Českolipský komorní cyklus se proměnil v malý festival

autor: Zdroj press kit festivalu
zvětšit obrázekČeskolipský komorní cyklus v roce 2025 přichází s novou koncepcí. Původně celoroční řada komorních koncertů se proměňuje v intenzivní čtyřdenní festival, který od 8. do 11. května přinese nejen skvělé hudební zážitky, ale i hlubší dramaturgické propojení. Jako jeho středobod zvolili pořadatelé průsečík mezi klasickou hudbou, folklórem a improvizací.
„Klasika a folklór nejsou dva oddělené světy, ale naopak se vzájemně inspirují a prolínají. Do programu jsme proto zařadili interprety, kteří toto vzájemné působení zkoumají, nebojí se experimentovat a překvapovat,“ říká dramaturg cyklu Martin Prokeš.
Nová koncepce komorního cyklu rozšiřuje tradiční vidění klasické hudby. Přivítá vynikající klasicky erudované hudebníky, všichni se ale zároveň velice rádi pohybují na poli improvizace. „Chceme ukázat, že i například tak tradiční nástroje jako jsou varhany nebo cimbál, mají pro diváka až netušené nadžánrové možnosti,“ doplňuje Prokeš.
Během čtyř dní se v prostoru kostela Mistra Jana Husa v České Lípě potká cimbál s varhanami, elektronika s historickými příběhy, improvizace s barokními harmoniemi. Společné téma? Folklór. Ten původní, zapomenutý i nově vymyšlený. Když už je řeč o varhanní improvizaci, je nasnadě, že se neobejdeme bez dvou zvučných jmen. Na komorním cyklu se představí mistr i žák, Jaroslav Tůma i Jiřina Marešová.
Varhaník Jaroslav Tůma cyklus zahájí 8. května v programu postaveném na zvukových principech zdánlivě kontrastních nástrojů, varhanám a cembalu budou odpovídat cimbál a píšťaly Jana Rokyty. V pátečním programu přijde na řadu nová podoba tzv. Heimatliteratury. Moos Loos a Further Down v projektu Heimatcore spojují básně a elektroniku, romanticky i naturalisticky reflektují krajinu severních Čech a rázovité typy, které ji obývají.
Sobota 10. května nabídne koncerty hned dva. Na čistě improvizační „Momentum / oka-mžik“ varhanice Jiřiny Marešové a klarinetisty Matouše Vlčinského a naváže ČaroTaj, s lidovými písněmi z pomezí Moravy a Slovenska v neotřelém aranžmá. Nevšední kontrast čistých vokálů a nástrojů z basové části spektra zaujme na první poslech. Českolipský komorní cyklus zakončí v neděli 11. května houslista Jiří Sycha a cembalista Filip Dvořák barokní hudbou kořeněnou folklórem. Koncertní program doplní besedy s historikem Tomášem Cidlinou a litoměřickým biskupem Stanislavem Přibylem.
Nedílnou součástí cyklu zůstává moderátor Pavel Ryjáček a jeho rozhovory s umělci. „Tyto diskuse jsou u diváků nesmírně oblíbené a pomáhají jim porozumět hudbě v hlubších souvislostech. Vzniká tak mimořádně blízký vztah mezi hudbou, interpretem a divákem,“ zdůrazňuje Prokeš.
Vstupenky na jednotlivé koncerty i abonmá je již v prodeji. Podrobný program a informace o vstupenkách naleznete na www.clkc.cz.
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Festivaly
Festival Krumlov 2025 přinese nečekaná spojení

Letní krajina Jihočeského kraje se od 11. července do 2. srpna rozezní hudbou a promění v jeviště plné emocí, ...celý článek
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Faust pod širým nebem pro celou rodinu

Pod Pražským hradem vzniká nově „open air“ rodinné představení FAUST. Divadlo Apropo oživí tisíckr celý článek
HUDBA
Kamenná čtvrť slaví sto let albem SKALA

I v současnosti si tato svébytná brněnská městská část nedaleko řeky Svratky uchovává svůj genius loci. Pro ži celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt celý článek