zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

Václav Neumann – život dirigenta

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Etuda o zkoušce
Filmová studie práce dirigenta Václava Neumanna, jehož 100. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, a jeho tvůrčího dialogu s orchestrem. Dokument E. Schorma z roku 1976.
Václav Neumann (*29. 9. 1920 – †2. 9. 1995), od jehož narození v těchto dnech uplynulo 100 let, si vydobyl pevné místo ve společnosti našich dirigentů, kteří po válce získali mezinárodní renomé. Byl dlouholetým šéfdirigentem Československé filharmonie, působil také v Berlíně, v Lipsku a v sezóně 1985–1986 i v Metropolitní opeře. Proslul zejména interpretací hudby 20. století v čele s dílem Bohuslava Martinů. Jeho umělecké působení silně oslovilo Evalda Schorma, filmového tvůrce, kterého normalizační režim odstavil od tvůrčí práce. Po vynucené práci na divadelních scénách a v Laterně Magice mu bylo dovoleno vrátit se alespoň k dokumentárnímu filmu. Příležitostí se stalo 80. výročí založení Československé filharmonie. Osou filmové etudy je desetiminutový záběr tvůrčího nasazení Václava Neumanna, hledajícího s hudebníky definitivní tvar Beethovenovy Páté symfonie. V něm se koncentruje poselství o pohlcující umělecké práci, které obklopují dirigentovy meditace o smyslu jeho poslání. Snímek zaznamenaný s jedinečnou pronikavostí Schormova pohledu získal Stříbrného medvěda na Berlinale v roce 1977.
Vysílání: 01.10., 23.05 hod., ČT art

Václav Neumann – život dirigenta
Dokument o životě a tvorbě významného českého umělce, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme (1997). Kamera M. Kubala. Režie R. Urban. Dlouhodobý šéfdirigent České filharmonie Václav Neumann (29. září 1920, Praha – 2. září 1995, Vídeň) byl významný český interpret, jehož doménou byla česká hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka. Nahrál kompletní symfonické dílo Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu (vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky). Dokument natočený rok po umělcově smrti využívá četných záznamů z archivu České televize, obsahujících dirigentovy výpovědi, na Neumanna pak vzpomínají přední čeští hudebníci, mj. Gabriela Beňačková, Antonín Kohout, Miroslav Kejmar a Zdeněk Tylšar.
Václav Neumann studoval na konzervatoři houslovou hru, vedle toho též dirigování. Po válce byl členem České filharmonie jako violista a se stejným nástrojem patřil krátce k zakládajícím členům Smetanova kvarteta. V 50. letech byl uměleckým ředitelem Karlovarského symfonického orchestru, pak brněnského a pražského symfonického orchestru FOK. Současně hostoval v berlínské Komické opeře, kde získal jako spolupracovník renomovaného německého operního režiséra Waltera Felsensteina mezinárodní ocenění. Dirigentův stoupající kredit vedl v roce 1964 k jmenování uměleckým ředitelem lipského Gewandhausorchestru. Tuto vysoce prestižní funkci Neumann složil po srpnu 1968 a vrátil se do Prahy, kde emigrace Karla Ančerla uvolnila místo šéfa České filharmonie. Jako všeobecně respektovaná osobnost se zasloužil o úspěšné vyústění Sametové revoluce v roce 1989, kdy se postavil do čela stávkujících hudebníků České filharmonie.
Vysílání: 03.10., 20.15 hod., ČT art

Antonín Dvořák: Slovanské tance op. 46, op.72
Koncert ze Španělského sálu Pražského hradu (1988). Českou filharmonii řídí V. Neumann, jehož sté výročí narození si v těchto dnech připomínáme. Kamera I. Bojanovský. Režie M. Macků. Slovanské tance, (I. a II. řada), op. 46 a 72 Antonína Dvořáka jsou cyklus hudebních skladeb, vycházející ze základního rysu lidové hudby, jímž jsou taneční formy. Jsou to například sousedská, skočná, furiant, mazurka, odzemek, polonéza, kolo a polka. V Dvořákově případě se jedná o výsostné umělecké zpracování melodicko-harmonických a rytmických vzorů hudební kultury slovanských národů. Slovanské tance existují ve dvou typech provedení, orchestrálním a klavírním. Prvně jmenovaná forma tohoto dvoudílného cyklu je opusem, který svou originalitou a pojetím otevřel Dvořákovi dveře do ciziny a tím i zahájil jeho světovou kariéru.
Václav Neumann (1920–1995) byl významný český dirigent. Jeho doménou byla hudba 20. století, proslavil se zejména interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů, z 19. století pak symfonickou tvorbou Antonína Dvořáka. Nahrál též kompletně symfonie českého rodáka Gustava Mahlera. K zahraničním vystoupením byl zván především jako expert na českou hudbu. Připomeňme vídeňské nastudování Dvořákovy Rusalky, či četné inscenace Smetanovy Prodané nevěsty a oper Leoše Janáčka. Byl dlouholetým šéfdirigentem České filharmonie, s níž Slovanské tance mnohokrát provedl.
Vysílání: 03.10., 21.10 hod., ČT art, Je nám ctí... Václav Neumann – 100 let

24.9.2020 11:09:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...