Portrét fenomenální houslistky

autor: Česká televize
zvětšit obrázekAnne-Sophie Mutterová – Paganini v sukni
Portrét fenomenální houslistky, kterou objevil v útlém věku Herbert von Karajan (2023). Ukázky z jejích koncertů jsou prokládány jejími rozhovory se slavnými kolegy a přáteli – mj. s tenistou Rogerem Federerem, dirigentem a klavíristou Danielem Barenboimem, oscarovým skladatelem filmové hudby Johnem Williamsem nebo kouzelníkem Stevem Cohenem. Režie Sigrid Faltinová (V původním znění s titulky).
Zázračné dítě slaví šedesátiny! Anne-Sophie Mutterovou z německé vesničky Wehr v oblasti Baden-Württemberg, kde se narodila 29. června 1963, objevil ve 13 letech legendární dirigent Herbert von Karajan. Od té doby zaznamenala nebývalou světovou kariéru. „Když mě chcete poznat, jaká jsem, musíte mě zažít na koncertním pódiu“, říká hvězdná houslistka Anne-Sophie Mutterová. Nemá ráda osobní otázky tzv. na tělo. Jak tedy portrétovat takovou ženu?
Režisérka Sigrid Faltinová zvažovala, že by umělkyni uvedla do neobvyklých konverzačních situací, což by byla nejlepší cesta, jak ji svobodně vyzpovídat. Když se jí zeptala, koho by měla ráda jako rozhovorového partnera, umělkyně spontánně odpověděla: tenisovou jedničku Rogera Federera. Také jmenovala newyorského kouzelníka Stevea Cohena, svého pódiového přítele dirigenta Daniela Barenboima, autora filmové hudby Johna Williamse, skladatele Jörga Widmanna a svého letitého klavírního doprovazeče Lamberta Orkise, svého, jak sama říká, „nejlepšího hudebního parťáka“.
V rozhovoru s těmito muži (kupodivu není mezi nimi žádná žena) vypráví ve filmu o tom, proč se považuje za pomyslnou atletku koncertních pódií, jak a za jakých okolností získávala své koncertní róby a proč lituje, že přestala cvičit na klavír. Rozsáhle hovoří o předčasné smrti svého manžel Detlefa Wunderlicha i o postavení ovdovělé matky dvou dorůstajících dětí uprostřed závratné kariéry.
A to vše je zasazeno do dlouhé alpské túry v Rakousku (Wilder Kaiser), kde se na začátku natáčení neformálně sešla s filmaři. Natočilo se přitom dost materiálu, abychom důvěrně poznali Anne-Sophie Mutterovou nejen jako hudebnici, ale také jako sportovkyni, společensky i politicky angažovanou ženu. Archivní záběry zhruba z půlstoleté kariéry doplňují tento mimořádný film o jedné z největších umělkyň naší doby.
Vysílání: 12.5., 21.35 hod., ČT art
TIP!
Časopis 25 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Wagnerovi židé a Tři tenoři

Wagnerovi židé
Německý dokument o skladatelových blízkých spolupracovnících, jimiž paradoxně pohrdal. Režie ...celý článek
Česká filharmonie Open air 2025

Česká filharmonie Open air 2025
Přímý přenos oblíbeného koncertu pod širým nebem z pražského Hradčanského n ...celý článek
Velké operní hlasy… Ruggero Raimondi

W. A. Mozart: Don Giovanni
Filmové zpracování slavné opery v titulní roli s basbarytonistou Ruggerem Raimon ...celý článek
Na brněnský balet stály v Japonsku lidé fronty

Balet NdB na světové výstavě EXPO premiérově představil svůj nový projekt NdB 3 a sklidil ohromné ovace. Během ...celý článek
Časopis 25 - sekce
DIVADLO
Městské divadlo Brno hraje už osmdesát let

V roce 1945, konkrétně 14. června, bylo Nezvalovou hrou Manon Lescaut otevřeno brněnské činoherní divadlo s ná celý článek
HUDBA
Sametový hlas Tanity Tikaram se rozezní LMB

Britská písničkářka Tanita Tikaram, která prorazila v roce 1988 v pouhých devatenácti letech s debutovým albem celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 26. týden

Příběhy domů: Blücherův palác
Zašlý klenot opavského baroka a jeho obyvatelé (2008). Režie A. Koudela. Jedn celý článek