zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 28. týden

Legenda jménem Kubelík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu syna Rafaela a otce Jana, významného houslového virtuosa, od jehož narození uplyne 140 let (1999). Scénář J. Pilka. Režie M. Suchánek. Český houslista a hudební skladatel Jan Evangelista Kubelík (1880–1940) se narodil 5. července v Praze-Michli jako syn krejčího. Na konzervatoř byl přijat ve dvanácti letech Otakarem Ševčíkem dříve, než to dovoloval řád školy. Jeho profesor na něm aplikoval svou novou houslovou metodu a během šesti let se z Jana Kubelíka stal dokonalý interpret. V roce 1901 se vydal do USA, kde absolvoval 78 koncertů za klavírního doprovodu českého operetního skladatele Rudolfa Frimla. Jeho vánoční koncert na náměstí v San Franciscu poslouchalo přes sto tisíc posluchačů. Z honorářů si koupil o tři roky později zámek Býchory u Kolína, kde se v červnu 1914 narodil jeho syn, dirigent Rafael Kubelík. Syn slavného houslového virtuosa byl po krátkém angažmá v brněnské opeře jmenován v roce 1942 uměleckým ředitelem České filharmonie. Tehdy mu bylo 28 let. Není bez zajímavosti, že o čtyři roky později s naším prvním orchestrem zahajoval i uzavíral první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. „Můj otec mi dal vlastně celý hudební svět do vínku, jemu jsem vděčný za všechno“, řekl dirigent světového renomé Rafael Kubelík (1914–1996) u příležitosti svého posledního pražského koncertu v listopadu 1991 a pokračoval: „Když zemřel, věděl jsem, že nezemřel, že žije ve mně dál. Každé slovo o něm není dostatečně silné, není dostatečně krásné, není dostatečně věrné, není dostatečně svaté. Nemůžu nic víc říct, než bez něho bych nebyl.“ Místem posledního odpočinku otce Jana a syna Rafaela se stal Slavín na Vyšehradském hřbitově v Praze v blízkosti hrobu Bedřicha Smetany.
Vysílání: 08.7., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 10.7., ČT art

Bohemia Jazz Fest
Tuck & Patti vystoupili na pražském Staroměstském náměstí v rámci již tradičního festivalu Bohemia Jazz Fest. Režie R. Linka (Premiéra). Tuck & Patti jsou jazzový manželský pár ze Spojených států. Kytarista Tuck Andress pochází z Oklahomy a jeho žena, soulová zpěvačka Patti Cathcart, je rodačka ze San Francisca. Jako manželé mají k dnešku na kontě jedenáct alb. Po 40 letech toto unikátní, žánry překračující jazzové duo, uhranulo svým muzikálním kouzlem celý svět. Získali si srdce milenců, respekt jazzových znalců a úžas a spadlé brady kytaristek a kytaristů, zpěvaček a zpěváků. Sezdáni už 37 let, Tuck Andress a Patti Cathcart nepřestávají přikládat do ohně nejen svojí lásky, ale i lásky jejich životů a vášně pro společné tvoření hudby. Mají spolu už dlouho zavedenou tradici – minimalistické aranže zahrnující Tuckovu nevšední virtuozitu a Pattiino bohaté mezzo soprano. K jejich tvorbě kytarista Tuck Andress dodává: ,,Patti zpívá a aranžuje, já jsem pouhý orchestr.”
Vysílání: 08.7., 21.25 hod., ČT art

Gustav Mahler
Dokumentární film věnovaný rakouskému hudebnímu skladateli s českými kořeny uvádíme k 160. výročí jeho narození (2011). Režie J. Nekvasil. Dokument režiséra Jiřího Nekvasila vychází ze seriálu Krajan G. M. z roku 2009, v němž v sedmi dílech Zdeněk Mahler vypráví o Gustavu Mahlerovi (1860–1911). Toto životopisné vyprávění provázené Mahlerovou hudbou je ve své zkrácené a sestříhané verzi životopisným základem dokumentu. Druhou linii tvoří vyznání a komentáře vybraných osobností české hudby, kteří se s Mahlerovou tvorbou setkali, zejména jako interpreti – Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, Soňa Červená – či Mahlerova tvorba byla inspirací jejich vlastních svébytných uměleckých děl – hudební skladatel Jan Klusák. Hudební skladatel a dirigent Gustav Mahler se narodil 7. července 1860 v Kalištích u Humpolce. Je pokládán za jednoho z největších skladatelů symfonické hudby: složil devět symfonií (desátou nedokončil), v některých uplatnil rovněž vokální složku. Písně a písňové cykly zaujímají v jeho díle mimořádné postavení. Není bez zajímavosti, že se pro svou tvorbu inspiroval vlivy českého prostředí, v němž vyrůstal do svých patnácti let.
Vysílání: 09.7., 23.00 hod., ČT art

BBC Proms 2018 (1/2)
Závěrečný koncert největšího a nejdelšího svátku klasické hudby. Účinkují kanadský barytonista Gerald Finley, Symfonický orchestr a sbor BBC, provedení řídí Sir Andrew Davis. Režie Helen Mansfieldová (Premiéra). Při závěrečném koncertu BBC Proms 2018 praskala londýnská Royal Albert Hall (Královská Albertova síň) ve švech. Dychtivé obecenstvo bylo připraveno s vlaječkami, balónky, píšťalkami a chřestidly, aby se v uvolněné atmosféře dočkalo každoroční výstřední oslavy toho nejlepšího z klasické hudby. Již po dvanácté držel taktovku Sir Andrew Davis, který závěrečný koncert největšího a nejdelšího světového hudebního festivalu poprvé dirigoval před 30 lety. Tentokrát řídil své staré známé ze Symfonického Orchestru BBC, Symfonického sboru této veřejnoprávní rozhlasové stanice a souboru BBC Singers. Repertoár večera byl převážně věnován hudebním dílům skladatelek. Po rozverné předehře k Hindemithově komické opeře Novinky dne (Neues vom Tage) a Fantazii na Shakespearovu Bouři z Berliozova Lélia zazněla světová premiéra kompozice Roxanny Panufnikové s názvem Písně temnoty, sny světla, kterou složila na zakázku k výročí konce první světové války. V první části koncertu vystoupil také světoznámý kanadský barytonista Gerald Finley, jenž v současnosti žije ve Velké Británii, a přednesl Stanfordův cyklus pěti Písní o moři, který oslavuje námořní výpravy Sira Francise Drakea, piráta a zároveň admirála.
Vysílání: 12.7., 23.25 hod., ČT art

2.7.2020 13:07:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek


Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi celý článek

další články...