zvláštní poděkování
Volný.cz

Česká taneční platforma 2021 již zná své oceněné

And Who is Useless Now?

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Umělecké počiny i osobnosti, které zaujaly Mezinárodní jury, získaly Ceny České taneční platformy (ČTP) 2021. Jsou jimi POCKETART za inscenaci Treatment of Remembering autorské trojice Sabina Bočková, Johana Pocková a Inga Zotova-Mikshina, a Markéta Vacovská za své výjimečné výkony i autorské dílo Odloučení s odvážným tématem a dokonalou souhrou s Never Sol.

Jury udělila i tři zvláštní ocenění (Special mention) vynikajícím hudebníkům za jejich mimořádnou souhru s tvůrci a performery, přínos dílům a přítomnost na jevišti. Jsou jimi: Sára Vondrášková (Never Sol), Lukáš Palán a Jakub Štourač.
Sedm desítek registrovaných hostů, především zahraničních, i domácí publikum mělo možnost hlasovat o Ceně diváka. Nastala zde vzácná shoda s Mezinárodní jury, která rovněž vyzdvihla komplexnost díla Treatment of Remembering. Smysl pro kompozici a úzkou spolupráci s tvůrci světelného designu, hudby a scénografie, návaznost na již slibný předchozí tvůrčí počin POCKETARTu – Jámu lvovou, ocenila jury spolu s vědomým zájmem autorek o aktuální otázky naší společnosti, což se týká i mnohých dalších děl na ČTP.

U diváků pak získala vysoké uznání i tři další díla naprosto odlišného charakteru: And Who is Useless Now? Ondřeje Holby, Duety v podání Temporary Collective, a Jáma lvová opět od POCKETART autorské dvojice Sabiny Bočkové a Johany Pockové.
V neposlední řadě se tříčlenná porota Ceny Jiřího Opěly shodla na uznání výjimečného přínosu dvou Manažerek roku 2020 a 2021. Loni předala svým nástupcům zrenovovaný komplex Švestkového dvora v jihočeských Malovicích Zuzana Bednarčiková, která tak vybudovala prostor s výrazným přínosem pro region i performing arts na evropské úrovni. Letošní ocenění převzala Markéta Málková, jíž se podařilo vybudovat rezidenční centrum REZI.DANCE v Komařicích, rovněž mimořádně přínosné pro region i obory tanec a nový cirkus.

Diváci 27. ročníku ČTP zhlédli za 3 dny 14 představení v podání 12 souborů či tvůrců na osmi pražských scénách, kumulovala se tak vybraná díla za rok 2020 i 2021. Skvělou atmosféru dotvářely diskuse, setkání s umělci, mezinárodní workshop psaní recenzí o tanci vedený redaktorem The Guardian a Sprigback Magazine, Sanjoy Royem, ve spolupráci s dalšími mentory: Oonagh Duckworth a Nina Vangeli.
Ohlasy hostů svědčí o stoupající úrovni české tanečně-pohybové scény a mnozí se již těší na tradiční jarní termín příští ČTP, která je plánována na 24. – 26. 4. 2022.

4.10.2021 13:10:08 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Festivaly

ČKC završí adventní setkání s Ensemble Flair

Ensemble Flair

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas rados ...celý článek


Harmonium se z muzea vrací na koncertní pódia

Miroslav Beinhauer a šestinotónové harmonium

Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však ...celý článek


Janáček Brno 2022 QUO VADIS

Dirigent Jakub Hrůša

Česká dirigentská špička na jednom festivalu! V nadcházejícím ročníku se sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Portrét herečky Luby Skořepové

Luba Skořepová (Obdarovaná)

Obdarovaná
Portrét herečky Luby Skořepové, který vznikl k jejím 90. narozeninám (2013). Režie Jan Brichcín. celý článek

další články...

HUDBA

Marek Ztracený vánoční píseň s Hankou Zagorovou

Marek Ztracený a  Hanka Zagorová v klipu

Zpěvák Marek Ztracený uzavírá rok 2021 ve vrcholné formě jako čerstvý držitel trojnásobného ocenění Český slav celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Česko-americký dokument Umění disentu

Umění disentu

Umění disentu
Česko-americký dokument kombinující české a zahraniční, mnohdy dosud neviděné archivní materi celý článek

další články...