zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Alexander Shonert a Claudio Abbado

Claudio Abbado

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Alexandera Shonerta
Dokumenty představující osobnosti našeho současného politického a kulturního života (Premiéra). Výjimečný český hudebník ruského původu je nositelem několika prestižních mezinárodních cen. Od roku 1999 žije v Praze, která se stala jeho druhým domovem. Dědeček z otcovy strany, rakouský Žid, utekl před druhou světovou válkou do Ruska. Alexander se narodil v sibiřském Irkutsku, hru na housle studoval v Novosibirsku. Když mu bylo šest, otec odešel od rodiny, na kterou po rozpadu SSSR, tedy v době, kdy byl Alex čerstvě plnoletý, začaly doléhat projevy latentního antisemitismu. Ale měl i další problémy. Patřila mezi ně vzrůstající korupce (dosáhnout veřejného sólového koncertu bylo téměř nemožné bez podplacení pořadatele) a kriminalita (při nočních návratech z vystoupení musel mít Alex svého osobního strážce, bývalého veterána z Afghánistánu). Poslední kapkou byl krach banky a s ním spojená ztráta úspor, které měly posloužit ke koupi vlastního bytu.
Ve 27 letech odešel i s matkou Natalií, která je klavírní virtuoskou, do Česka. Začátky byly velmi těžké. Alexander se sice krátce po roce 2000 stal laureátem Evropské ceny Gustava Mahlera a Světové ceny Antonína Dvořáka, přesto ale trvalo dalších pět let, než se dokázal hudbou jakž takž uživit. S neustále se vracejícími úvahami, zda by nebylo jistější živit se jako přidavač na stavbě, se mohl definitivně rozloučit teprve až po velkém úspěchu svého debutu v USA.
V roce 2010 získal za významný kulturní přínos ČR právo dvojího občanství (pravděpodobně jako dosud jediný případ tohoto typu) Ruské federace a České republiky. V současnosti je jeho kariéra na vzestupu, a ještě úspěšnější je jako soukromý pedagog s vlastní originální metodou výuky hry na housle.
Vysílání: 14.3., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 14.3., ČT1

Claudio Abbado diriguje Prokofjeva a Mahlera
Italský mistr taktovky řídí Lucernský festivalový orchestr, spoluúčinkuje čínská pianistka Yuja Wangová v Prokofjevově třetím klavírním koncertu C dur (2009). Televizní režie Michael Beyer (Premiéra). Italský dirigent Claudio Abbado, který byl synem houslisty a hudebního pedagoga Michelangela Abbada, se narodil v Miláně 26. června1933. Studoval klavír na milánské konzervatoři a dirigování u Hanse Swarovského na Vídeňské akademii hudby.
V roce 1958 vyhrál Koussevitského dirigentskou soutěž, po které s úspěchem účinkoval na koncertech a v operních domech po rodné Itálii. Poté co získal Mitropoulosovu cenu, která mu umožnila půlroční stáž u Newyorské filharmonie, se rychle stal uznávaným orchestrálním a operním dirigentem. V polovině šedesátých let minulého století se již objevil na Salcburském festivalu, kde řídil světovou premiéru jevištního díla Giacoma Manzoniho Atomtod (Atomová smrt). V té době také debutoval v Británii u Hallé Orchestra v Manchesteru a představil se rovněž v Covent Garden za dirigentským pultem Verdiho opery Don Carlos.
Od r. 1969 se Abbado stal rezidenčním dirigentem, později též uměleckým ředitelem milánské Scaly, kde pozdvihl interpretační úroveň a rozšířil repertoár o moderní díla. Uvedl zde Bergova Vojcka v kombinaci se stejnojmennou Büchnerovou činohrou, Verdiho Simona Boccanegru, Aidu, Maškarní ples. Jeho orchestrální koncerty ve Scale zahrnuly symfonická díla Mahlerova, Brucknerova, Schönbergova, Nonova, Beriova, Stockhausenova, Ligetiho a Pendereckého. Stal se hlavním dirigentem Vídeňských filharmoniků, jako šéf pravidelně řídil Londýnský symfonický orchestr.
V letech 1989–2002 byl šéfdirigentem Berlínských filharmoniků. Po odchodu z Berlína, motivovaném vážnými zdravotními potížemi, působil ve švýcarském Lucernu, kde založil festivalový orchestr složený převážně ze sólistů. V jeho čele stál až do svého skonu v lednu 2014. Tři roky předtím byl v anketě hudebního časopisu Classic Voice označen za nejvýznamnějšího žijícího dirigenta světa, a to mezi stovkou navržených osobností.
Prokofjevův třetí klavírní koncert byl dokončen při skladatelově exilu ve Spojených státech amerických, i když druhá věta Téma s variacemi vznikla ještě v Rusku před první světovou válkou. Při prosincové premiéře 1921 s Chicagským symfonický orchestrem hrál autor sám klavírní part, za dirigentský pult vystoupil Frederick Stock. Dílo nezískalo hned popularitu, ke slávě ho dovedlo až pařížské provedení se Sergejem Koussevitským o rok později.
Vysílání: 14.3., 21.10 hod., ČT art

27.2.2023 12:02:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo uvede napínavé drama

Hostina dravců (Slovácké divadlo)

Slovácké divadlo v sobotu 27. 4. 2024 čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil eme celý článek

další články...

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...