zvláštní poděkování
Volný.cz

To je opera a Pařížská opera

To je opera: Evžen Oněgin

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

To je opera: Evžen Oněgin
Puškin a Čajkovskij svým společným hudebně dramatickým dílem prokázali, že Rusové mají nejromantičtější duši na světě. Ramon Gener společně se sopranistkou Annou Samuilovou vás zasvětí do tajů této zamilované opery. Ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského upozornila na Puškinův veršovaný román Evžen Oněgin pěvkyně Lavrovská v květnu 1877. Skladatel nejprve na návrh nereagoval, později si však dílo přečetl, byl jím zaujat a během jediné noci napsal skicu budoucího libreta. S jevištním ztvárněním Evžena Oněgina byl Čajkovskij spokojen až v Praze, kde se premiéra konala 6. prosince 1888 pod skladatelovou taktovkou, v režii Josefa Šmahy, v choreografii Augustina Bergera a na scéně Roberta Holzera. Taťánu tehdy zpívala Berta Lautererová-Foestrová. Novou Čajkovského operu tehdy nadšeně přijal skladatelův přítel – Antonín Dvořák. Od svého vzniku v sedmdesátých letech 19. století neztratila opera Petra Ijiče Čajkovského Evžen Oněgin nic na své jímavé kráse. Libreto si za přispění Konstantina Stěpanoviče Šilovského napsal podle Puškinova veršovaného románu skladatel sám. Výsledný tvar pak nazval lyrické scény o třech dějstvích. Děj této opery je všem posluchačům dostatečně známý. Nicméně lze v této souvislosti připomenout tak trochu otřepaný vtip, kdy se dva studenti konzervatoře dohadovali, o čem že je vlastně děj Evžena Oněgina. Po delším přemýšlení se shodli na tom, že napřed dal košem on jí, potom ona jemu a mezitím byl souboj a dva plesy.
Vysílání: 05.10., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art

Pařížská opera
Francouzský dokument o stavbě a otevření proslulého Palais Garnier, který svou nádherou připomíná přepychový zámek ve Versailles. Scénář a režie Patrick Cabouat (Premiéra). Pařížská Opera Garnier se plaví jako přízračný koráb mezi dvěma světy. Vznikla za Druhého císařství, ovšem zdědila ji Třetí republika při svém otevření v lednu 1875. Večer co večer předváděla svůj interiér ze zlata a mramoru, jako by chtěla všem připomenout svůj císařský původ. Návrh architekta Charlese Garniera a stavbu této obdivuhodné budovy provázelo patnáct let tvrdé práce a urputných zápasů, při nichž se řešily technické i finanční problémy. Jakmile člověk do opery vstoupí, ocitne se v dobách největší slávy Paříže, hlavního města umění, představení a večírků. Přesto má palác Garnier také svou stinnou stránku. V osmdesátých letech 19. století se díky podivným událostem začaly šířit tajemné historky o fantomovi, který v opeře straší. Počátkem 20. století se těmito legendami inspiroval ve svém románu “Fantom Opery” spisovatel Gaston Leroux. Jeho dílo kromě detektivní zápletky odhaluje tajemství operní budovy a přináší důležité svědectví o éře nazývané Belle époque.
Budovu opery postavil v letech 1860–1875 stavitel a architekt Charles Garnier, pověřený Napoleonem III. Bezprostředním důvodem pro novou stavbu byl neúspěšný pokus o atentát na císaře v lednu 1858, když s císařovnou navštívili tehdejší Operu v ulici Rue Lepeletier, která navíc později vyhořela. Staveniště vybral prefekt Haussmann v rámci probíhající přestavby Paříže a v architektonické soutěži překvapivě vyhrál mladý a nepříliš známý architekt Garnier. Začaly obtížné a zdlouhavé stavební práce. Už samotný terén způsobil stavitelům nemalé problémy, protože vysoká hladina podzemní vody znesnadňovala položení základů. Pod budovou opery byla tedy vytvořena rozsáhlá podzemní sběrná nádrž, odkud se pravidelně odčerpává voda. Kromě toho byla výstavba zpožděna prusko-francouzskou válkou a zánikem Druhého císařství.
Vysílání: 06.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art

27.9.2021 10:09:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 41 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Články v rubrice - Z éteru

Operní tipy 42. týden

To je opera: Puccini – Bohéma

Koncert z milánské La Scaly
80. narozeniny oslavil dirigent Riccardo Muti slavnostním koncertem s orchestre ...celý článek


Francouzské vášnivé drama - Polina

Polina

Polina
Tanec byl její život, ale jak žít a tančit bez lásky? Francouzské vášnivé drama (2016). Hrají: A. Sh ...celý článek


Dokument Chopin nově

Chopin nově

Chopin nově
Dokumentární film o novodobé verzi Chopinových klavírních koncertů v interpretaci klavíristy Da ...celý článek


Cecilia Bartoli a přátelé a To je opera

Cecilia Bartoli a přátelé

Cecilia Bartoli a přátelé
Dokumentární film o slavné italské divě, která se podílí na mnoha koncertních a d ...celý článek


Z první řady... Alexander Zemlinsky 150 let

Alexander Zemlinsky 150 let

Zemlinsky 150
Koncert z pražské Státní opery ke 150. výročí narození skladatele a dirigenta. Vedle Lyrické ...celý článekČasopis 41 - sekce

DIVADLO

Zpátky do divadel

Nová kampaně Zpátky do divadel

"Bílá nemoc ani žádná jiná už nezavírá divadla." To je první ze tří headlinů nové kampaně Asociace profesionál celý článek

další články...

HUDBA

Slavná alba - The Grateful Dead

Přebal alba

Slavná alba: The Grateful Dead – Anthem To Beauty
Hudební cesta slavné kapely mezi dvěma legendárními celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 41. týden

Tomáš Klus (Písně českých básníků)

Neposlušní
Kde se vzali anarchisté v mírumilovných Čechách, co vlastně chtějí a proč to všechno dělají? Jak celý článek

další články...