zvláštní poděkování
Volný.cz

Operní tipy 42. týden

To je opera: Puccini – Bohéma

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert z milánské La Scaly
80. narozeniny oslavil dirigent Riccardo Muti slavnostním koncertem s orchestrem Vídeňské filharmonie v květnu 2021. Na programu byly skladby R. Schumanna Symfonie č. 4, d moll, op. 120, J. Brahmse Symfonie č. 2, D dur, op. 73 a J. Strausse ml. Císařský valčík, op. 437. Český komentář J. Vejvoda. Režie Fabrizio Guttuso Alaimo (Premiéra). Odjakživa platilo a dodnes pro každého hudebníka platí, že Vídeňští filharmonikové jsou živoucí legendou. Díky jejich letité historii. Díky dirigentům, kteří je řídili. Svojí hrou přispěli k našemu hlubšímu poznání skladatelů jako Haydn, Mozart, Beethoven, Brahms, Bruckner, Mahler... celé druhé vídeňské školy. Dirigent Riccardo Mutti s tímto orchestrem spolupracuje už dlouhých 50 let. A co o dirigování říká on sám? „Dirigovat neznamená máchat rukama. Udávat rytmus umí kdokoli, ale tvořit hudbu, objevovat tajemství ukryté za notami, to je něco jiného.“
Vysílání: 18.10., 20.15 hod., ČT art

To je opera: Puccini – Bohéma
Na vrcholu své kariéry napsal Giacomo Puccini svoji životní píseň o přátelství a lásce, kterou umístil do bohémské Paříže. Průvodce a režisér této epizody Ramon Gener vás seznámí s nejkrásnějšími skladatelovými operními melodiemi. Třebaže bohémský život pod chladným šedým nebem pařížské Latinské čtvrti nevěstí žádný přepych a blahobyt, přesto básník Rudolf a křehká švadlenka Mimi naleznou lásku, radost i zoufalství uprostřed krutého světa peněz a zábavy. To je stručný obsah slavné opery o čtyřech dějstvích Giacoma Pucciniho, která se objevila ve skladatelově katalogu čtvrtá v pořadí. Za více než sto dvacet let své existence se stala nejpopulárnějším italským zpěvoherním dílem po Verdiho Aidě. Není bez zajímavosti, že původně na literární předloze Henryho Murgera nechtěl skladatel vůbec pracovat a vznik díla provázela četná tvůrčí muka i jistá autorova nerozhodnost. Puccini v té době pracoval na opeře Vlčice podle povídky Giovanniho Vergy, ale od tohoto záměru ho zviklala Blandine von Büllowová, dcera Cosimy Wagnerové, s níž se setkal na lodi při plavbě přes oceán. V Bohémě nalezl Puccini odraz svých vlastních mladických bojů při studiu na milánské konzervatoři, ale náladu mu pokazil jeho kolega Ruggero Leoncavallo, autor slavných Komediantů, který tvrdil, že má v tomto případě přednost při výběru námětu. Leoncavallova verze Bohémy vznikla přibližně ve stejné době, měla však premiéru o 15 měsíců později v Benátkách. Jednoznačný úspěch Pucciniho partitury a tudíž i přednost v diváckém zájmu lze spatřovat především v poetické kvalitě díla. Pucciniho Bohéma měla světovou premiéru pod taktovkou Artura Toscaniniho v Turínu 1. února 1896.
Vysílání: 19.10., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 24.10., ČT art

