zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Taneční tipy

Provazochodkyně nad Prahou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sen mozartovské noci
Televizní balet na Mozartovu Malou noční hudbu (1984). V titulní postavě vystupuje Boris Hybner, od jehož narození právě dnes uplynulo 80 let. Spoluúčinkují: J. Kodet, I. Jadrníčková, J. Pešek, M. Vítková, V. Pavlíček, J. Slavický, M. Černá, P. Koželuh, K. Slavický, J. Kotěšovský, J. Janatová, V. Navara, R. Netopilík, M. Štěpánková, L. Vidlák a další. Scénář V. Sýkora a J. Bonaventura. Kamera J. Osten. Režie J. Bonaventura. Boris Hybner (*5. 8. 1941 – †2. 4. 2016) byl český mim, herec, režisér, scenárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy. Po maturitě pracoval v chemičce v Litvínově a pokračoval ve studiích na zemědělské škole a pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově, kde založil kabaret Reflektor. V polovině šedesátých let minulého století začínal v pantomimickém souboru Ladislava Fialky. V té době založil se Ctiborem Turbou Pantomimu Alfréda Jarryho, později s ním ještě vytvořil soubor Gag.
Vysílání: 05.8., 15.15 hod., ČT3

Josephine Bakerová – první černošská ikona
Příběh tanečnice, která uchvátila poválečnou Evropu 20. let svým banánovým tancem. Režie Ilana Navarová. Ve dvacátých letech minulého století se Josephina Bakerová, černá music-hallová sborová tanečnice z rasově segregované Ameriky, stává mezinárodní hvězdou v Paříži. Její odvážný „divošský“ tanec s falickými symboly (minisukně vytvořená z banánů) přináší do Evropy nevídanou modernitu, která kupodivu dokonale vyhovuje poválečné „bláznivé“ éře na starém kontinentu. Ale při každém návratu domů i po mnoha letech se Bakerová setkává s rasismem a důslednou segregací. Film režisérky Ilany Navarové vypráví příběh jejího politického probuzení.
Vysílání: 04.8., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.8., ČT art

Bůh vám dopřeje
Tanečně akrobatické představení s kolumbijskou barokní hudbou. Účinkují La Gata Cirko de Bogota a Les Nouveaux Caractéres. Režie David Bobée. Název Dios proveerá – Bůh vám dopřeje – je citací mnoha míst z Bible. Inscenace vypráví ve volně řazených obrazech příběhy lidí z ulic, dané osobními zážitky, i příběhy, které sahají až do koloniální éry Latinské Ameriky. Proto také hudební proud, který od počátku do konce propojuje celé představení, je celý koncipován ze skladeb kolumbijského baroka. Drsné příběhy z ulice se vznešeností barokní hudby, většinou církevní, vytvářejí mimořádně účinné emocionální napětí. Protagonisty jsou akrobaté z Cirko Gata z Bogoty. Dnes je to slavný soubor, ale většina jeho členů měla to štěstí, že se jim podařilo stát se z pouličních akrobatů z předměstí kolumbijského hlavního města profesionály, kteří se svým uměním mohou důstojně živit. I proto je jejich výpověď tak sugestivní, protože je hodně osobní. Po celou dobu je doprovází barokní orchestr Les Nouveaux caractéres, který řídí Sébastien d´Hérin. Tvůrcem celého konceptu, včetně scénografie, je francouzský režisér David Bobée, výrazná osobnost středních let, která spoluurčuje podobu současného francouzského divadla. Mimo jiné i proto, že je schopen propojovat modernu s tradicí, vysoké s nízkým a vyjádřit skutečné problémy současného světa emocionálně silným divadelním jazykem.
Vysílání: 06.8., 00.45 hod., ČT art

Cirkus
Oscarem oceněná bláznivá komedie o tom, že dělat legraci a smích není vůbec jednoduché. Americký film (1928). Hlavní role, scénář a režie Charles Chaplin. Dále hrají: H. Bergman, A. Austin, A. E. Garcia, M. Kennedyová, H. Crocker a další (S českými mezititulky). Hrdinou příběhu je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně... Do příběhu plného humoru i sentimentu přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin.
Vysílání: 07.8., 20.15 hod., ČT art

Provazochodkyně nad Prahou
Přechod Tatiany Mosio-Bongongy po laně přes Vltavu přesáhl zdaleka rozměr pouhého „spektáklu“ pro diváky a média. Připravili V. Flegl a J. Voves (Premiéra). Budeme svědky niterné přípravy každého technického detailu a zákulisních momentů. Tahle událost v Praze byla výzvou nejen pro organizátory a realizační tým, ale přinesla i zamyšlení a radostnou katarzi pro všechny zúčastněné. Na laně dlouhém 350 metrů nataženém od Právnické fakulty na Letnou, ve výšce 35 metrů, sledujeme jedním dechem krásnou a klidnou Tatianu bez jištění, ale z jejích emotivních slov vnímáme zjitřeně její životní příběh. Nečekané setkání protagonistky s jejím osudovým mentorem Rudym Omankowskym, pražským rodákem, členem slavné české provazochodecké rodiny, je dojemné i profesionální zároveň... A souběžně s Tatianou jde po zemi ten, který je za její lano zodpovědný.
Vysílání: 07.8., 21.25 hod., ČT art

26.7.2021 15:07:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Yasuhiro Chida - Light Scapes - Krajiny světla

Yasuhiro Chida - Light Scapes

Výstava Light Scapes (Krajiny světla) představuje v prostorách Muzea církevního umění plzeňské diecéze v Plzni celý článek

další články...