zvláštní poděkování
Volný.cz

Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

Václav Neumann – život dirigenta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Etuda o zkoušce
Filmová studie práce dirigenta Václava Neumanna, jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, a jeho tvůrčího dialogu s orchestrem. Dokument E. Schorma z roku 1976.
Václav Neumann (*29. 9. 1920 – †2. 9. 1995), od jehož narození v těchto dnech uplynulo 100 let, si vydobyl pevné místo ve společnosti našich dirigentů, kteří po válce získali mezinárodní renomé. Byl dlouholetým šéfdirigentem Československé filharmonie, působil také v Berlíně, v Lipsku a v sezóně 1985–1986 i v Metropolitní opeře. Proslul zejména interpretací hudby 20. století v čele s dílem Bohuslava Martinů. Jeho umělecké působení silně oslovilo Evalda Schorma, filmového tvůrce, kterého normalizační režim odstavil od tvůrčí práce. Po vynucené práci na divadelních scénách a v Laterně Magice mu bylo dovoleno vrátit se alespoň k dokumentárnímu filmu. Příležitostí se stalo 80. výročí založení Československé filharmonie. Osou filmové etudy je desetiminutový záběr tvůrčího nasazení Václava Neumanna, hledajícího s hudebníky definitivní tvar Beethovenovy Páté symfonie. V něm se koncentruje poselství o pohlcující umělecké práci, které obklopují dirigentovy meditace o smyslu jeho poslání. Snímek zaznamenaný s jedinečnou pronikavostí Schormova pohledu získal Stříbrného medvěda na Berlinale v roce 1977.
Vysílání: 01.10., 23.05 hod., ČT art

Václav Neumann – život dirigenta
Dokument o životě a tvorbě významného českého umělce, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme (1997). Kamera M. Kubala. Režie R. Urban. Dlouhodobý šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann (29. září 1920, Praha – 2. září 1995, Vídeň) byl významný český interpret, jehož doménou byla česká hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Nahrál kompletní symfonické dílo Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu (vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky). Dokument natočený rok po umělcově smrti využívá četných záznamů z archivu České televize, obsahujících dirigentovy výpovědi, na Neumanna pak vzpomínají přední čeští hudebníci, mj. Gabriela Beňačková, Antonín Kohout, Miroslav Kejmar a Zdeněk Tylšar.
Václav Neumann studoval na konzervatoři houslovou hru, vedle toho též dirigování. Po válce byl členem České filharmonie jako violista a se stejným nástrojem patřil krátce k zakládajícím členům Smetanova kvarteta. V 50. letech byl uměleckým ředitelem Karlovarského symfonického orchestru, pak brněnského a pražského symfonického orchestru FOK. Současně hostoval v berlínské Komické opeře, kde získal jako spolupracovník renomovaného německého operního režiséra Waltera Felsensteina mezinárodní ocenění. Dirigentův stoupající kredit vedl v roce 1964 k jmenování uměleckým ředitelem lipského Gewandhausorchestru. Tuto vysoce prestižní funkci Neumann složil po srpnu 1968 a vrátil se do Prahy, kde emigrace Karla Ančerla uvolnila místo šéfa České filharmonie. Jako všeobecně respektovaná osobnost se zasloužil o úspěšné vyústění Sametové revoluce v roce 1989, kdy se postavil do čela stávkujících hudebníků České filharmonie.
Vysílání: 03.10., 20.15 hod., ČT art

Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46, op.72
Koncert ze Španělského sálu Pražského hradu (1988). Českou filharmonii řídí V. Neumann, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Kamera I. Bojanovský. Režie M. Macků. Slovanské tance, (I. a II. řada), op. 46 a 72 Antonína Dvořáka jsou cyklus hudebních skladeb, vycházející ze základního rysu lidové hudby, jímž jsou taneční formy. Jsou to například sousedská, skočná, furiant, mazurka, odzemek, polonéza, kolo a polka. V Dvořákově případě se jedná o výsostné umělecké zpracování melodicko-harmonických a rytmických vzorů hudební kultury slovanských národů. Slovanské tance existují ve dvou typech provedení, orchestrálním a klavírním. Prvně jmenovaná forma tohoto dvoudílného cyklu je opusem, který svou originalitou a pojetím otevřel Dvořákovi dveře do ciziny a tím i zahájil jeho světovou kariéru.
Václav Neumann (1920–1995) byl významný český dirigent. Jeho doménou byla hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů, z 19. století pak symfonickou tvorbou Antonína Dvořáka. Nahrál též kompletně symfonie českého rodáka Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu. Připomeňme vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky, či četné inscenace Smetanovy Prodané nevěsty a oper Leoše Janáčka. Byl dlouholetým šéfdirigentem České filharmonie, s níž Slovanské tance mnohokrát provedl.
Vysílání: 03.10., 21.10 hod., ČT art, Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

24.9.2020 11:09:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Česká filharmonie a Luboš Sluka

Skromný klasik Luboš Sluka

Česká filharmonie – Koncert ke 100. výročí republiky
Oslava mimořádného výročí vzniku Československa ...celý článek


Dokument Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma

Carolyn Carlson: Pneuma
Fenomenální představení baletního souboru Národní opery v Bordeaux. Francouzský dok ...celý článek


Dokument Setkání s Libuší

Setkání s Libuší

Setkání s Libuší
Autorský dokument režisérky Taťány Markové zkoumá neobvyklé podoby tradičního národního sy ...celý článek


Světlo porozumění

Světlo porozumění

Světlo porozumění
O společném koncertě hudebníků různých žánrů, národů a vyznání v kostele U Salvátora v Pr ...celý článek


Legendární italská sopranistka Mirella Freni

Mirella Freni – život zasvěcený opeře

Mirella Freni – život zasvěcený opeře
Německý dokument o jedné z nejvýznamnějších operních sopraniste ...celý článekČasopis 44 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 44. týden

Staré pověsti české

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobot celý článek

další články...