zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zahajovací koncert Pražského jara 2022

Pražské jaro

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

77. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2022
Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje West-Eastern Divan Orchestra pod vedením Daniela Barenboima. Režie A. Rezek. Mezi 12. květnem a 3. červnem 2022 se koná 77. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Smetanovu Mou vlast na zahajovacím koncertě zahraje West-Eastern Divan Orchestra, těleso tvořené hudebníky z Izraele, Palestiny i dalších arabských zemí, s dirigentem Danielem Barenboimem. „Mou vlast považuji za jedno z nejvýznamnějších děl 19. století, proto mám obrovskou radost, že se k němu vracím,“ prohlašuje legendární klavírista a dirigent. Není to však poprvé, kdy Barenboim Pražské jaro Mou vlastí Bedřicha Smetany zahajuje.

V roce 2017 ji na přelomovém zahajovacím koncertě uvedl s Vídeňskými filharmoniky, se kterými ji v rámci evropského turné dirigoval také ve Vídni, Linci, Mnichově a Paříži. „Máme velikou radost, že si Daniel Barenboim vzal erbovní dílo Pražského jara za své a propaguje ho po celém světě,“ uvádí ředitel Pražského jara Roman Bělor. „Nenapadá mě silnější symbolika než provedení tohoto mistrovského díla s orchestrem tvořeným hudebníky z Izraele, Palestiny a dalších arabských zemí,“ říká k zahájení s West-Eastern Divan Orchestra sám dirigent. „Pojmy ‚domov’ a ‚vlast’ pro ně mají obrovský význam, pro každého jiným způsobem,“ dodává Barenboim, který tento orchestr založil v roce 1999 spolu s palestinsko-americkým akademikem Edwardem Saidem, aby prostřednictvím hudby a společného soužití podpořili dialog mezi různými kulturami Blízkého východu.
Jediný politický názor, ke kterému se svou aktivitou orchestr oficiálně hlásí je, že „neexistuje vojenské řešení arabsko-izraelského konfliktu a osudy Izraelců a Palestinců jsou nerozlučně spjaty. Hudba každému jednotlivci zajisté právo a povinnost se plně vyjádřit, zatímco naslouchá svému sousedovi.“ Dnes tak v orchestru společně studují partitury a pod jednou vlajkou ze sebe vydávají to nejlepší hudebníci z Izraele, Palestiny, ale také Egypta, Íránu, Jordánska, Libanonu, Sýrie i Španělska nebo Turecka. Není divu, že byl orchestr v roce 2016 OSN jmenován „světovým vyslancem kulturního porozumění“. Zakladatel a dirigent orchestru Daniel Barenboim ovšem zdůrazňuje, že představa hudby přinášející mír je poněkud idealistická. „Divan není příběhem o lásce, není ani příběhem o míru,“ prohlásil. „Velmi lichotivě se o něm mluví jako o mírovém projektu. Ale ani tím není. Mír nezajistíte, ať budete hrát dobře nebo špatně. Divan byl založen jako projekt proti nevědomosti (...) Chci vytvořit platformu, kde spolu lidé nemusejí souhlasit, ale nesáhnou proto po zbrani.“
Vysílání: 12.5., 20.00 hod., ČT art

2.5.2022 10:05:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...