mimořádně všestrannou uměleckou osobností. Jen v Národním divadle dirigoval přes sto operních a baletních inscenací a v letech 1980-1990 působil též jako šéf orchestru pražské konzervatoře. Byl pohotovým dirigentem a spolehlivým interpretem českého i světového repertoáru s mimořádně širokým záběrem. Jeho velkou láskou byl Richard Wagner, jehož operní prvotinu Die Feen (Víly) dirigoval dokonce na Jugendfestspielen v Bayreuthu (1967). Umělecká činnost Přemysla Charváta však nezahrnovala pouze práci korepetitora a dirigování. Vystupoval i jako sólový klavírista, komorní hráč a doprovázel pěvce na koncertech doma i v zahraničí. Dále např. vyhotovil řadu klavírních výtahů (m.j. pro ND k opeře Marie Potocká Leopolda Eugena Měchury), instrumentoval několik oper a složil hudbu k činoherním inscenacím. Další zásadní kapitolu jeho uměleckého života tvoří překlady operních libret, kterých má na svém kontě více než čtyřicet. Pro Národní divadlo přeložil např. Così fan tutte (1974), Macbetha (1978) a dále komorní opery soudobých skladatelů inscenované v Divadle Kolowrat, které se v poslední době staly jeho specializací - Osm písní pro šíleného krále a Vrtoch slečny Donnithornové Petera Maxwella Daviese (1997), operu Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem Michaela Nymana (1997) a Čtyřnotovou operu Toma Johnosona (2005). Do této skupiny komorních oper patří i na jevišti Národního divadla uvedená Krappova poslední páska Marcela Mihalovici (2003), kterou stejně jako všechna díla pro Divadlo Kolowrat, do kterých dále patří m.j. světová premiéra Zprávy pro akademii (1997) a Bertrama a Mescalindy (2002) Jana Klusáka, hudebně připravil a dirigoval. Posledním jeho překladem pro Národní divadlo byla komorní opera Grigoriho Frida Dopisy van Gogha, která na své uvedení teprve čeká.

27.11.2005 01:11:07 Redakce | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...