zvláštní poděkování
Volný.cz

Alfred Brendel – My Musical Life

Přebal DVD

autor: Supraphon   

zvětšit obrázek

5. ledna 2021 oslavil významné životní jubileum světově proslulý rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. U příležitosti jeho devadesátin přichází vydavatelství Supraphon se speciálním dárkem, který potěší příznivce díla této velké osobnosti klasické hudby. Vychází DVD Alfred Brendel – My Musical Life, které obsahuje dokumentární záznamy přednášek a mistrovské lekce zaznamenaných v letech 2019 a 2020, kdy Brendel na pozvání Prague Music Performance a České filharmonie přijel do Prahy.

Když se Alfred Brendel v prosinci 2008 před dojatým vídeňským publikem loučil po šedesáti letech s kariérou klavíristy, nebyla to „tečka“, jak se v tu chvíli zdálo, ale spíše „středník“. Uvolněnou kapacitu investoval Brendel do dalších svých „životů“ – psaní hudebních esejů a poezie, přednášení a vedení mistrovských kurzů. Sám tuto situaci s úsměvem komentoval: „Jako píšícího klavíristu mě kdosi nazval‚divokým filozofem u klavíru a v Americe ze mne dokonce udělali intelektuála. Tak to dopadne, když někdo vydává knížky, nosí brýle a nehraje Rachmaninova.“ K tomu ještě doplnil, jak vnímá své texty: „Jde především o výsledky sebepochybování jako nástroje sebekritiky a pokusu o poskytnutí pomoci sobě samému, bez něhož by se interpret neměl obejít.“
Beethoven, Mozart a Schubert jsou jména nejsilněji spjatá s klavíristou Brendelem. V autobiografické přednášce Můj hudební život pak na DVD dává nahlédnout do světa plného paradoxů, z něhož povstala legenda jménem Brendel. Odkrývá zde zdroje své inspirace, svého vzdělání, umění a vidění světa.

V lednu 2021 vstupuje Alfred Brendel do svých devadesátých let se zkušeností hodnou svého věku, ale i s chutí stále poznávat nové věci a učit se. A také s humorem, který nezřídka obrací k sobě samému. Málokterá osobnost ovlivnila interpretaci a vnímání hudby jako právě Brendel. Jako první natočil celé Beethovenovo klavírní dílo a podařilo se mu vrátit na koncertní pódia hudbu Franze Schuberta. V posledních letech se stále častěji vracel do Prahy a z jeho přednášek a masterclass v Rudolfinu vzniklo i DVD, které nyní vydává a do celosvětové distribuce posílá Supraphon.
Na vzniku dokumentů, které tvoří DVD Alfred Brendel – My Musical Life, se podíleli režiséři Jakub Kořínek a Jordan Dimov. O obrazovou postprodukci se postaral Jakub Mayer a v hudebních částech spolupracoval Alfred Brendel s klavíristou Janem Bartošem a s Triem Incendio.
DVD zakoupíte na www.supraphonline.cz .

11.1.2021 15:01:50 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 04 - sekce

DIVADLO

VČD nazkoušelo Žítkovské bohyně

Josef Láska a Antonie Talacková

Pardubičtí herci sice nemohou hrát pro diváky, přesto v zákulisí Východočeského divadla panuje ruch jako za bě celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 4. týden

Ivan Hlas

Linka
Michal David jako host špičkového jazzového kytaristy Rudyho Linky (2017). Jedinečná setkání plná roz celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Osobitý portrét Olgy Havlové

Olga Havlová

Olga
Osobitý portrét Olgy Havlové, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle, od jejíhož úmrtí dnes uplyn celý článek

další články...