zvláštní poděkování
Volný.cz

Balet ND nová sezóna 2018/19

Filip Barankiewicz na TK

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Co připravuje na novou sezónu 2018/19 balet pražského Národního divadla pod vedením uměleckého šéfa Filipa Barankiewicze? Jak je ve své první sezóně spokojen se souborem baletu ND? Čím překvapí soubor k 100. výročí republiky? To jsou otázky, na které odpovídal Barankiewicz, který navzdory tomu, že – podobně jako slavný Franz Kafka – nemluví dokonale česky, už na naší první scéně zdomácněl.

Soubor baletu v sezóně 2017/18

Český národní balet má to štěstí, že má v každé nové sezóně k dispozici celou plejádu kvalitních titulů, momentálně je jich třináct a možnost doprovodu dvou nejlepších orchestrů, které obohacují kvalitu představení. V sezóně 2017/18 jsme představili významné světové choreografy jako George Balantine, Glen Tetley, a v brzké době to bude dílo Fredericka Ashtona, ale také zástupce mladší generace tvůrců jako například Emanuel Gata, Katarzina Kozielska, Andrej Kajdanovský a Ondřej Vinklát. A to je taky důvod, proč nám naše budoucí plány umožňují, aby byl český národní balet skutečně ambiciózní. Je jasné, že v budoucnosti můžeme být limitováni počtem představení, množstvím peněz, které máme k dispozici, ale rozhodně nejsme limitováni kvalitami našeho tanečního ansámblu, který je osobitý, sleduje tradici vývoje hudby a kvalita výkonů je prvořadou prioritou našich představení. Já tento soubor sleduji po patnáct let, od roku 2003, takže mohu směle říci, že to, čím tento soubor vyniká, je právě jeho umělecká úroveň. A do nové sezóny chceme vstoupit s mottem Tradičně&osobitě.

Balet k výročí české státnosti

Rok 2018 je historicky důležitý, protože v něm slavíme sto let ustavení české státnosti v roce 1918. Je to přesně 100 let, a je to v české historii symbol svobody a demokracie. A právě svoboda a volnost jsou tím, co mají společné všechny formy umění. Nesmírně významný světový choreograf naší doby Jiří Kylián pro tuto příležitost vybral svá nejlepší díla. A to je dobrá zpráva. Kulaté výročí uctíme čtveřicí choreografií Žalmová symfonie, Bella Figura, Petit Mort a Šest tanců. Pro mě je pozoruhodné, že ve svých choreografiích je pan Kylián jako tvůrčí umělec ovlivněn novými mimouměleckými prvky a také dokumentem. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. října 2018 v Národním divadle.

Labutí jezero se vrátí v novém

V nové sezóně chceme pokračovat v jednoduchosti a čistotě klasické elegance ve 130-leté tradice uvádění Labutího jezera. Dlouhá a působivá historie tohoto slavného baletu Petra Iljiče Čajkovského sahá až do roku 1877, kdy měl premiéru v Moskvě. A věřte tomu nebo nevěřte, u zrodu tohoto baletu stál i český rodák Václav Reisinger. Zakladatel českého národního baletu Augustin Berger vytvořil vlastní choreografii druhého dějství již 11 let po moskevské premiéře. Od roku 1888 pražská scéna uvedla již 13 adaptací. Každé nové zrození tohoto titulu je oslavou fenoménu klasického tance. Nyní ho poprvé věnujeme nenapodobitelnému choreografovi Johnu Cranko. Možná si řeknete proč? Tanečníci mají to štěstí a příležitost rozvinout charaktery postav Crankových výpravných baletů unikátním hereckým způsobem, a proto jim takové představení poskytuje individuální svobodu. Mají možnost a šanci nalézt svou vlastní interpretaci. Toto je hlavní bod v klasickém baletním repertoáru Národního divadla. Bude mít premiéru 28. března 2019 v Národním divadle, a součástí bude i nová scénografie.

Kafka aktuální i po sto letech

Historicky se nacházíme v bodu zvratu, ke kterému dochází v zemích východní Evropy, s veškerým geopolitickým napětím, teroristickými útoky, nástupem populistických stran, a tak další projekt má šanci být vnímán jako probuzení. Třetí premiérou nové sezóny je světoznámý příběh, který Franz Kafka napsal před více než sto lety, Proces. Je to hluboké dílo, které nutí k zamyšlení svou nepříjemnou prezentací světa, kde jsou lidé sledováni tajnou policií a náhle zatýkáni z blíže neznámých důvodů. Je to dílo, které odráží společenský tlak v Evropě, v době, kdy Kafka toto dílo napsal, tedy v roce 1914, s atmosférou plnou emocí. Italský režisér a choreograf Mauro Bigonzetti si získal renomé v mezinárodním tanečním a světě a já jsem se rozhodl pro jeho choreografii, kterou vytvořil v roce 2015 pro Státní divadlo v Hannoveru.

Jistoty repertoáru

Kvalita výkonů baletního souboru zůstává i nadále naší prioritou. Každý nový směr, kterým se baletní soubor vydává, vytváří pocit jasné umělecké integrity, a představení jako Chvění, Timeless, Louskáček, Marná opatrnost, Vertigo, Slovanský temperament, Malá mořská víla, Valmont, Bajadéra, Romeo a Julie, Sólo pro nás dva a Sólo pro tři - to jsou jistoty, které tvoří repertoár sezóny 2018/19.

www.narodni-divadlo.cz

19.2.2018 16:02:42 JaSop | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Poslední lod (MdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Balet ND v sezoně 2019/2020

Ondřej Vinklát a Morgane Lanoue (Čarodějův učeň)

Balet Národního divadla připravuje v sezoně 2019/2020 čtyři významné premiéry pod vedením uměleckého šéfa Fili ...celý článek


Mozart a ti druzí

Mozart a ti druzí (Vizual: Jakub Gulyas)

Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy - a to osobně! Národní divadlo na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, v ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Umění v papučích

Umění v papučích
Blíž už to nejde. Milan Tesař zkoumá na vlastní kůži fenomén, který zažívá v poslední době celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Křesťanské tipy 13. týden

Křesťanský magazín
Duchovní život a spirituální úroveň společnosti se po staletí promítá také do architektu celý článek

další články...