zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Klasické tipy 11. týden

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Co je to sonátová forma?
Na titulní otázku odpoví "Jupiterská symfonie" W. A. Mozarta. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga, od jehož narození uplyne letos 100 let. Otázkou "Co je sonátová forma?" Bernstein otevře prozkoumáním poslední symfonie W. A. Mozarta, známé jako "Jupiterská". Proč mluvit o symfonii, když se máme zabývat sonátami? Odpověď je jasná: symfonie je vlastně sonáta. Sonáta je totiž několikavětá skladba v předem domluvené hudební formě. Pokud má tuto formu skladba pro sólový nástroj s klavírním doprovodem, pak se jmenuje sonáta. Původně slovo "sonáta" znamenalo prostě hudební skladbu. Je odvozeno od latinského pojmu "sonare", což znamená "zníti". Obliba sonáty spočívá v trojdílné vyrovnanosti a působivosti protikladných prvků. Vyrovnanost a kontrast: v těch dvou slovech spočívá kouzlo a tajemství sonátové formy. Bude tu řeč i o tajemství sonátové formy. Přijde zde na řadu také dominanta i tónika. Všechny příklady Leonard Bernstein vtipně vyargumentuje v klavírních ukázkách a s kompletní Newyorskou filharmonií.
Vysílání: 18.3., 20.20 hod., ČT art, Leonard Bernstein o hudbě (10/25)
Opakování: 21.3., ČT art

Libor Pešek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Skladby H. Berlioze: Římský karneval, op. 9, S. Prokofjeva: Péťa a vlk, op. 67 a J. Suka: Pohádka, op. 16. V Obecním domě v Praze uvádí L. Hurník. Recitace M. Eben. Koncert byl součástí 68. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2013. Kamera J. Lebeda. Režie S. Vaněk. V rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2013 si na předposledním koncertu rozhlasoví symfonikové připomněli nejen 90. narozeniny Českého rozhlasu (pravidelné rozhlasové vysílání bylo zahájeno 18. května 1923 ze stanu v Praze-Kbelích), ale i významné životní jubileum dirigenta Libora Peška (narozen 22. 6. 1933). K hudební oslavě ve Smetanově síni Obecního domu v Praze byl vedle rozhlasových symfoniků přizván také Marek Eben, který účinkoval v Prokofjevově skladbě Péťa a vlk jako vypravěč. Program otevřel Berliozův Římský karneval, který navodil atmosféru skladatelovy opery Benvenuto Cellini s bujně renesanční tematikou života významného zlatníka a sochaře. Symfonická svita Pohádka, opus 16 Josefa Suka pak důstojně uzavřela večer připomínkou divadelní hry Julia Zeyera Radúz a Mahulena, která svou líbezností a dramatismem patří k dirigentovým největším hudebním láskám.
Vysílání: 18.3., 22.55 hod., ČT art

5.3.2018 10:03:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Patrik Lančarič: Zlín už ke mně přirostl

Patrik Lančarič

Setkání s Patrikem Lančaričem, uměleckým šéfem činohry Městského divadla Zlín, nebylo náhodné. Portál Scena.cz celý článek

další články...

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...