zvláštní poděkování
Volný.cz

Lípa Musica pokračuje s taneční světovou premiérou

Dekkadancers

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

20. ročník MHF Lípa Musica bude v tomto týdnu pokračovat očekávanou světovou premiérou tanečního představení
Stabat Mater, které na objednávku festivalu připravuje výjimečná baletní osobnost mladé generace, trojnásobný držitel Ceny Thálie Ondřej Vinklát společně se svým tanečním souborem Dekkadancers. Hudební předlohou projektu je soudobá kompozice italského skladatele Marca Rosana, který se na festivalu ujme osobně představení svého díla. Večer dotvoří ještě repertoárové číslo Křehký vrh, které zatančí Ondřej Vinklát společně se svým kolegou a spolutvůrcem celého konceptu Štěpánem Pecharem. Ve Stabat Mater se představí ještě ve společnosti Nikol Šneiderové. Taneční premiéry se uskuteční 7. října v Městském divadle Děčín a 10. října v Šaldově divadle v Liberci. V pátek 8. října je navíc na festivalu připraven narozeninový koncert na přání festivalových návštěvníků, kteří si v anketě uspořádané v loňském roce z interpretů, které by rádi znovu na festivalu přivítali, vybrali populární Prague Cello Quartet. Ten před dvěma lety exceloval v Oybině a letos se představí v kamenickošenovském kině Hvězda. Vstupenky na baletní premiéry jsou ještě k dispozici, narozeninový koncert je vyprodán.

Stabat Mater líčící bolest Panny Marie pod Kristovým křížem je odjakživa jednou z nejpřitažlivějších duchovních předloh, která zlákala nespočet hudebních skladatelů různých hudebních stylů a epoch. Fascinujícím způsobem se tohoto úkolu zhostil italský soudobý hudební skladatel Marco Rosano, jehož kompozici fantasticky na nahrávce zvěčnil kontratenorista Andreas Scholl. Rosano navíc na objednávku festivalu své dílo Stabat Mater doplnil o kontrastní expresivní hudební plochy, které katalyzují duchovní téma do nové podoby. Jakým způsobem se touto skladbou nechá inspirovat progresivní taneční soubor Dekkadancers složený ze špičkových tanečníků národních baletních scén v Praze, Brně, Mnichově či baletní Mekce Moskvě v čele s Ondřejem Vinklátem, výjimečnou baletní osobností mladé generace, trojnásobným držitelem Ceny Thálie, který se ujme spolu se svým kolegou Štěpánem Pecharem i role choreografa? Tento mimořádný okamžik ve světové premiéře a v podání jednoho z předních souborů v oblasti současného tance u nás, ceněného pro výjimečnou pohybovou invenci, energii a virtuozitu se na letošním ročníku festivalu uskuteční hned dvakrát, a to 7. října ve spolupráci s Městským divadlem Děčín a 10. října v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, online na webu festivalu i v divadelních pokladnách v Děčíně a Liberci.

„Stabat Mater je látka, která není nikterak pozitivní. Vždyť matka přichází o syna! To, co tohle pochmurné téma zvelebuje a povyšuje je právě hudba. A hudba, kterou napsal Marco Rosano je přenádherná. Dekkadancers je souborem, který je známý díky svému neotřelému humoru, který mnohdy jde až za hranu, ale zároveň choreografiemi, které jsou vážnějšího rázu. Tento dramaturgický balanc nás vždy oslovoval, a stále oslovuje. Bude se jednat o trio jedné ženy a dvou mužů. Diváci se můžou těšit na dynamicky uchopenou choreografii, která bude partnerem Rosanových tónů, naplněnými vynikajícím kontratenoristou Andreasem Schollem,“ představuje svůj koncept Ondřej Vinklát.

V pátek 8. října zavítá Lípa Musica opět do Kamenického Šenova. Když se před dvěma lety poprvé na festivalu představila populární čtveřice mladých violoncellistů Prague Cello Quartet, s úspěchem dvakrát vyprodal Oybin. Bylo tedy nasnadě, že loňská návštěvnická anketa o koncert na přání má velkého favorita. Drtivou většinou mezi populárními festivalovými hosty zvítězila právě tato neotřelá hudební formace, která přináší originální úpravy nejen nejznámějších klasických skladeb, ale také filmových melodií a jazzových, rockových nebo popových hitů, a především baví publikum svým osobitým humorem. Tentokrát návštěvníky tento unikátní soubor, který je bezkonkurenční hvězdou youtube, pozve na slavnou americkou Broadway a představí slavné melodie z kasovních muzikálových trháků, jako Fantom opery, Bídníci nebo Jesus Christ Superstar.
Zbývající vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně a na taneční představení i v pokladnách divadel v Děčíně a Liberci či online na www.lipamusica.cz a www.evstupenka.cz.

4.10.2021 12:10:45 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Festivaly

ČKC završí adventní setkání s Ensemble Flair

Ensemble Flair

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas rados ...celý článek


Harmonium se z muzea vrací na koncertní pódia

Miroslav Beinhauer a šestinotónové harmonium

Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však ...celý článek


Janáček Brno 2022 QUO VADIS

Dirigent Jakub Hrůša

Česká dirigentská špička na jednom festivalu! V nadcházejícím ročníku se sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

John Lennon a Yoko Ono ve filmu

Yoko Ono a John Lennon (Imagine)

Imagine
John Lennon a Yoko Ono v hudebním filmu z roku 1972, ve kterém nechali diváky nahlédnout i do svého celý článek

další články...