zvláštní poděkování
Volný.cz

Krčkova Nevěstka Raab v Komedii

Z inscenace Nevěstka Raab

autor: archiv   

Praha patří již po třinácté festivalu duchovní hudby – Svatováclavské slavnosti. Od 13. do 28. září 2004 mají diváci možnost vyslechnout koncerty varhanní hudby a další. Pondělí 20. září 2004 patřilo uvedení opery Jaroslava Krčka Nevěstka Raab. Skladatel Jaroslav Krček komponoval na libreto Zdeňka Barborky. Režie se ujala Magdalena Krčková. V titulní roli zpívala Vanda Drozdová, dále Pavel Borský a Tomáš Pavčík.
Krček na tématu svého dosavadního opus magnum pracoval již od osudového roku 1968. Jako literárního spolupracovníka si zvolil básníka Zdeňka Barborku a společně z biblického textu o nevěstce Raab a pádu Jericha vytvořili textovou předlohu, která reflektovala soudobé literární trendy – obsahovala jednak verše přednášené na začátku každého dějství a uvádějící posluchače do následujícího dějového úseku.

Krčkova Nevěstka Raab měla pohnuté osudy – muž, který stál jako rozhlasový dramaturg elektroakustické hudby za jejím vznikem (Dr. Eduard Herzog), byl novým rozhlasovým vedením mj. kvůli realizaci tohoto projektu ze své funkce propuštěn a skladba byla sice ve své kvadrofonní verzi premiérově provedena v pražském Divadle hudby (25. 1. 1972), ale pak na skoro dvě desetiletí zmizela (stejně jako Kabeláčovo E fontibus bohemicis) v rozhlasovém archívu; až v samotném závěru komunistického režimu (1989) se mohla konečně objevit na LP Pantonu.
Je jen důkazem životnosti skladby, ujímá-li se jí dnes, více než 30 let po jejím vzniku, další generace mladých umělců a usiluje-li o to, aby její poselství promluvilo k dalším generacím. Problémy, které dílo řeší, by měly burcovat vnímavého posluchače a diváka všech historických situací, nejen zjitřeného pocitem aktuálního ohrožení, jako byli tvůrci a realizátoři v době vzniku, ale i žijícího ve zdánlivě klidných a pohodlných časech.

20.9.2004 16:09:39 David Schober | rubrika - Festivaly

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Amerikánka (Jatka78)

Články v rubrice - Festivaly

LM představí v Děčíně kulturu Lužických Srbů

Srbský národní ansámbl

Již celou řadu let je Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, hrdý člen Rodinného stříbra Ústeckého kraje, d ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

BE26 opět spojí oba prostory

Harakykyri (11:55)

Klub ROXY a Experimentální prostor NoD jsou neopomenutelným multikulturním centrem na mapě Prahy. Letošní naro celý článek

další články...

HUDBA

Pocta Karlu Hašlerovi

Patrola Šlapeto

Pocta Karlu Hašlerovi
Hradčanské náměstí v Praze ožilo známými písněmi legendárního českého herce a písničk celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Velikáni filmu... Gregory Peck

Gregory Peck (Jako zabít ptáčka)

Jako zabít ptáčka
Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená. Gregory Peck v hlavní roli slav celý článek

další články...