zvláštní poděkování
Volný.cz

Pohádková Kouzelná flétna se vrací na plátna kin

Kouzelná flétna

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

V podobě mimořádného záznamu se na plátna kin vrací opera Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Nadčasový pohádkový příběh pro malé i velké se skvěle hodí do času kolem Vánoc. Představení z newyorské Metropolitní opery hraje náchodské kino Vesmír 13. prosince a pražské kino Světozor 29. prosince 2019.

Opera W. A. Mozarta byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791 a dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Také dramaturgové Metropolitní opery k ní sahají s železnou pravidelností. V inscenaci režisérky Julie Taymor (mj. Frida nebo Titus) se opera stala diváckým hitem a také vůbec prvním kinopřenosem z newyorské opery. Taymor představení uvedla ve zkrácené dvouhodinové verzi, navíc v anglickém znění, a na jevišti stvořila barvitý pohádkový svět, který obsahuje nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci.
Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví mu nesloužilo, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo. Přestože si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Výsledné dílo je spíš tzv. Singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby herec často komunikující s publikem. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se Kouzelná flétna nestala. Objevovaly se však všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou a viděním světa. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.
V hlavních úlohách se představí Matthew Polezani coby Tamino a Ying Huang v roli jeho vyvolené Paminy. Ústřední dvojici milenců doplní Erika Miklósa v roli Královny noci a Papageno v podání Nathana Gunna. Orchestr newyorské Metropolitní opery řídí hvězdný James Levine.

Kinopřenosy z New Yorku budou pokračovat v lednu. Na programu bude temná a nepříliš často přenášená opera Vojcek Albana Berga, velký návrat díla bratří Gershwinů Porgy & Bess na prkna Metropolitní či nová inscenace Bludného Holanďana Richarda Wagnera, v níž hlavní roli ztvární sir Bryn Terfel.

www.aerofilms.cz

10.12.2019 16:12:59 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Majitelé klíčů (NdB)

Časopis 39 - sekce

DIVADLO

Komedie o střetu politiky a ekoteroristů

Marie-Štípková, Natálie-Řehořová a Nataša-Mikulová

Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? Ministryně celý článek

další články...

HUDBA

Fresh senior festival ve Ville Pellé

Fresh senior festival - Petra Janů (Foto: Jakub Joachim)

Bubenečská Villa Pellé zve již v pondělí 21. září od 13.00 všechny aktivní seniory na zdarma přístupný Fresh s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 39. týden

Všiváci

Všiváci
Tragikomický příběh dvou bratrů, které rozdělila jedna žena. Možná dvě… Zatímco Miki je špičk celý článek

další články...