zvláštní poděkování
Quantcom.cz

To je opera: Lazebník sevillský

To je opera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

To je opera: Lazebník sevillský
Tvrdí se, že Gioacchino Rossini je králem italské opery buffa (komické), a jeho Lazebník je toho zářným příkladem. Režisér, komentátor a scenárista této epizody operního televizního cyklu Ramon Gener se vám pokusí vysvětlit proč (Premiéra). Jsou díla, která byla při premiéře veleúspěšná, přesto si někdo na ně dnes sotva vzpomene. Jsou však díla, která si cestu k srdcím diváků musela pracně probojovávat a dnes nechápeme, jak to bylo vlastně možné. Rossiniho Lazebníka sevillského, jehož základem byla komedie Pierra-Augustina Carona de Beaumarchaise, prý provázela černá kočka, která krátce po rozhrnutí opony o premiérové noci přeběhla přes scénu. Přesto se nad tím nikdo nepozastavoval. Divákům spíše vadila skutečnost, že obdobnou látku už zhudebnil Giovanni Paisiello.

Rossiniho Lazebník sevillský, jehož původní titul zněl Almaviva aneb zbytečná opatrnost, měl světovou premiéru v římském divadle Argentina 20. února 1816. Zpěvohra vznikala nakvap, podle legendy se vypráví, že Rossini ji zkomponoval během 13 dnů. Není bez zajímavosti, že dnes slavná předehra k Lazebníkovi byla původně komponována pro dřívější Rossiniho operu Aureliano in Palmira. První představitelkou dobře hlídané schovanky Rosini byla tehdy obecenstvem velice hýčkaná Geltrude Righetti-Giorgi. V dalším obsazení původní premiéry čteme u postavy hraběte Almavivy jméno Manuel García, jehož honorář byl několikrát vyšší než Rossiniho za celou operu. Ačkoliv Rossiniho Lazebník sevillský nebyl při premiéře příliš úspěšný, což možná způsobila ona černá kočka, brzo si našel cestu na světová pódia. Byl také první italsky zpívanou operou na americkém kontinentu. Garcíova společnost ho s velkým úspěchem uvedla v newyorském Park Theatre v listopadu 1825. V našich zemích Lazebník sevillský brzy zakotvil a stal se nedílnou součástí repertoáru českých zpěvoherních scén.
Vysílání: 13.2., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 15.2., ČT art., 18.2., ČT art

4.2.2019 12:02:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...