zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Beethovenův klavírní koncert C dur

Režisér Phil Grabsky

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

Beethovenův 1. klavírní koncert C dur
U příležitosti 250. výročí narození génia světové hudby hraje a diriguje norský pianista Leif Ove Andsnes Mahlerův komorní orchestr ve Dvořákově síni pražského Rudolfina (2015). Režie Phil Grabsky (Premiéra). Cenami ověšený filmový režisér Phil Grabsky je světově proslulý ztvárněním některých nejvýznamnějších a nejoslnivějších uměleckých počinů na velkém filmovém plátně. Proslavil se také svým hledačstvím v oblasti dokumentů o vážné hudbě. Nyní se vrací – prostřednictvím kamer a mikrofonů – do světa klasické hudby s projektem Concerto – A Beethoven Journey (Koncert – cesta za Beethovenem). Grabsky se svým štábem Seventh Art filmoval přes čtyři roky předního koncertního pianistu z Norska – Leifa Ove Andsnese, žáka českého pianisty a emigranta Jiřího Hlinky, při jeho snaze porozumět a dokonale interpretovat jeden z největších cyklů klavírní literatury, který byl kdy zkomponován. Je to pět Beethovenových klavírních koncertů. Vy z nich uslyšíte a uvidíte tři, které se natáčely v pražském Rudolfinu. Není bez zajímavosti, že Andsnes hraje sólový part a zároveň od nástroje diriguje. Provedení tří koncertantních skladeb navazuje na úvodní dokument Cesta za Beethovenovými koncerty, kde je vysvětlena geneze tohoto projektu. První klavírní koncert C dur, opus 15, s podtitulem „Babette“, patří mezi Beethovenovy kompozice vyrůstající z virtuózní konvence doby. Vznikl v roce 1795. Stejně jako v koncertech Mozartových, i v prvních koncertech Beethovenových, pozorujeme způsob úsporného, semknutého a zvukově nenásilného orchestrálního partu, který ustupuje diskrétně do pozadí před rozvíjejícími se klavírními sóly. Tento Beethovenův klavírní koncert je pro nás památný tím, že zazněl za skladatelova pražského pobytu v roce 1798 v autorově provedení.
Vysílání: 14.12., 21.55 hod., ČT art

Beethovenův 3. klavírní koncert C moll
U příležitosti 250. výročí narození génia světové hudby hraje a diriguje norský pianista Leif Ove Andsnes Mahlerův komorní orchestr ve Dvořákově síni pražského Rudolfina (2015). Režie Phil Grabsky (Premiéra). Beethovenův třetí Klavírní koncert c moll, op. 37, je přímým předchůdcem napětí, které přinesla jeho II. symfonie a oratorium Kristus na hoře Olivetské. Povšimneme-li si hluboké vnitřní příbuznosti tohoto díla s Mozartovým subjektivistickým koncertem d moll, uvědomíme si, že převratná Beethovenova orientace vycházela sice z tradice, ale už tu vypozorujeme odklon od koncertantní formy k zvýšené koncentrovanosti stavební. Beethoven totiž v tomto koncertu staví části skladby spíše symfonicky a prvně odhaluje chmurnou dramatičnost typickou pro jeho pozdní tvorbu. Koncertně prvně zazněl 5. dubna 1803 ve Vídni s autorem za klavírem.
Vysílání: 16.12., 20.15 hod., ČT art

Beethovenův 5. klavírní koncert Es dur
U příležitosti 250. výročí narození génia světové hudby hraje a diriguje jeho Císařský koncert norský pianista Leif Ove Andsnes Mahlerův komorní orchestr ve Dvořákově síni pražského Rudolfina (2015). Režie Phil Grabsky (Premiéra). V čase neklidu napoleonských válek v roce 1810 koncipoval Beethoven svůj pátý a poslední klavírní koncert Es dur s podtitulem „Císařský“ (Emperor). V této době byly v módě tzv. vojenské koncerty, hudební skladby, které volbou ostrého a řízného rytmu a průrazného zvuku dobývaly obrovských úspěchů. Ovšem koncert Es dur je spíše hrdinským a bojovným géniovým dílem, které vznikalo v sousedství definitivní verze jeho zpěvohry Fidelio. Prvním interpretem díla byl proslulý klavírní pedagog českého původu Carl Czerny. Stalo se tak v roce 1812, v době velkého tažení Napoleonova do Ruska.
Vysílání: 16.12., 20.50 hod., ČT art

7.12.2020 15:12:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...