zvláštní poděkování
Volný.cz

Taneční aktuality oznamují změnu na pozici šéfredaktora

J. Bartoš, P. Dotlačilová a L. Hayashi. (Zdroj: B. Truksová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Během dokončování kompletního redesignu webových stránek a příprav prvního čísla tištěného Speciálu představuje redakce Tanečních aktualit další novinku, a sice změnu na pozici šéfredaktora. Lucii Hayashi po sedmi letech nahradí Josef Bartoš, jeho zástupkyní bude Petra Dotlačilová. Všechny tři pojí studium taneční vědy na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze, publikační aktivita a dlouhodobá kontinuální reflexe české taneční scény.

I po oznámení své rezignace zůstává Lucie Hayashi nadále v úzkém redakčním kruhu Tanečních aktualit, kde bude mít na starosti redigování textů a odborný dohled. „Myslím, že každá vedoucí funkce by měla mít jen několikaletý mandát. V kulturní neziskové organizaci, která musí každoročně obhajovat své právo na existenci, je zodpovědnost ležící na bedrech jedné osoby velkou tíhou, která samozřejmě zasahuje i do osobního života. Přes velkou dávku oddanosti i nadšení už nemůžu projektu, který jsem před deseti lety spoluzakládala, věnovat sto procent své energie, kterou si zaslouží. Věřím, že spolu s rychlým rozvojem internetových médií, na něž je nutné reagovat, přišel čas změnit kapitána i našeho portálu a předat kormidlo do rukou mladší generace,” dodává Lucie Hayashi.

Josef Bartoš absolvoval Konzervatoř Duncan Centre, kde v současné době vyučuje odborné teoretické předměty, a taneční vědu na HAMU, kde nyní pokračuje v doktorském studiu. V rámci svých studií se účastnil několika zahraničních stáží a jako tanečník spolupracoval s českými i zahraničními choreografy, např. Lenkou Vagnerovou, Lenkou Bartůňkovou, Karlem Vaňkem a dalšími. V redakci Tanečních aktualit působí od roku 2012, od roku 2015 jako interní člen. Ke své nové roli říká: „Funkce šéfredaktora je pro mě velký závazek. Přál bych si, aby i za mého působení Taneční aktuality nadále rozvíjely svůj velký potenciál. Mou vizí je přesunout pozornost od jednotlivých recenzí, reportáží, rozhovorů a dalších textů k obsáhlejším přehledům se širším záběrem, věnujícím se celkovému kontextu a aktuálnímu dění.“

Zástupkyní šéfredaktora byla určena Petra Dotlačilová, která působí v redakci od roku 2010. Vystudovala italianistiku na Filozofické fakultě UK a taneční vědu na HAMU, kde získala doktorát. V únoru 2015 započala doktorské studium i na univerzitě ve Stockholmu, kde spolupracuje na projektu Performing Premodernity, kombinující akademický a umělecký výzkum opery a divadla pozdního 18. století. Je koordinátorkou Speciálu Tanečních aktualit, který vyjde poprvé na začátku sezony 2018/2019: „Po deseti letech vydávání Ročenky jsme se rozhodli tento projekt ukončit a nahradit novým konceptem. Tištěný Speciál vyjde opět na začátku nové sezony, ale na rozdíl od Ročenky bude obsahovat originální autorské texty (ne přetištěné z webu), vytvořené speciálně pro toto vydání. V roce 2018 si český tanec připomíná mnoho výročí, která budou námětem tohoto pilotního čísla. Kristina Soukupová a Jana Bitterová se ohlédnou za třiceti lety festivalu Tanec Praha; Daniela Machová zase analyzuje tvorbu Miřenky Čechové v souvislosti s desetiletým výročím Spitfire company. Životní jubilea slaví dvě významné osobnosti českého baletu Petr Zuska a Jan Kodet – o jejich vlivu a tvorbě píše Lucie Hayashi s Lucií Dercsényiovou. Současnější témata doplní ta historická, Natálie Nečasová se ohlédne do roku 1918 a Monika Čižmáriková připomene významnou českou modernistku Milču Mayerovou. Čtenáři se mohou těšit i na zajímavé zhodnocení uplynulé sezony v baletu, současném tanci, pantomimě a novém cirkuse z pera odborníků na dané žánry.“

S novou sezonou bude spuštěn i zcela nový a uživatelsky přístupnější web. V současné době probíhají finální úpravy. „Nový portál bude mít zejména odlehčenou strukturu oproti současné podobě, například sekce workshopů, konkurzů, festivalů a dalších budou přesunuty na náš sesterský web Databáze tance. Naopak sekce Taneční kalendář bude obohacena o funkci snadného vyhledávání a filtrování. Proměna grafiky s sebou přinese i nové logo časopisu, čtenáři se už teď mohou těšit na jeho brzké odhalení,“ slibuje nový šéfredaktor Tanečních aktualit Josef Bartoš.

14.5.2018 22:05:50 JoMe | rubrika - Z médií

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komédia omylov (LSS)

Časopis 34 - sekce

DIVADLO

Vzkříšení z Dejvického divadla

Vzkříšení z Dejvického divadla

Vzkříšení
Příběhy z jednoho nakladatelství jako podle W. Allena a ještě s něčím navíc. Napsal D. Doubt. Pří celý článek

další články...

HUDBA

Bruce Springsteen autoportrét BBC

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen
Vlastními slovy se představí rockový velikán "The Boss". Dokumentární autoportrét BBC (Pr celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Unikátní zpověď Diana, naše matka

Diana, William a Harry

Diana, naše matka
Synové William a Harry pro ni byli celým světem. Unikátní zpověď princezniných blízkých. celý článek

další články...