Musica Florea: Maestro Jan Křtitel Vaňhal

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu
zvětšit obrázekNa začátek roku 2025 si soubor Musica Florea připravil unikátní program. Opět se vrací k dílu Jana Křtitele Vaňhala, významného současníka a přítele J. Haydna a W. A. Mozarta. Významným hostem koncertů bude klavírní virtuóz Michael Tsalka. Uslyšíte Vaňhalův Klavírní koncert A dur a výběr symfonií, o nichž je známo, že je ve své době dirigoval sám Haydn. Koncert, který vzniká ve spolupráci se Společností Jana Křtitele Vaňhala, bude uveden 5. února 2025 v Českých Budějovicích a 6. února v Praze. Programem zahajujeme nový ročník cyklu Musica Florea Bohemia 2025.
Speciální host, všestranný klavírista Michael Tsalka, je umělec a pedagog, který již aktivně působil na všech světadílech: V USA, Kanadě, v Evropě, v Latinské Americe, ale také v Asii, zejména v Japonsku. On sám projevil zájem o realizaci Vaňhalova Koncertu A dur a interpretačně bude vycházet přímo z Vaňhalova rukopisu. „Koncert A dur zatím není příliš známý, ale již v roce 1905 německý muzikolog Arnold Schering ve své práci Historie instrumentálního koncertu vyzdvihl vášnivou, intimní a zbožnou kvalitu druhé věty. Dá se říci, že mistrův koncert je zajímavým srovnáním s Mozartovými skladbami ze stejného období,“ dodává umělecký šéf souboru Musica Florea Marek Štryncl.
„Výjimečné na symfoniích, které uslyšíme, je to, že se jedná o novodobou premiéru, notové partitury nebyly v současném zpracování dosud vydány. Rozhodující motivací našeho výběru bylo to, že se jedná o symfonie, které za Vaňhalova života dirigoval samotný Joseph Haydn. Ostatně Haydn s Dittersdorfem hráli housle ve smyčcovém kvartetu, kde hrál také Mozart na violu a Vaňhal na violoncello,“ připomíná Štryncl blízké vztahy hudebníků. Málokdo však ví, že Joseph Haydn provedl jako dirigent řadu jeho symfonií, čímž se Vaňhalovi ve své době dostalo výrazného uznání. A tak i dnes je vhodné poukázat na to, že se Vaňhal intenzivně podílel se svými věhlasnými „kamarády“ na vzniku a jednotě tehdejšího hudebního stylu.
Projekt Maestro Jan Křtitel Vaňhal vznikl jako vrchol dosavadní spolupráce souboru Musica Florea se Společností Jana Křtitele Vaňhala / Johann Baptist Wanhal Association, kterou u nás zastupuje její sekretář, muzikolog Pavel Svačinka. „V minulosti vzniklo z této spolupráce několik hudebních koncertních programů s kompozicemi Jana Křtitele Vaňhala, kdy nám byla například (kromě z naší strany objeveného velkolepého 35minutového díla Kyrie a Gloria) touto asociací doporučena Vaňhalova díla jako Sinfonie f moll, v níž skladatel používá 4 lesní rohy, nebo malé Requiem Es dur,“ objasňuje Marek Štryncl. Náplň současného vaňhalovského projektu pochází výhradně z doporučení této společnosti. Vybrané symfonie navíc spartoval a muzikologicky zpracoval samotný prezident asociace Dr. Allan Badley. Koncert A dur pak zpracovala a spartovala v rámci bakalářské práce na Univerzitě Karlově Martina Pospíšilová.
Znovu objevovaný skladatel Vaňhal
Tvorba Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813), rodáka z českých Nechanic, spadá do druhé poloviny 18. století, především do stylu vídeňského klasicismu. Byl významným současníkem Mozarta a Haydna a patřil mezi skladatele, kteří přispěli právě k rozvoji tohoto stylu. Do Vídně přišel ve dvaceti letech již s prvními skladatelskými zkušenostmi. Karl Ditter von Dittersdorf mladého skladatele uvedl do větší známosti u aristokracie a vídeňského císařského dvora. Později se Vaňhal setkal při své italské cestě s Willibaldem von Gluckem, a dokonce s císařem Josefem II., také hrál první housle při premiéře Gluckovy slavné opery Orfeus a Eurydika v roce 1763 ve Vídni. Seznámil se rovněž s Florianem Leopoldem Gassmannem, který byl významným vídeňským hudebníkem a operním skladatelem. Vaňhal do vídeňského hudebního života přirozeně pronikl a stal se součástí silné generace autorů. Když Wolfgang Amadeus Mozart napsal smyčcové kvartety, které věnoval Josephu Haydnovi, hráli je ve složení Haydn, Mozart, Dittersdorf a Vaňhal v přítomnosti významných osobností. V závěru života vyučoval hudbě a stal se vyhledávaným klavírním pedagogem. Jan Křtitel Vaňhal napsal za svého života 73 symfonií a více než 100 smyčcových kvartetů, 58 mší a množství dalších hudebních skladeb, z nichž jsou obzvláště ceněny instrumentální koncerty. Jeho dílo upadlo na čas v zapomenutí, ale začalo být objevováno znovu ve 20. století.
www.musicaflorea.cz
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Memento mori - pamatuj na smrt, abys nezapomněl žít

Divadelní spolek JEDL uvádí novou autorskou inscenaci Memento mori, která vznikla speciálně pro katedrálu Nane celý článek
HUDBA
Tom Odell se vrací do hlavního města

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Pamětní deska BARRANDE zpět

V červnu navrátilo Národní muzeum po půl roce v restaurátorské dílně na Barrandovské skály litinovou pamětní d celý článek