V. Bellini: Norma
Hvězdná sopranistka Sonya Yoncheva v titulní roli tragického milostného trojúhelníku o dvou dějstvích na libreto Felice Romaniho. Zpívají: J. Calleja, S. Ganassi, B. Sherratt, V. Borovko a další. Sbor a orchestr londýnské královské opery Covent Garden řídí Antonio Pappano. Režie Alex Ollé ze skupiny La Fura dels Baus (V italském znění s titulky).
Operní příběh tragické opery Norma italského skladatele Vincenza Belliniho je zasazen do starověké Gálie, kde Druidové žijí pod římskou nadvládou. Na počátku pronáší druidský kněz Oroveso (B. Sherratt), který je zároveň otcem nejvyšší kněžky Normy (Sonya Yoncheva), modlitbu. Ta by měla přinést odplatu římským okupantům. Druidové ovšem netuší, že Norma porušila jak slib panenské čistoty, tak i zradila svůj lid: měla milostný poměr s římským prokonzulem Pollionem (Joseph Calleja) – porodila mu dokonce dvě děti. Teď Pollione tajně přichází, ale ne aby navštívil Normu. Nedávno se totiž zamiloval do ještě mladší panenské kněžky Adalgisy (Sonia Ganassi). Druidové se shromažďují a Norma prohlásí, že čas k revoltě proti Římanům ještě nedozrál. Modlí se k bohyni měsíce za mír (Casta diva) a v duchu slibuje, že bude chránit svého římského milence před násilím. Když všichni odejdou, zůstává tu sama Adalgisa, aby se setkala s Pollionem. Dívka nemá tušení o jeho bývalém vztahu s Normou, ale je pronásledována pocitem viny kvůli své zakázané lásce. Pollione ji prosí, aby se zřekla svých posvátných slibů a uprchla s ním do Říma. Adalgisa nakonec souhlasí.
Další scéna se odehrává v Normině příbytku, kde kněžka s obavami vypráví své důvěrnici Clotildě (V. Borovko), že ji Pollione opustí, jakmile se vrátí do Říma. Pak zaslechnou, že se někdo blíží. Clotilda rychle odvede děti do úkrytu. Je to Adalgisa, která přišla, aby se se svou láskou svěřila nejvyšší kněžce. Norma si připomíná svůj vlastní příběh, takže s Adalgisou soucítí a zprošťuje ji jejích posvátných slibů. Ale tu se objeví Pollione a všichni si najednou uvědomí, jaké je jejich postavení v tomto milostném trojúhelníku. Norma zuří, avšak Pollione tvrdí, že se nevzdá své nové lásky, zatímco Adalgisa zděšeně prohlašuje, že by spíš zemřela, než by odešla s ním. Jak se toto drama zrady, nenávisti a nešťastné lásky rozvine, vypráví příběh Belliniho opery z roku 1831 na libreto Felice Romaniho podle francouzské literární předlohy Alexandra Soumeta.
Vysílání: 23.10., 20.15 hod., ČT art

11.10.2021 11:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Montserrat Caballé a operní dům Liceo

Večer s Montserrat Caballé

Večer s Montserrat Caballé
Slavná španělská operní diva s tenoristou Oscarem Marinem zpívají v londýnském k ...celý článek


Juan Diego Flórez zpívá Mozartovy árie

Juan Diego Flórez

Juan Diego Flórez zpívá Mozartovy árie
Nejkrásnější operní melodie salcburského génia, od jehož úmrtí uplyn ...celý článek


Swing a balet

My tancujem swing

My tancujem swing
Ondřej Havelka jako průvodce hudební a taneční historií českého swingu od 20. let minuléh ...celý článek


Z první řady...

Plácido Domingo (Virtuosos)

Šest symfonií Bohuslava Martinů – Symfonie č. 5
Kompletní provedení symfonií Bohuslava Martinů s publ ...celý článek


Přenos opery Macbeth z Teatro alla Scala

Anna Netrebko

G. Verdi: Macbeth
Přenos dnešního zahajovacího představení operní sezóny z Teatro alla Scala v Miláně. V ti ...celý článek


Příběh Carla Broschiho slavného bel canta

Farinelli

Farinelli
Božský hlas, za který zaplatil příliš krutou cenu. Příběh Carla Broschiho slavného bel canta oper ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Česko-americký dokument Umění disentu

Umění disentu

Umění disentu
Česko-americký dokument kombinující české a zahraniční, mnohdy dosud neviděné archivní materi celý článek

další články...