zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 25. týden

Lukáš Klánský

autor: Archiv umělce   

zvětšit obrázek

Marc Coppey – koncert z Buquoyského paláce v Praze
Koncert z děl W. A. Mozarta, A. Dvořáka a francouzských hudebních mistrů z krásných prostor barokního paláce v srdci Prahy. Účinkují PKF – Prague Philharmonia, Marc Coppey – dirigent a sólo violoncello. Režie A. Rezek (Premiéra). Špičkové hudební těleso PKF – Prague Philharmonia přináší divákům atraktivní komorní program složený z děl Mozarta, Dvořáka, Saint-Saënse, Ravela a Faurého a nechá je nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupného Buquoyského paláce v Praze, v němž sídlí francouzský zastupitelský úřad. Tento palác je jedním z nejvýraznějších příkladů pražského baroka a od roku 1919 je také místem, kde se rozvíjejí česko-francouzské vztahy. V roce 1988 zde tehdejší francouzský prezident Francois Mitterand přivítal Václava Havla a další české disidenty. Kulturní dějiny tohoto historického skvostu v centru Prahy jsou neméně bohaté: přímo v Hudebním salonu, v němž probíhalo natáčení, koncertoval skladatel Maurice Ravel a údajně i sám Wolfgang Amadeus Mozart. Hudba obou těchto skladatelů je samozřejmě zařazena do programu koncertu. Jako sólista a dirigent v jedné osobě se v programu představí francouzský violoncellový virtuóz Marc Coppey, jeden z nejuznávanějších sólistů a komorních hráčů ve svém oboru.
Vysílání: 20.6., 20.15 hod., ČT art

Za Mozartem s Lukášem Klánským (2/3)
Klavírní virtuos a zároveň dirigent hraje i řídí Koncert pro klavír a orchestr A dur, K. 414 salcburského génia ve Fibichově sále Regionálního muzea v Chrudimi (2020). Účinkuje Komorní filharmonie Pardubice. Kamera T. Saic. Režie P. Ulrich (Premiéra). Každý ze tří Mozartových klavírních koncertů (K. 413–415) pochází z počátku 80. let osmnáctého století. Tehdy se skladatel natrvalo usadil ve Vídni a těšil se velké popularitě v nejvyšších společenských kruzích. Koncerty zkomponované v tomto období velkým množstvím autorů plnily funkci nejen uměleckou ale i zábavnou. Mozartova koncertantní díla ovšem stojí vysoko nad současnou produkcí. Jsou melodické, virtuózní, kompozičně vynalézavé, byť zachovávají klasickou třívětou formu – závažnější první věty, ve všech třech případech nádherné pomalé věty a mistrovská završení vět závěrečných. Komorní filharmonie Pardubice uvedla tyto tři koncerty ve Fibichově sále Muzea v Chrudimi tak, jak byly prováděny v Mozartově době – sólista tehdy byl naprosto dominantní a plnil zároveň od klavíru i úkol dirigentský. Tento úkol při novodobém provedení zastává Lukáš Klánský. Narodil se 22. března 1989 v Praze. Patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupením na festivalech v České republice, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowiczova Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako například Václav Hudeček, Jana Boušková, Kateřina Javůrková, nebo světově proslulé Pražákovo kvarteto. Jeho interpretační styl formoval kromě jeho stálých pedagogů také světoznámý Garrick Ohlsson, jehož pražského mistrovského kurzu se zúčastnil. Studoval rovněž dirigování ve třídě prof. Miriam Němcové a prof. Hynka Farkače a sborovou tvorbu ve třídě prof. Miroslava Košlera. Díky těmto předpokladům zastává na záznamu Mozartových klavírních koncertů i funkci pohotového dirigenta.
Vysílání: 20.6., 21.10 hod., ČT art

Svátky hudby z Orange
Velkolepá show z Římského divadla v Orange slaví 10 let. Více než dvě desítky sólistů a zpěváků uvedou operní árie i písně populární hudby. Účinkují: N. Radulovic, S. Yoncheva, F. Conrad a další (Premiéra). Velkolepá show z Římského divadla v Orange, které je významnou kulturní památkou v jižní Francii. Hudební program nabídne operní árie i písně populární hudby v podání více než dvou desítek sólistů, zpěváků i hudebníků z mnoha koutů Evropy. Účinkují: Nemanja Radulovic, Sonya Yoncheva, Fabienne Conrad, Luciano Acocella, Faustine De Mones a mnoho dalších.
Vysílání: 25.6., 20.15 hod., ČT art

13.6.2022 21:06:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu celý článek

další články...