zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Balet NdB hostuje ve Státní opeře

4 Elements - Sarabande (NdB)

autor: Ctibor Bachratý  

zvětšit obrázek

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu Národního divadla Brno 5. 6. 2022 od 19:00 hod na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.

Představení 4 Elements zahajuje nejmladší z choreografů Lukáš Timulák se svým dílem Hidden Order (Skrytý řád), ve kterém se zaobírá strukturou našeho bytí, životem ve světě viditelných a neviditelných vzorců. Ojedinělý večer nabídne hned dvě kreace fenomenálního Jiřího Kyliána, Sarabande a Falling Angels. V mistrovských kompozicích jednotlivých titulů dostal prostor pro realizaci mužský i ženský element. Falling Angels zobrazuje ženy, tanečnice, jejich touhu po dokonalosti a nezávislosti v obtížné choreografii, ze které se nelze vymanit, vzlétnout. Kde je hranice mezi sounáležitostí a závislostí? Naproti tomu Sarabande je čistě mužskou záležitostí. Tvůrce v jistém ohledu šovinisticky nahlíží na mužskou agresivitu, zranitelnou citlivost i zdvořilost, zkoumá mužskou sexualitu, pocity důležitosti i zbytečnosti a… hlouposti.

Závěrečná Gnawa tvůrce Nacha Duata je strhující podívanou podbarvenou hudebním projevem typickým pro severoafrickou oblast a přilehlé Středozemí. Gnawa je tanečně i hudebně plná podmanivé zemité síly, jejíž dravý proud je směsí smyslné elegance, organického rytmu Středozemí a dynamické choreografie tak typické právě pro výjimečnost Nacha Duata.
„Jsem rád, že mohu v Praze přivítat brněnský soubor, ,setkávání se‘ patří k důležitým aspektům naší umělecké práce. Také mě těší, že touto příležitostí mohu poděkovat našim brněnským kolegům za jejich pohostinství v minulém roce, kdy Balet ND mohl v Janáčkově divadle představit inscenaci Forsythe / Clug / McGregor.“
Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND.

Vstupenky zakoupíte na www.narodni-divadlo.cz.

23.5.2022 17:05:38 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Eliška/Rejčka (MdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Backstage: Romeo a Julie

Backstage: Romeo a Julie

Backstage: Romeo a Julie
Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh ...celý článek


Operní konference Opera Europa

Státní opera

Praha a Litomyšl se v polovině června stanou opravdovou operní Mekkou. Přes tři sta operních manažerů ze 43 ze ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 25. týden

Wohnout Unplugged 2017

Úsměvy Heleny Vondráčkové
Hostem Jaromíra Hanzlíka bude česká zpěvačka, která v těchto dnech oslaví 75. nar celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Cesty víry: Církev na poli a v lese

Cesty víry

Cesty víry: Církev na poli a v lese
Církve jako vlastníci půdy postupně přechází na šetrnější způsoby hospo celý článek

další články...