zvláštní poděkování
Volný.cz

Krčkova Nevěstka Raab v Komedii

Z inscenace Nevěstka Raab

autor: archiv   

Praha patří již po třinácté festivalu duchovní hudby – Svatováclavské slavnosti. Od 13. do 28. září 2004 mají diváci možnost vyslechnout koncerty varhanní hudby a další. Pondělí 20. září 2004 patřilo uvedení opery Jaroslava Krčka Nevěstka Raab. Skladatel Jaroslav Krček komponoval na libreto Zdeňka Barborky. Režie se ujala Magdalena Krčková. V titulní roli zpívala Vanda Drozdová, dále Pavel Borský a Tomáš Pavčík.
Krček na tématu svého dosavadního opus magnum pracoval již od osudového roku 1968. Jako literárního spolupracovníka si zvolil básníka Zdeňka Barborku a společně z biblického textu o nevěstce Raab a pádu Jericha vytvořili textovou předlohu, která reflektovala soudobé literární trendy – obsahovala jednak verše přednášené na začátku každého dějství a uvádějící posluchače do následujícího dějového úseku.

Krčkova Nevěstka Raab měla pohnuté osudy – muž, který stál jako rozhlasový dramaturg elektroakustické hudby za jejím vznikem (Dr. Eduard Herzog), byl novým rozhlasovým vedením mj. kvůli realizaci tohoto projektu ze své funkce propuštěn a skladba byla sice ve své kvadrofonní verzi premiérově provedena v pražském Divadle hudby (25. 1. 1972), ale pak na skoro dvě desetiletí zmizela (stejně jako Kabeláčovo E fontibus bohemicis) v rozhlasovém archívu; až v samotném závěru komunistického režimu (1989) se mohla konečně objevit na LP Pantonu.
Je jen důkazem životnosti skladby, ujímá-li se jí dnes, více než 30 let po jejím vzniku, další generace mladých umělců a usiluje-li o to, aby její poselství promluvilo k dalším generacím. Problémy, které dílo řeší, by měly burcovat vnímavého posluchače a diváka všech historických situací, nejen zjitřeného pocitem aktuálního ohrožení, jako byli tvůrci a realizátoři v době vzniku, ale i žijícího ve zdánlivě klidných a pohodlných časech.

20.9.2004 16:09:39 David Schober | rubrika - Festivaly

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Same Same

Časopis 50 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 51. týden

Herecké Vánoce

Vůně jehličí
Vánoční vyprávění a písničky v podání L. Munzara, J. Hlaváčové, R. Hrušínského, V. Preisse, N. celý článek

další články...

HUDBA

Pink Floyd: The Wall

B. Geldof (Pink Floyd: The Wall)

Pink Floyd: The Wall
Sám jsi jen cihla ve zdi, nic víc. Filmová verze nejslavnějšího dvojalba legendární ro celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

August Piepenhagen (1791 - 1868)

August Piepenhagen (1791 - 1868)

Liberecká výstava připomíná vynikajícího představitele české romantické krajinomalby 19. století, Augusta Pie celý článek

další články...